Minun täytyisi vaihtaa Mercedes-Benz E taloustilanteen vuoksi halvempaan dieseliin, mutta uuteen. Laskin sen hinnan ylärajaksi noin 30.000 euroa. En haluaisi ravata kaikissa mahdollisissa liikkeissä asiaa kyselemässä, joten pyydän apua palstalaisilta.
Ylipainoni vuoksi en haluaisi tinkiä sisätiloista kuljettajan paikalla, ja oviaukonkin olisi hyvä olla riittävän kookas. En kuitenkaan hyväksy maastureita tai tila-autoja niiden suuren otsapinta-alan vuoksi, joka suurentaa kulutusta moottori- ja maantieajossa.
Onko Insigniassa saman verran tilaa kuskille? Tinkimisvaraa tilasta ei oikein olisi. Entä autoon/autosta nousu, onko matalampi?
Vaihto E-sarjasta, löytyykö samankokoista?
7
313
Vastaukset
- Laivapulloon
Kannattaa mennä rasvaimuun ja sitten kallonkutistajalle jos tosiaan meinaat saada e-mersun kokoisen uuden dieselin 30t€
Niin, takatilojen ei siis ole niin paljoa väliä. Ajattelin, että Insignia olisi Passatin ja Mondeon kokoluokkaa etutiloiltaan, ja jos ne yltäisivät E:n väljyyteen siltä osin, niin asia hoituisi helposti.
Kun näitä kaikkia on näkynyt taksitolpillakin (Opelia tosin ehkä vähemmän), niin siinä mielessä ajatus liene kovin kaukaa haettu.- Voitto-Lopullinen
Edellisen korimallin Insignia oli sisätiloiltaan niin niukka, ettei siitä periaatteessa taksiksi ollut (tosin taksissahan ei aina sisätiloilla ole niin väliä ollut (c-Mersut esim.).
Uusi Insignia on vakuuttava tuote, mutta omaan käyttööni turhan iso.
Ja ihan uutena mallina sitä ei edes saisi vielä käytettynä, jota edellytän autolta; en käytä varojani auton ensimmäisen vuoden kovimpaan arvonalennukseen. Voitto-Lopullinen kirjoitti:
Edellisen korimallin Insignia oli sisätiloiltaan niin niukka, ettei siitä periaatteessa taksiksi ollut (tosin taksissahan ei aina sisätiloilla ole niin väliä ollut (c-Mersut esim.).
Uusi Insignia on vakuuttava tuote, mutta omaan käyttööni turhan iso.
Ja ihan uutena mallina sitä ei edes saisi vielä käytettynä, jota edellytän autolta; en käytä varojani auton ensimmäisen vuoden kovimpaan arvonalennukseen.Insignia todellakin uudistui juuri, en liene nähnytkään luonnossa. Grand Sport -malli näyttäisi mahtuvan hintaodotukseen talvipyörien kanssa.
Arvonalennus on aina aluksi kova, mutta uuden taloudellisuus ja muut edut (takuu, uudet renkaat, katsastusten poistuminen jne.) kukin osaltaan paikkaavat tilannetta. Lisäksi odotan taloustilanteen väljenevän merkittävästi 2-3 vuoden kuluttua.
- pro.Tojo
Tällainen tämänkin ketjun aloittaja meillä taas.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15200923/tojo-honon-via-dolorosa - Mrgreeeen
Insignia on sisätiloiltaam isompi kuin E-sarja tai 5-sarja. Menkääpä istumaan niin ero on selkeä insignian hyväksi. Ainoa tuossa luokassa on skoda superb joka voittaa tiloiltaan kyllä mutta on insignia iso auto. Paljon isompi tila sisällä mitä ulkomuoto antaa odottaa, varsinkin takapenkit on ihan S-mersu luokkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672461Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis481482Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641377- 1331349
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731019Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999