Minun täytyisi vaihtaa Mercedes-Benz E taloustilanteen vuoksi halvempaan dieseliin, mutta uuteen. Laskin sen hinnan ylärajaksi noin 30.000 euroa. En haluaisi ravata kaikissa mahdollisissa liikkeissä asiaa kyselemässä, joten pyydän apua palstalaisilta.
Ylipainoni vuoksi en haluaisi tinkiä sisätiloista kuljettajan paikalla, ja oviaukonkin olisi hyvä olla riittävän kookas. En kuitenkaan hyväksy maastureita tai tila-autoja niiden suuren otsapinta-alan vuoksi, joka suurentaa kulutusta moottori- ja maantieajossa.
Onko Insigniassa saman verran tilaa kuskille? Tinkimisvaraa tilasta ei oikein olisi. Entä autoon/autosta nousu, onko matalampi?
Vaihto E-sarjasta, löytyykö samankokoista?
7
295
Vastaukset
- Laivapulloon
Kannattaa mennä rasvaimuun ja sitten kallonkutistajalle jos tosiaan meinaat saada e-mersun kokoisen uuden dieselin 30t€
Niin, takatilojen ei siis ole niin paljoa väliä. Ajattelin, että Insignia olisi Passatin ja Mondeon kokoluokkaa etutiloiltaan, ja jos ne yltäisivät E:n väljyyteen siltä osin, niin asia hoituisi helposti.
Kun näitä kaikkia on näkynyt taksitolpillakin (Opelia tosin ehkä vähemmän), niin siinä mielessä ajatus liene kovin kaukaa haettu.- Voitto-Lopullinen
Edellisen korimallin Insignia oli sisätiloiltaan niin niukka, ettei siitä periaatteessa taksiksi ollut (tosin taksissahan ei aina sisätiloilla ole niin väliä ollut (c-Mersut esim.).
Uusi Insignia on vakuuttava tuote, mutta omaan käyttööni turhan iso.
Ja ihan uutena mallina sitä ei edes saisi vielä käytettynä, jota edellytän autolta; en käytä varojani auton ensimmäisen vuoden kovimpaan arvonalennukseen. Voitto-Lopullinen kirjoitti:
Edellisen korimallin Insignia oli sisätiloiltaan niin niukka, ettei siitä periaatteessa taksiksi ollut (tosin taksissahan ei aina sisätiloilla ole niin väliä ollut (c-Mersut esim.).
Uusi Insignia on vakuuttava tuote, mutta omaan käyttööni turhan iso.
Ja ihan uutena mallina sitä ei edes saisi vielä käytettynä, jota edellytän autolta; en käytä varojani auton ensimmäisen vuoden kovimpaan arvonalennukseen.Insignia todellakin uudistui juuri, en liene nähnytkään luonnossa. Grand Sport -malli näyttäisi mahtuvan hintaodotukseen talvipyörien kanssa.
Arvonalennus on aina aluksi kova, mutta uuden taloudellisuus ja muut edut (takuu, uudet renkaat, katsastusten poistuminen jne.) kukin osaltaan paikkaavat tilannetta. Lisäksi odotan taloustilanteen väljenevän merkittävästi 2-3 vuoden kuluttua.
- pro.Tojo
Tällainen tämänkin ketjun aloittaja meillä taas.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15200923/tojo-honon-via-dolorosa - Mrgreeeen
Insignia on sisätiloiltaam isompi kuin E-sarja tai 5-sarja. Menkääpä istumaan niin ero on selkeä insignian hyväksi. Ainoa tuossa luokassa on skoda superb joka voittaa tiloiltaan kyllä mutta on insignia iso auto. Paljon isompi tila sisällä mitä ulkomuoto antaa odottaa, varsinkin takapenkit on ihan S-mersu luokkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1644246Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413241Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142118Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141780Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691005Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24931- 54906
- 71879