Hei,
Olen pitkään harkinnut koiran ottamista ja bostoninterrieri on ollu ykkösvalintanani jo pitkään. Mutta olen olen huolissani niiden mahdollisista hengitys ongelmista. Osaako joku kertoa, onko rodulla paljon ongelmia lyhytkuonoisuuden vuoksi? Jos vertaa bulldoggiin, onko yhtä hankala hengittää ja lähteekö samanlaista ääntä koko aikaisesti?
Bostoninterrierin hengitys
9
2053
Vastaukset
- eiongelmaton
Jos tarkoitat bulldoggilla englanninbulldoggia, niin ihan yhtä paha ei tilanne taida olla, mutta eipä herrastelullekaan silti aihetta ole. Suurin osa bostoninterriereistä kuorsaa ja hyvin suurella osalla on muitakin ongelmia lyhytkuonoisuudesta johtuen. Hirveä lista muitakin yleisiä ongelmia näyttäisi olevan silmäsairauksista aina rangan ongelmiin ja synnytyskomplikaatioihin. Ei siis varmasti eettisin valinta tämäkään rotu, ja vaikka etiikka antaisikin myöten hankkia bostoninterrierin, niin tervettä koiraa ei taida olla aihetta olettaa saavansa ja vakuutuksetkin taitavat olla siksi kalliita.
- kghkhuiu
ÄLÄ TUE MIELISAIRASTA RODUNJALOSTUSTA, kiitos :) Eläin kärsii ylijalostuksen vuoksi. Yhtä epäeettistä olisi mielestäni tarkoituksellisasti ostaa lapsityövoimalla tehtyjä tuotteita tai dumpata tahallaan sekajätteet paperinkeräysastiaan. Toki monen mielestä kumpikin asia on ok ja on vain viherpiiperöiden ulinaa välittää mistään mitään.
Riippuu, mitä tarkoittaa paljon. Jos vertaa bulldoggiin (englannin?), niin huomattavasti vähemmän. Ei lähde ääntä koko ajan, terveillä ei pahemmin lainkaan.
Bostoneilla on näytelmissä tuomarit aina puuttunut koviin hengitysääniin, jos on ollut, enkuilla taitaa olla vähemmin puututtu. Bostoneita on jokusenkin agilityssä käyneet, rallitokossa, tokossa ja pari aikoinaan pelastuskoiraharrastuksessakin. Jos ihan heikossa hapessa rotu olisi, niin tuskin olisi/onnistuisi... Bostoni on myös rakenteeltaan huomattavasti terveempi, eli yliraskas rakenne edesauttaa ongelmia myös hengitykseen. Sama koskee naamaa, sen turpeutta ja ryppyjä, joita bostoneilla ei kuulu olla.
Se sitten, jos puhutaan muista sairauksista, niin toki niitä on ja ne pitää tiedostaa, mutta taitaapi aika harva rotu olla ihan puhtain paperein...
Rasitteensa on siis, kuten muillakin, ja jotka pitäisi ottaa jalostuksessa huomioon.- fasdfarawe
Vittu isoin pulmahan tässä joo on että kuuluuko ärsyttävää vinkunaa. Sunlaiset ihmiset tarvii piikin.
- Kääpiösusi
Mitä nyt olen näitä esim koirapuistoissa nähnyt, niin ei ole yhtä huono hengitys kuin vaikka englannin- tai ranskanbulldogilla. Enimmäkseen näkemäni bossut on jaksanu kesälläkin juosta siinä missä muutkin koirat. Tietty niillä on myös suht kevyt rakenne. Jotain röhkäsyjä saattanu kuulua, en ole korvat höröllä kuunnellu.
Mutta sitten taas mitä näitten omistajilta kyselly, muitakin kuin hengitykseen liittyviä rotusairauksia on melkonen lista.
Harmi, ne kun on yleensä tosi ihania persoonallisuuksia, hassuja otuksia. Aiheuttavat ihmetystä mm. nostamalla molemmat takajalat ilmaan :D- harkintaa
kääpiösusi, mitä muita sairauksia.
- eri_vastaaja
harkintaa kirjoitti:
kääpiösusi, mitä muita sairauksia.
Tutullani on kolme bostonia. Kahdelta on leikattu polvet. Kaikilla kolmella on paljon erilaisia allergioita. Toisella polvivaivaisista on myös jokin selkäongelma. Hauskoja ovat, mutta kolmen pitämisestä tulee kuulemma kymmenen terveen bostonin kulut...
- Kääpiösusi
harkintaa kirjoitti:
kääpiösusi, mitä muita sairauksia.
Sori en nyt muista ihan tarkkaan keskustelujen perusteella. Mutta wikipedia ( https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Bostoninterrieri ) antaa tämmösen listan:
"Bostoninterrierillä esiintyy Suomessa polvilumpion sijoiltaanmenoa eli patellaluksaatiota, harmaakaihia, nuoruusiän (1-6-vuotiaana alkavaa) kaihia, hengitysvaikeuksia, reisiluun pään kuoliota eli legg perthesiä, kivesvikaa, kuuroutta, allergioita, sydämen toimintahäiriöitä, virtsakiviä, epilepsiaa, punasolujen kiihtyneestä hajoamisesta johtuvaa eli hemolyyttistä anemiaa, vilkkuluomen pullahtamista eli kirsikkasilmiä, lisämunuaisen kuorikerroksen liikatoimintaa eli cushingin oireyhtymää, kitalakihalkioita, selkäydinnesteen kierron häiriötä eli syringomyeliaa ja satunnaisesti napatyrää. Silmäsairaudet ovat melko yleisiä, sillä 23 %:lla tutkituista koirista oli sairaat silmät. "
Lisäksi tuolla kerrotaan vielä tarkemmin mm. lyhytkuonosuuden ja kippurahännän aiheuttamista ongelmista sekä synnytysvaikeuksista.
- Röhnö
Naapurin bostoni röhisee kyllä vähänkin innostuneena, väsyneenä jne. Kuulemma kuorsaakin. Ei varmasti yhtä paha kuin bulldogit, mutta huonosti on asia silloinkin, jos siihen pahimpaan mahdolliseen verrataan sen sijaan, että verrattaisiin hyvään vaihtoehtoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731