Hei,
Olen pitkään harkinnut koiran ottamista ja bostoninterrieri on ollu ykkösvalintanani jo pitkään. Mutta olen olen huolissani niiden mahdollisista hengitys ongelmista. Osaako joku kertoa, onko rodulla paljon ongelmia lyhytkuonoisuuden vuoksi? Jos vertaa bulldoggiin, onko yhtä hankala hengittää ja lähteekö samanlaista ääntä koko aikaisesti?
Bostoninterrierin hengitys
9
2076
Vastaukset
- eiongelmaton
Jos tarkoitat bulldoggilla englanninbulldoggia, niin ihan yhtä paha ei tilanne taida olla, mutta eipä herrastelullekaan silti aihetta ole. Suurin osa bostoninterriereistä kuorsaa ja hyvin suurella osalla on muitakin ongelmia lyhytkuonoisuudesta johtuen. Hirveä lista muitakin yleisiä ongelmia näyttäisi olevan silmäsairauksista aina rangan ongelmiin ja synnytyskomplikaatioihin. Ei siis varmasti eettisin valinta tämäkään rotu, ja vaikka etiikka antaisikin myöten hankkia bostoninterrierin, niin tervettä koiraa ei taida olla aihetta olettaa saavansa ja vakuutuksetkin taitavat olla siksi kalliita.
- kghkhuiu
ÄLÄ TUE MIELISAIRASTA RODUNJALOSTUSTA, kiitos :) Eläin kärsii ylijalostuksen vuoksi. Yhtä epäeettistä olisi mielestäni tarkoituksellisasti ostaa lapsityövoimalla tehtyjä tuotteita tai dumpata tahallaan sekajätteet paperinkeräysastiaan. Toki monen mielestä kumpikin asia on ok ja on vain viherpiiperöiden ulinaa välittää mistään mitään.
Riippuu, mitä tarkoittaa paljon. Jos vertaa bulldoggiin (englannin?), niin huomattavasti vähemmän. Ei lähde ääntä koko ajan, terveillä ei pahemmin lainkaan.
Bostoneilla on näytelmissä tuomarit aina puuttunut koviin hengitysääniin, jos on ollut, enkuilla taitaa olla vähemmin puututtu. Bostoneita on jokusenkin agilityssä käyneet, rallitokossa, tokossa ja pari aikoinaan pelastuskoiraharrastuksessakin. Jos ihan heikossa hapessa rotu olisi, niin tuskin olisi/onnistuisi... Bostoni on myös rakenteeltaan huomattavasti terveempi, eli yliraskas rakenne edesauttaa ongelmia myös hengitykseen. Sama koskee naamaa, sen turpeutta ja ryppyjä, joita bostoneilla ei kuulu olla.
Se sitten, jos puhutaan muista sairauksista, niin toki niitä on ja ne pitää tiedostaa, mutta taitaapi aika harva rotu olla ihan puhtain paperein...
Rasitteensa on siis, kuten muillakin, ja jotka pitäisi ottaa jalostuksessa huomioon.- fasdfarawe
Vittu isoin pulmahan tässä joo on että kuuluuko ärsyttävää vinkunaa. Sunlaiset ihmiset tarvii piikin.
- Kääpiösusi
Mitä nyt olen näitä esim koirapuistoissa nähnyt, niin ei ole yhtä huono hengitys kuin vaikka englannin- tai ranskanbulldogilla. Enimmäkseen näkemäni bossut on jaksanu kesälläkin juosta siinä missä muutkin koirat. Tietty niillä on myös suht kevyt rakenne. Jotain röhkäsyjä saattanu kuulua, en ole korvat höröllä kuunnellu.
Mutta sitten taas mitä näitten omistajilta kyselly, muitakin kuin hengitykseen liittyviä rotusairauksia on melkonen lista.
Harmi, ne kun on yleensä tosi ihania persoonallisuuksia, hassuja otuksia. Aiheuttavat ihmetystä mm. nostamalla molemmat takajalat ilmaan :D- harkintaa
kääpiösusi, mitä muita sairauksia.
- eri_vastaaja
harkintaa kirjoitti:
kääpiösusi, mitä muita sairauksia.
Tutullani on kolme bostonia. Kahdelta on leikattu polvet. Kaikilla kolmella on paljon erilaisia allergioita. Toisella polvivaivaisista on myös jokin selkäongelma. Hauskoja ovat, mutta kolmen pitämisestä tulee kuulemma kymmenen terveen bostonin kulut...
- Kääpiösusi
harkintaa kirjoitti:
kääpiösusi, mitä muita sairauksia.
Sori en nyt muista ihan tarkkaan keskustelujen perusteella. Mutta wikipedia ( https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Bostoninterrieri ) antaa tämmösen listan:
"Bostoninterrierillä esiintyy Suomessa polvilumpion sijoiltaanmenoa eli patellaluksaatiota, harmaakaihia, nuoruusiän (1-6-vuotiaana alkavaa) kaihia, hengitysvaikeuksia, reisiluun pään kuoliota eli legg perthesiä, kivesvikaa, kuuroutta, allergioita, sydämen toimintahäiriöitä, virtsakiviä, epilepsiaa, punasolujen kiihtyneestä hajoamisesta johtuvaa eli hemolyyttistä anemiaa, vilkkuluomen pullahtamista eli kirsikkasilmiä, lisämunuaisen kuorikerroksen liikatoimintaa eli cushingin oireyhtymää, kitalakihalkioita, selkäydinnesteen kierron häiriötä eli syringomyeliaa ja satunnaisesti napatyrää. Silmäsairaudet ovat melko yleisiä, sillä 23 %:lla tutkituista koirista oli sairaat silmät. "
Lisäksi tuolla kerrotaan vielä tarkemmin mm. lyhytkuonosuuden ja kippurahännän aiheuttamista ongelmista sekä synnytysvaikeuksista.
- Röhnö
Naapurin bostoni röhisee kyllä vähänkin innostuneena, väsyneenä jne. Kuulemma kuorsaakin. Ei varmasti yhtä paha kuin bulldogit, mutta huonosti on asia silloinkin, jos siihen pahimpaan mahdolliseen verrataan sen sijaan, että verrattaisiin hyvään vaihtoehtoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376279Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665201Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213250Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1062371Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku11998Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608- 761118
Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne141056