Kuntouttava työtoiminta

Olen ollut 2v. kuntouttavassa työtoiminnassa ja tänään jatkosta päättävä pajan ohjaaja oli kannalla ettei välttämättä jatketa.
Voiko kuntouttavasta työtoiminnasta pistää asiakasta pois?
Nollaantuuko tuo kuntouttavassa olo sillä jos vaikka jonkin aikaa työtön (jos ei sopivia työpaikkoja)?
Normaaliin työelämään en kykene sairauksieni takia mutta en haluisi pelkästään olla vaan kotona vain ennemmin tehdä jotain muuta (esim. juuri tuo kuntouttava työtoiminta).
162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kuntouttavan työtoiminnan tarkoituksena ei ole tarjota työkyvyttömille mukavaa puuhastelua, vaan auttaa pitkäaikaistyötöntä takaisin työmarkkinoille. Sosiaalisuuttaan voi toteuttaa erilaisissa vapaaehtoisjärjestöissä, joissa yleensä kaivataankin lisää ihmisiä ylläpitämään ja kehittämään toimintaa. Tietääkseni juurikin toimintaan sitoutuneista henkilöistä olisi puutetta, joten itselle sopivia kannattaa alkaa etsiä.

Laki kuntouttavasta työtoiminnasta määrittelee tarkoituksensa näin:
"1 § Lain tarkoitus
Tässä laissa säädetään toimenpiteistä, joilla parannetaan pitkään jatkuneen työttömyyden perusteella työmarkkinatukea tai toimeentulotukea saavan henkilön edellytyksiä työllistyä avoimilla työmarkkinoilla sekä edistetään hänen mahdollisuuksiaan osallistua koulutukseen ja työ- ja elinkeinoviranomaisen tarjoamaan julkiseen työvoimapalveluun.
..."
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010189

Lakiin johtaneen hallituksen esityksen vireilletuloasiakirjasta selviävät myös lain tavoitteet:
"Tämän esityksen tavoitteena on osana laajempaa kokonaisuutta
1) tehostaa työvoimapalveluja siten, että pitkäaikaistyöttömyys estettäisiin;
2) luoda jo pitkään työttömänä olleille polku avoimille työmarkkinoille pääsemiseksi;
3) selkiyttää työvoimahallinnon ja kuntien tehtäväjakoa työttömyydestä johtuvan syrjäytymisen torjumisessa; sekä
4) kannustaa pitkäaikaistyötöntä takaisin työmarkkinoille."
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/HallituksenEsitys/Documents/he_184 2000.pdf

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Julle.1970 kirjoitti:

Olen ollut 2v. kuntouttavassa työtoiminnassa ja tänään jatkosta päättävä pajan ohjaaja oli kannalla ettei välttämättä jatketa.
Voiko kuntouttavasta työtoiminnasta pistää asiakasta pois?
Nollaantuuko tuo kuntouttavassa olo sillä jos vaikka jonkin aikaa työtön (jos ei sopivia työpaikkoja)?
Normaaliin työelämään en kykene sairauksieni takia mutta en haluisi pelkästään olla vaan kotona vain ennemmin tehdä jotain muuta (esim. juuri tuo kuntouttava työtoiminta).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu