Liki mahdottomasta tehtiin mahdollista
https://www.matkapuhelinfoorumi.fi/threads/israelilainen-cellebrite-”kykenemme-murtautumaan-ios-11-laitteisiin”.123144/#post-1059192718
https://www.matkapuhelinfoorumi.fi/threads/israelilainen-cellebrite-”kykenemme-murtautumaan-ios-11-laitteisiin”.123144/#post-1059192718
Vastaukset 6
Vanhimmat
Linkki eii toiminut, kopioinn tekstin:
” Israelilainen Cellebrite väittää kykenevänsä murtautumaan Applen laitteisiin, mukaan lukien iOS 11:een päivitettyihin iPhone-älypuhelimiin.
Cellebrite on maailman johtava matkapuhelinten tutkimiseen tarkoitettujen laitteiden ja ohjelmistojen valmistaja, jonka tietoja esimerkiksi Yhdysvaltain viranomaiset ovat hyödyntäneet tutkimuksissaan. Nyt nimettömänä pysytellyt lähde on kertonut Forbes-lehdelle, että Cellebrite olisi keksinyt keinon murtautua myös iOS 11 -laitteisiin. Kyseessä on mahdollisesti valtava läpimurto Cellebriten liikevaihdolle, mutta toisaalta myös ongelma yksityisten käyttäjien tietoturvalle.
Cellebrite ei ole ilmoittanut asiasta virallisesti, mutta sen palveluihin kuuluu myös ”Applen iPhone-, iPad-, ja iPad Mini -laitteiden avaaminen, aina iOS 5:stä iOS 11:een”. Forbes kertoo, että Yhdysvaltain viranomaiset ovat loppuvuodesta 2017 onnistuneesti käyttäneet Cellebriten keinoja Michiganin ammuskelun epäillyn kiinniottamisessa. Tapauksessa epäillyn iPhone X:ään onnistuttiin murtautumaan, mikä tarjosi viranomaisille korvaamatonta tietoa tutkimusten edistämiseksi.
Toistaiseksi ei kuitenkaan tiedetä, mistä iOS 11:n versiosta on puhe. On varsin mahdollista, jopa todennäköistä, että Cellebriten löytämät porsaanreiät olisi jo tilkitty Applen viimeisimpien tietoturvapäivitysten yhteydessä.
Vaikka Cellebriten löydökset eivät suoranaista vaaraa aiheutakaan, on yksityisten käyttäjien aina syytä huolehtia, että viimeisimmät iOS-päivitykset on asennettu. ”
Jos on reikä mahdollisesti ollut, onko enää, siinäpä kysymys, johon ”murtaja” ei anna vastausta.
Mitempä huolehdit päivityksistä kun ei niitä Apple halua antaa uuteen ipadiin (new ipad)
Minulla on uusi ipad 3 kuten sivuillakin lukee.
Pitää surffailla päivittämättömällä vielä vuosia.
Melko uusi. On vasta seitsemän vuotta vanha, mistä sait noin uuden, ”pakasta revityn” lähes iskemättömän iPadin? Se on jopa niin uusi, ettei Apple ole vielä kehittänyt siihen päivityksiäkään. 👍👍👍👍👍
Muusikkona sun pitää säveltää siihen päivitykset. 👌
Ehkä se tabletti pysyy aina uutena lähemmäs 10 vuoden iästä huolimatta, kun sen nimi "uusi Ipad"? : D :D :D
Tai sitten muusikon ymmärrys on niin heikko, että kun se joskus on kirjoitettu ” new iPad”, se on sitten hänen mielestään aina new. Yksinkertainen mies.