HEI mites akun saa irti 1,2 09 i20

UUSAKKU

Tuli vaan pikasesti katsottua ei näy mitään millä on kiinni akun takana on kyllä jokin isomutikka,,,Pitäskös se irroitaa kokonaan,?? entinen akku taitaa vedellä viimisii, kyl vielä hörähti käymään 20c pakkasessa lupaili lupaili..pikkasen painoin kaasua heti hörähti,vaikka sanotaan että ei saa kaasua painaa näissä ruiskuissa:

17

5672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Atkerkki

      Mitä sinä akkua irroittamahan. Anna sen olla siellä.

    • oikku5

      Hei älä ainakaan itse ala irroittamaan,vaikka se on helppo irroittaa ja tulee muistaa,että hjundai i20 sisältää paljon elektroniikkaa,mm ajotietokoneet,ym ajonestolaitteet,joten suosittelen käymään,jossakin korjaamossa vaihtamassa akku. Akun vaihdon aikana ei saa virtakatkoksia tulla,muuten,joutuu ohjelmoimaan koko auton elektroniikkajärjestelmän.korjaamoilla on tarvittavat laitteet ja ei kestä kauan.jos uusit akun merkkiliikkeessä maksaa akku 190eur ja työ päälle.saattavat sanoa,ettei käy kuin heidän tilaama akku,joten älä usko sellaista puhetta. sinun malliisi käy hyvin 12v60ah yleisakku ja telineessä riittää tilaa. yrittävät jymäyttää merkkiliikkeessä hyväuskoista asiakasta. Itsellänikin on Hjundai I20 vm 2014. joten sama pätee sinunkin autoon,mutta älä itse vaihda akkua,vaikka se periaatteessa helppoa on. käänny yleikorjaamon puoleen sieltä löytyy autoosi hyvä akku hinnat noin 60-70eur.hjundaissa itselläni oli alkuperäinen akku solite 12v45ah joten ei millään voi maksaa merkkihullon mukaan 190eur. joten voit laittaa isomman akun kuin ns alkuperäinen ja jaksaa pyörittää paremmin arktisilla leveysasteilla. ja ei tarvi maksaa maltaita akusta.terv hjundisti I20..

      • OLENKYSYNYT

        MOIII......OLEN ITSE VAIHTANUT AKUN I20 OLEN KYSYNYT HYNDAI KORJAAMOLTA ETTÄ SAAKO VAIHTAA OTTAA KAAPELIT IRTI<< ETTÄ SEKOOKO MIKÄÄN;; SANOIVAT VOI HUOLETTA OTTAA EI MIKÄÄN MENE SEKAISIN AINOSTAAN RADIO<<< JA KANAVAT ETSII JÄLKIKÄTEEN;; VARMA TIETO SEN KYSYIN HUOLLOSTA JA NIIN TEIN EIKÄ MIKÄÄN SEONNUT<< :))))))))))))))))))))))


      • Anonyymi
        OLENKYSYNYT kirjoitti:

        MOIII......OLEN ITSE VAIHTANUT AKUN I20 OLEN KYSYNYT HYNDAI KORJAAMOLTA ETTÄ SAAKO VAIHTAA OTTAA KAAPELIT IRTI<< ETTÄ SEKOOKO MIKÄÄN;; SANOIVAT VOI HUOLETTA OTTAA EI MIKÄÄN MENE SEKAISIN AINOSTAAN RADIO<<< JA KANAVAT ETSII JÄLKIKÄTEEN;; VARMA TIETO SEN KYSYIN HUOLLOSTA JA NIIN TEIN EIKÄ MIKÄÄN SEONNUT<< :))))))))))))))))))))))

        Kiitos! Tein saman vm 2012 , ei ollut muuta ongelmaa kuin radion ohjelmointi!


    • sillainepelaa

      """Akun vaihdon aikana ei saa virtakatkoksia tulla,muuten,joutuu ohjelmoimaan koko auton """

      Ylläoleva ei pidä alkuunkaan paikkaansa, ehkä jotakin radion kanavia saa hakea, mutta ei mitään vakavaa ongelmaa tule, auto toimii uudella akulla kuten ennenkin.

    • Atkerkki

      Muhahahahahshshshshshshshshssssss. Hanki iso leka, kyllä lähtee akku kuin kuppa töölöstä. Muhahahshshshshshshsssss.

      • Anonyymi

        Oletko ihan varmasti seonnut?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko ihan varmasti seonnut?

        Oletko itse, kun huomasit vasta viisi vuotta myöhemmin jonkun naureskelleen.


    • oikku4

      Aina on varminta käydä korjaamolla akun vaihdossa. itse irroittelin vanhemmissa autoissa akun ja vaihdoin uuden tilalle, mutta näissä uudemmissa teknisissä autoissa ei niin vain vaihdeta. Voi tulla kallis lasku , jos jokin menee pieleen. Okei omalla vastuulla voi yrittää vaihtaa akku. jos luulet,että ei mikään elektroniikka puoli sekoa. ja toiseksi kirjoitin tämän ihan tosissaan.En tietenkään ketään aikonut harhauttaa. ja tuskin kukaan niin tyhmä on ,että alkaa lekan kanssa irroittamaan auton akkua. terv hjundisti i20 vm 2014.

    • IRROTINAKUN

      Mä vaihdoin itse 2013 1,2 akun ,, ja kaikki toimii normaalisti. kysyin kerran huollossa voiko vaihtaa tai irrottaa kengät putsaa...siitä vaan sanoivat huoletta:)))

      Ja noi leka jutut on ihan huumoria näin se vaan on<<

    • Anonyymi

      Apu löytyy tästä videosta, kaikki selviää jo ensimmäisen 3 minuutin aikana.
      https://www.youtube.com/watch?v=hYwgrCQth48

      Omassa autossani (Hyundai i20 vm.2010) on vielä jokin nestesäiliö tiellä, joka estää sekä helpon pääsyn tuonne akun taakse, että akun taakse kuvaamisen, mitä tuossa videossa ei ole.

      • Anonyymi

        Niinpä niin tuossa videossa ,,Ohjaus on oikealla puolella:) ehkä nestesäiliö ja jarrutehostin myös :) huomaahan sen myös tuulilasin pyyhkiöistäkin<<


    • On tämä hauskaa; vasta kymmenes vastausviesti liittyy aloittajan kysymykseen; miten akku irrotetaan? Tuosta videosta sen voi nähdä, kun vain kärsivällisyys riittää.
      Aloittajalla lienee Hyundain alkuperäisakku, jolle tuollainen 10-12 vuotta on normaali elinikä. Eli kannattaa uusia se ennen seuraavaa talvea - tai sitä seuraavaa.
      Hyundaissa yleensäkin pätee, että mikään ei sekoa akun irrotuksessa, mutta radion kanavat joutuu virittämään uudelleen.

    • Anonyymi

      Tuo vidoe ei vastaa vm.2011 pikkuhundai 120 konehuonetta....Akkua ei saa irrotettua , kun jotain romua on tiellä....

    • Anonyymi

      Eli kuinka hemmetissä tuon akun vaihtaa, muutoin kuin huoltoliikkeessä????

    • Anonyymi

      Autoliitto auttaa sinua pulassa.🎅

    • Anonyymi

      Akun takana on 2 pulttia, jotka irrotetaan. Räikkäväännin, jossa jatkovarsi. Ei ongelmia. Uusi akku kiinni ja radion asemat ja kello aikaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      189
      3863
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      42
      3209
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      229
      2662
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      249
      2230
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      76
      1933
    6. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      29
      1400
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1367
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1208
    9. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      97
      1067
    10. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      929
    Aihe