Osto- ja hallussapitoluvista

Aloittava

Eli hommasin metästyskortin ihan vastikään. Haulikon ostoa sunnittelen ja olen päättänyt nyt aluksi ostaa kukkarollenikin sopivan yksipiippuisen/rinnakkaispiippuisen.

Mikäli ostan yksipiippuisen, niin saako sen hallussapitoluvalla käyttää kaksipiippuista? Järkeni veikkaa et ei saa..? No kun ja jos myyn yksipiippuisen, ja ostan kaksipiippuisen tilalle niin menenkö hakemaan uuden ostoluvan?

Annetaanko ostolupa jotenkin niin että se myönnetään aseen tehon mukaan? Eli saako esim. luvan joka oikeuttaa ostamaan yksi tai kaksipiippuisen haulikon?

Käykö sama ostolupa myöhemminkin? Esim jos ostan toisenkin haulikon niin riittääkö että ostaessani esitän ostoluvan ja sen jälkeen hommaan vain ja ainoastaan hallussapitoluvan?

7

3237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Termis

      voi vilkaista täältä http://www.poliisi.fi/intermin/lomakehakemisto.nsf/formsPol/1A569742E0FB8EE4C2256B9900444470 lataamalla ase1.pdf teidoston. Ja sen voi myös tulostaa ja viedä valmiiksi täytettynä poliisi asemalle.

      Yksipiippuisen haulikon hallussapitoluvalla saa lainata vaikka itselataava kertatuli haulikkoa. Se selviää täältä http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980001?search[type]=pika&search[pika]=ase kohdasta > 87 §
      Ampuma-aseen ja aseen osan lainaaminen. Siinä lukee seuraavaa > Ampuma-aseen saa lainata toiselle seuraavasti:

      1) haulikon saa lainata vain sille, jolla on oikeus haulikon, kiväärin tai yhdistelmäaseen hallussapitoon;

      2) kiväärin tai yhdistelmäaseen saa lainata vain sille, jolla on oikeus kiväärin tai yhdistelmäaseen hallussapitoon;

      3) pienoiskiväärin tai mustaruutiaseen saa lainata vain sille, jolla on oikeus haulikon, kiväärin, pienoiskiväärin, pistoolin, revolverin, yhdistelmäaseen tai mustaruutiaseen hallussapitoon; (29.6.2001/601)

      4) pistoolin tai revolverin saa lainata vain sille, jolla on oikeus pistoolin tai revolverin hallussapitoon;

      5) pienoispistoolin tai pienoisrevolverin saa lainata vain sille, jolla on oikeus pistoolin, pienoispistoolin, revolverin tai pienoisrevolverin hallussapitoon;

      6) kaasuaseen saa lainata vain sille, jolla on oikeus kaasuaseen hallussapitoon;

      7) merkinantopistoolin saa lainata vain sille, jolla on oikeus merkinantopistoolin hallussapitoon;

      8) 6 §:n 2 momentin 12 kohdassa tarkoitetun muun ampuma-aseen saa lainata vain sille, jolla on oikeus vastaavan ampuma-aseen hallussapitoon;

      9) taskuaseen saa lainata vain sille, jolla on oikeus taskuaseen hallussapitoon;

      10) erityisen vaarallisen ampuma-aseen saa lainata vain sille, jolla on oikeus toimintatavaltaan ja muuten vastaavan ampuma-aseen hallussapitoon;

      11) kaasusumuttimen saa lainata vain sille, jolla on oikeus kaasusumuttimen hallussapitoon.


      Nykyinen laki ei määrittele aseen toimintatapaa tai kaliiberia (pois lukien pienois pistoolit, revolverit ja kiväärit) sitä lainattaessa.


      Lainaus: No kun ja jos myyn yksipiippuisen, ja ostan kaksipiippuisen tilalle niin menenkö hakemaan uuden ostoluvan? Käykö sama ostolupa myöhemminkin?

      Uusi lupa pitää hakea joka kerta. Eli se sama ei käy myöhemmin. Yksi haettu ja maksettu ostolupa jokaiselle aseelle jonka haluat ostaa.


      Lainaus: Annetaanko ostolupa jotenkin niin että se myönnetään aseen tehon mukaan?

      Ei myönnetä.

      Eli saako esim. luvan joka oikeuttaa ostamaan yksi tai kaksipiippuisen haulikon?

      Jos haet lupaa kertatuli (toimintatapa 1 .ks ostolupahakemus) haulikolle, niin voit ostaa 1, 2 tai vaikka 9 piippuisen haulikon.

      • Elikkäs noin yksinkertasesti sanottuna hallussapitolupa on asekohtainen, mutta saat lainata samanlaista asetta kuin mihin sinulla on lupa.


      • Termis
        vanha-erkki kirjoitti:

        Elikkäs noin yksinkertasesti sanottuna hallussapitolupa on asekohtainen, mutta saat lainata samanlaista asetta kuin mihin sinulla on lupa.

        ihan noin yksikertaista ole. Reserviläiskivääri ja kaksipiippuinen haulikko ei ole mielestäni kovin samanlaiset aseet mutta kiväärin luvalla saa lainata silti haulikkoa, mutta haulikon luvalla ei saa lainata kivääriä. Samoin pienoiskivääri ja iso pistooli on aika erillaiset mutta pistoolin luvalla saa lainata pienoiskiväärin.


      • ihmettelijä
        Termis kirjoitti:

        ihan noin yksikertaista ole. Reserviläiskivääri ja kaksipiippuinen haulikko ei ole mielestäni kovin samanlaiset aseet mutta kiväärin luvalla saa lainata silti haulikkoa, mutta haulikon luvalla ei saa lainata kivääriä. Samoin pienoiskivääri ja iso pistooli on aika erillaiset mutta pistoolin luvalla saa lainata pienoiskiväärin.

        eli jos minulla on lupa 222luodikkoon,niin saako silloin lainata haulikkoa ilman erillistä lupaa?


      • Termis
        ihmettelijä kirjoitti:

        eli jos minulla on lupa 222luodikkoon,niin saako silloin lainata haulikkoa ilman erillistä lupaa?

        .222 luodikko on kivääri (ainakin jos luvassa niin lukee =D ). Kiväärin, yhdistelmä aseen ja haulikon luvalla saa lainata haulikkoa. .222 rem kiväärin luvalla saat ostaa myös muita kiväärin patruunoita, koska laina aseella saa metsästää ja metsästys käyttöön pitää saada myös ostaa patruunoita. Sitä en sitten tiedä saako kiväärin luvalla ostaa haulikon patruunoita, tämä pitää tarkistaa huomenna (jos muistaa).


      • Termis
        Termis kirjoitti:

        .222 luodikko on kivääri (ainakin jos luvassa niin lukee =D ). Kiväärin, yhdistelmä aseen ja haulikon luvalla saa lainata haulikkoa. .222 rem kiväärin luvalla saat ostaa myös muita kiväärin patruunoita, koska laina aseella saa metsästää ja metsästys käyttöön pitää saada myös ostaa patruunoita. Sitä en sitten tiedä saako kiväärin luvalla ostaa haulikon patruunoita, tämä pitää tarkistaa huomenna (jos muistaa).

        luvasta kannattaa ottaa sitten tietysti kopio, että on helpompi osoittaa kenen ase sinulla on lainassa (jos siitä nyt joku sattuu olemaan kiinnostunut).


      • ihmettelijä
        Termis kirjoitti:

        luvasta kannattaa ottaa sitten tietysti kopio, että on helpompi osoittaa kenen ase sinulla on lainassa (jos siitä nyt joku sattuu olemaan kiinnostunut).

        koska omaa haulikkoa en ole kerinnyt/raaskinnut hommata.koska aina selvinny laina haulikolla omistajan mukana ollessa.hyvä tietää että on myös mahdöllista lainata haulikkoa ilman että omistaja on mukana metsä reissulla.kiitos vastauksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      874
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      839
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      37
      780
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      708
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe