Topfield TRC-1400 päivitys

Topfield_trc1400

Osaisiko kukaan kertoa, mistä löytyy kyseiseen digiboksiin päivityksiä?

25

14381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivityksiä_dropboxissa
    • 19_50
    • crc1400update

      En osannut päivittää omani, joen lähetin sen compusatille ja siellä päivitettiin. www.compusat.fi

    • zenjamoi

      Ei kannata päivittää jos kerran toimii.

    • Topfield_trc1400

      Tuolta dropbox linkistä löytyi juuri se oikea päivitys mitä kaipailinkin, kiitoksia paljon!

    • Vee85

      Moikka!
      Osaisitko sanoa, mistähän löytyisi CRC-2400 boksin uusin päivitys?

      • 1043

        Tuskin on vuosiin tullut uutta päivitystä, kun ei ole tarvinnut. Mikä ohjelmaversio sinulla on nyt?

        Minulla ei ole 2400:aa, mutta joku muu 2400:n omaava kertoo onko se versio, jolla pärjää.


      • Vee85

        Kiitos nopeasta vastauksesta!
        Täytyy kyllä sanoa, ettei ole mitään tietoa, mikä versio boksissa nyt on.
        Meillä on siis kaksi CRC2400-boksia, joista molemmat sammuvat ja käynnistyvät uudelleen, kun valitsee kanavan 8, 9 tai 14.
        Mietin, josko tämä ongelma poistuisi ohjelmistopäivityksellä, kun molemmat herjaavat käynnistettäessä koodia LE42040. Ovat kyllä vanhojakin, että eivät kyllä välttämättä edes päivityksellä tokee. :(


      • 1043
        Vee85 kirjoitti:

        Kiitos nopeasta vastauksesta!
        Täytyy kyllä sanoa, ettei ole mitään tietoa, mikä versio boksissa nyt on.
        Meillä on siis kaksi CRC2400-boksia, joista molemmat sammuvat ja käynnistyvät uudelleen, kun valitsee kanavan 8, 9 tai 14.
        Mietin, josko tämä ongelma poistuisi ohjelmistopäivityksellä, kun molemmat herjaavat käynnistettäessä koodia LE42040. Ovat kyllä vanhojakin, että eivät kyllä välttämättä edes päivityksellä tokee. :(

        Tuo koodi LE42040 tulee käynnistyksessä kaikissa kunnossa olevissakin 2400- ja 1400-sarjan Topparin boxeissa.

        Nuo mainitsemasi kanavat ovat minun alueella DNAn jakelussa Liv, Jim ja Hero.
        http://dvb.welho.fi/cable.php

        Tuli kutina ettei operaattorisi jakeluun kuulu nämä kanavat. Se on ilmeinen syy uud.käyn.
        Operaattorisi pitäisi selvittää ja heidän sivultaan tutkia onko alueesi menussa noita kanavia ollenkaan.


      • Vee85

        Iso kiitos! Eipä tullut tämmöinen mieleenkään. Täytyypä siis lähteä tutkimaan tuota mahdollisuutta.


      • 1043
        Vee85 kirjoitti:

        Iso kiitos! Eipä tullut tämmöinen mieleenkään. Täytyypä siis lähteä tutkimaan tuota mahdollisuutta.

        Kiitos.
        Jos saat varmistettua ettei operaattorilla ole jakelussa nuo, niin boxiin voisi ohjelmoida Suosikit, joita vain käyttää, niin ei tule järkytettyä boxia henkihieveriin

        Jos operaattorilla on jakelussa nuo ym. kanavat, niin isännöitsijältä ( ja naapureilta ) kysyä ettei talon jakomo ole päivittämättä.


      • Anderson77

        Osaako kukaan sanoa miksi Cmore ja Viasat kanavat ovat aivan pimeinä? Jos siirryn moiselle kanavalle niin ruutu menee aivan mustaksi ja ei edes boksin käyttövalikkoa näe tv:stä.

        Päivitin uusimman softan jonka jälkeen meni aivan mustaksi nuo. Vanhalla softalla ei vain näkyneet nuo kanavat enää 17.5 jälkeen mutta valikot kyllä näkyi.

        Onko softasta uudempaa versiota kuin tuo 1.09.03? Käykö tuon 2400:sen softa 1400:seen? Laite on paritettu x2 ja kovalevy formatoitu x2 ja haettu kanavat 5x. Palautettu tehdasasetukset sekä sd/hd asetukset käyty läpi, niinkuin ikärajat ja pinkooditkin.
        Kiitoksia neuvoista.


      • Alueet_huomioitu
        1043 kirjoitti:

        Kiitos.
        Jos saat varmistettua ettei operaattorilla ole jakelussa nuo, niin boxiin voisi ohjelmoida Suosikit, joita vain käyttää, niin ei tule järkytettyä boxia henkihieveriin

        Jos operaattorilla on jakelussa nuo ym. kanavat, niin isännöitsijältä ( ja naapureilta ) kysyä ettei talon jakomo ole päivittämättä.

        Taloyhtiön talojakamossa ei ole kuin laajakaistaiset jakovahvistimet, joilla kaapeliverkosta tuleva kanavanippujen "paketti" jaetaan sellaisenaan asuntoihin riittävän suurella tasolla. Meillä kaapeli-tv tulee kuidulla talojakamoon, josta operaattorin vastuulla olevat vahvistimet jakavat signaalin tähtiverkkoon siten, että jokaiseen asuntoon menee erillinen nousukaapeli. Asunnossa signaali jaetaan passiivisella jaottimella eri huoneiden rasioihin.

        Kaapeliverkon kapasiteettia rakennellaan monella tavalla. Osa kanavanipuista on valtakunnallisia ja joidenkin kanavien osalta koetetaan olla alueellisia. Esim. Ylen alueuutisten, maikkarin ja Nelosen aluemainosten jakelu on teettänyt kaapelioperaattoreilla signaalin jakelussa runsaasti työtä vuosien mittaan. Tätä aluejakelua on otettu huomioon myös laajakaista jakelussa.

        Oma lukunsa on se, että joku SD-kanava onkin kadoksissa eikä vanha perusboksi sitä löydä. Syynä on se, että esim. TLC onkin Telian kaapeli-tv:n jakelussa HD-kanavanipussa ja se vaatii näkyäkseen HD-vastaanottimen.

        Operaattorit karsivat jo nyt SD-kanavia siten, että HD-kanavat jäävät jakeluun. https://toimiikotelkkarini.fi/ keskittyy vain antenniverkon siirtymiseen HD-tekniikkaan, mutta jotain vaikutuksia sillä on myös kaapeli-tv verkkoihin. Perusmallin DVB-C purkin löytämä kanavamäärä pienenee varmaan v. 2020 eivätkä operaattorit ole vielä ottaneet kantaa, jaetaanko esim. Ylen kanavia SD:nä enää 31.3.2020 jälkeen kaapeliverkoissa SD-kanavanipuissa.


    • Anderson77

      Tämä pimenemisongelma siis antenniverkon puolella.

    • jho

      Miksi ruutuun ilmestyi sähköposti merkki päivityksen jälkeen eikä millään lähe pois???

      • 49dd

        Kirjoita tuo merkki tänne, jotta varmasti puhutaan samasta asiasta.

        Päivititkö tuolta ylläolevasta linkistä?


      • Topfieldmies68

        Olisiko kenelläkään linkkiä, mistä löytyy uusin ohjelmistopaivitys Topfield CRC-2400 kaapelidigiboksiin? Lieneekö uusin tuo 1.15.01. tai 1.14.02 olis varmaan ok


    • Anonyymi

      1.15.01 tai 1.14.02 uupuis, mulla on sekä CRC1400 että CRC2400 ja olen siis firmiksiä vaille... Mistä sais?

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Hei - CRC-1400 firmware tiedosto 42040 tuli perille, mutta voisitko opastaa, miten voin ladata sen digiboxilleni - kiitos paljon infosta! t.jussi


      • Anonyymi

        Kannattaisiko lukea samasta hakemistosta löytyvä Päivitysohje CRC.pdf


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      CRC-1400 ilmoittaa väärä järjestelmä-id kun yrittää päivittää. Laitteessa alkuperäinen softa edelleen vuodelta 2012 luulisin. Onko jollakin ratkaisua tähän ongelmaan tai linkkiä mahdolliseen "toimivaan" firmikseen?

      • Anonyymi

        Oletko alustanut ikun Fat32-muotoon ennen päivityksen lataamista siihen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko alustanut ikun Fat32-muotoon ennen päivityksen lataamista siihen?

        Joo. Ongelmana taisi olla kirjoittajan oma lukutaidottomuus, yritin päivitystä valikon kautta, kun se pitäisi käynnistää itse digiboxista menu-painikkeella käynnistyksen yhteydessä. Valitettavasti tämä päivitys ei taida ratkaista mun ongelmaa mikä liittyy conax-korttiin. Laitteen myynyt maahantuoja on mennyt konkkaan ja kortinlukijan "conax-lisenssiä" ei ole uusittu enää... eli tuon laitteen kortinlukija taitaa olla hyödytön nykyään... "#¤"#¤"¤ Tämä tieto nykyiseltä sopimushuoltajalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      164
      4602
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      197
      3302
    3. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2902
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      113
      2881
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      39
      2820
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      45
      2175
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2097
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2015
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1915
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      60
      1441
    Aihe