Topfield TRC-1400 päivitys

Topfield_trc1400

Osaisiko kukaan kertoa, mistä löytyy kyseiseen digiboksiin päivityksiä?

25

13618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivityksiä_dropboxissa
    • 19_50
    • crc1400update

      En osannut päivittää omani, joen lähetin sen compusatille ja siellä päivitettiin. www.compusat.fi

    • zenjamoi

      Ei kannata päivittää jos kerran toimii.

    • Topfield_trc1400

      Tuolta dropbox linkistä löytyi juuri se oikea päivitys mitä kaipailinkin, kiitoksia paljon!

    • Vee85

      Moikka!
      Osaisitko sanoa, mistähän löytyisi CRC-2400 boksin uusin päivitys?

      • 1043

        Tuskin on vuosiin tullut uutta päivitystä, kun ei ole tarvinnut. Mikä ohjelmaversio sinulla on nyt?

        Minulla ei ole 2400:aa, mutta joku muu 2400:n omaava kertoo onko se versio, jolla pärjää.


      • Vee85

        Kiitos nopeasta vastauksesta!
        Täytyy kyllä sanoa, ettei ole mitään tietoa, mikä versio boksissa nyt on.
        Meillä on siis kaksi CRC2400-boksia, joista molemmat sammuvat ja käynnistyvät uudelleen, kun valitsee kanavan 8, 9 tai 14.
        Mietin, josko tämä ongelma poistuisi ohjelmistopäivityksellä, kun molemmat herjaavat käynnistettäessä koodia LE42040. Ovat kyllä vanhojakin, että eivät kyllä välttämättä edes päivityksellä tokee. :(


      • 1043
        Vee85 kirjoitti:

        Kiitos nopeasta vastauksesta!
        Täytyy kyllä sanoa, ettei ole mitään tietoa, mikä versio boksissa nyt on.
        Meillä on siis kaksi CRC2400-boksia, joista molemmat sammuvat ja käynnistyvät uudelleen, kun valitsee kanavan 8, 9 tai 14.
        Mietin, josko tämä ongelma poistuisi ohjelmistopäivityksellä, kun molemmat herjaavat käynnistettäessä koodia LE42040. Ovat kyllä vanhojakin, että eivät kyllä välttämättä edes päivityksellä tokee. :(

        Tuo koodi LE42040 tulee käynnistyksessä kaikissa kunnossa olevissakin 2400- ja 1400-sarjan Topparin boxeissa.

        Nuo mainitsemasi kanavat ovat minun alueella DNAn jakelussa Liv, Jim ja Hero.
        http://dvb.welho.fi/cable.php

        Tuli kutina ettei operaattorisi jakeluun kuulu nämä kanavat. Se on ilmeinen syy uud.käyn.
        Operaattorisi pitäisi selvittää ja heidän sivultaan tutkia onko alueesi menussa noita kanavia ollenkaan.


      • Vee85

        Iso kiitos! Eipä tullut tämmöinen mieleenkään. Täytyypä siis lähteä tutkimaan tuota mahdollisuutta.


      • 1043
        Vee85 kirjoitti:

        Iso kiitos! Eipä tullut tämmöinen mieleenkään. Täytyypä siis lähteä tutkimaan tuota mahdollisuutta.

        Kiitos.
        Jos saat varmistettua ettei operaattorilla ole jakelussa nuo, niin boxiin voisi ohjelmoida Suosikit, joita vain käyttää, niin ei tule järkytettyä boxia henkihieveriin

        Jos operaattorilla on jakelussa nuo ym. kanavat, niin isännöitsijältä ( ja naapureilta ) kysyä ettei talon jakomo ole päivittämättä.


      • Anderson77

        Osaako kukaan sanoa miksi Cmore ja Viasat kanavat ovat aivan pimeinä? Jos siirryn moiselle kanavalle niin ruutu menee aivan mustaksi ja ei edes boksin käyttövalikkoa näe tv:stä.

        Päivitin uusimman softan jonka jälkeen meni aivan mustaksi nuo. Vanhalla softalla ei vain näkyneet nuo kanavat enää 17.5 jälkeen mutta valikot kyllä näkyi.

        Onko softasta uudempaa versiota kuin tuo 1.09.03? Käykö tuon 2400:sen softa 1400:seen? Laite on paritettu x2 ja kovalevy formatoitu x2 ja haettu kanavat 5x. Palautettu tehdasasetukset sekä sd/hd asetukset käyty läpi, niinkuin ikärajat ja pinkooditkin.
        Kiitoksia neuvoista.


      • Alueet_huomioitu
        1043 kirjoitti:

        Kiitos.
        Jos saat varmistettua ettei operaattorilla ole jakelussa nuo, niin boxiin voisi ohjelmoida Suosikit, joita vain käyttää, niin ei tule järkytettyä boxia henkihieveriin

        Jos operaattorilla on jakelussa nuo ym. kanavat, niin isännöitsijältä ( ja naapureilta ) kysyä ettei talon jakomo ole päivittämättä.

        Taloyhtiön talojakamossa ei ole kuin laajakaistaiset jakovahvistimet, joilla kaapeliverkosta tuleva kanavanippujen "paketti" jaetaan sellaisenaan asuntoihin riittävän suurella tasolla. Meillä kaapeli-tv tulee kuidulla talojakamoon, josta operaattorin vastuulla olevat vahvistimet jakavat signaalin tähtiverkkoon siten, että jokaiseen asuntoon menee erillinen nousukaapeli. Asunnossa signaali jaetaan passiivisella jaottimella eri huoneiden rasioihin.

        Kaapeliverkon kapasiteettia rakennellaan monella tavalla. Osa kanavanipuista on valtakunnallisia ja joidenkin kanavien osalta koetetaan olla alueellisia. Esim. Ylen alueuutisten, maikkarin ja Nelosen aluemainosten jakelu on teettänyt kaapelioperaattoreilla signaalin jakelussa runsaasti työtä vuosien mittaan. Tätä aluejakelua on otettu huomioon myös laajakaista jakelussa.

        Oma lukunsa on se, että joku SD-kanava onkin kadoksissa eikä vanha perusboksi sitä löydä. Syynä on se, että esim. TLC onkin Telian kaapeli-tv:n jakelussa HD-kanavanipussa ja se vaatii näkyäkseen HD-vastaanottimen.

        Operaattorit karsivat jo nyt SD-kanavia siten, että HD-kanavat jäävät jakeluun. https://toimiikotelkkarini.fi/ keskittyy vain antenniverkon siirtymiseen HD-tekniikkaan, mutta jotain vaikutuksia sillä on myös kaapeli-tv verkkoihin. Perusmallin DVB-C purkin löytämä kanavamäärä pienenee varmaan v. 2020 eivätkä operaattorit ole vielä ottaneet kantaa, jaetaanko esim. Ylen kanavia SD:nä enää 31.3.2020 jälkeen kaapeliverkoissa SD-kanavanipuissa.


    • Anderson77

      Tämä pimenemisongelma siis antenniverkon puolella.

    • jho

      Miksi ruutuun ilmestyi sähköposti merkki päivityksen jälkeen eikä millään lähe pois???

      • 49dd

        Kirjoita tuo merkki tänne, jotta varmasti puhutaan samasta asiasta.

        Päivititkö tuolta ylläolevasta linkistä?


      • Topfieldmies68

        Olisiko kenelläkään linkkiä, mistä löytyy uusin ohjelmistopaivitys Topfield CRC-2400 kaapelidigiboksiin? Lieneekö uusin tuo 1.15.01. tai 1.14.02 olis varmaan ok


    • Anonyymi

      1.15.01 tai 1.14.02 uupuis, mulla on sekä CRC1400 että CRC2400 ja olen siis firmiksiä vaille... Mistä sais?

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Hei - CRC-1400 firmware tiedosto 42040 tuli perille, mutta voisitko opastaa, miten voin ladata sen digiboxilleni - kiitos paljon infosta! t.jussi


      • Anonyymi

        Kannattaisiko lukea samasta hakemistosta löytyvä Päivitysohje CRC.pdf


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      CRC-1400 ilmoittaa väärä järjestelmä-id kun yrittää päivittää. Laitteessa alkuperäinen softa edelleen vuodelta 2012 luulisin. Onko jollakin ratkaisua tähän ongelmaan tai linkkiä mahdolliseen "toimivaan" firmikseen?

      • Anonyymi

        Oletko alustanut ikun Fat32-muotoon ennen päivityksen lataamista siihen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko alustanut ikun Fat32-muotoon ennen päivityksen lataamista siihen?

        Joo. Ongelmana taisi olla kirjoittajan oma lukutaidottomuus, yritin päivitystä valikon kautta, kun se pitäisi käynnistää itse digiboxista menu-painikkeella käynnistyksen yhteydessä. Valitettavasti tämä päivitys ei taida ratkaista mun ongelmaa mikä liittyy conax-korttiin. Laitteen myynyt maahantuoja on mennyt konkkaan ja kortinlukijan "conax-lisenssiä" ei ole uusittu enää... eli tuon laitteen kortinlukija taitaa olla hyödytön nykyään... "#¤"#¤"¤ Tämä tieto nykyiseltä sopimushuoltajalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      150
      13201
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9631
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9128
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6744
    6. 148
      6168
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3145
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      394
      1244
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1164
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      88
      1016
    Aihe