Luin kommentteja Loisteen siirtohinnoitteluun liittyvän KS:n jutun yhteydestä. Uskomatonta miten typerää on tämä Kainuun kansa! Eivät ymmärrä, että kun jokaikiseen perukan mökkiin on toimitettava sähköä 24/7 niin tottakai se maksaa enemmän kuin jossain Espoossa, jossa linjan päässä on vähän useampi torppa kuin jossain perangassa.
Kaiken hyvän päälle valtio perii minunkin siirtomaksusta 57% veroa ja siitä verosta vielä 24% arvonlisäveroa (veroa verosta prkl!), joten suurin osa tuosta siirtomaksusta menee suoraan valtion pohjattomaan. Valittakaa Orpolle pösilöt!
Halvemmaksi tulee asuminen kuitenkin täällä Kainuussa kuin Espoossa, joten minä ainakin olen ihan tyytyväinen, vaikka Loisteen lasku on paristaa eeroa kuussa.
(Kainuun Sanomat ei julkaissut tällaista kommenttia, joten pitää avautua täällä, pitkä pieru koko kainarille!)
Kaiken hyvän päälle valtio perii minunkin siirtomaksusta 57% veroa ja siitä verosta vielä 24% arvonlisäveroa (veroa verosta prkl!), joten suurin osa tuosta siirtomaksusta menee suoraan valtion pohjattomaan. Valittakaa Orpolle pösilöt!
Halvemmaksi tulee asuminen kuitenkin täällä Kainuussa kuin Espoossa, joten minä ainakin olen ihan tyytyväinen, vaikka Loisteen lasku on paristaa eeroa kuussa.
(Kainuun Sanomat ei julkaissut tällaista kommenttia, joten pitää avautua täällä, pitkä pieru koko kainarille!)
Vastaukset 40
Vanhimmat
-Ihmiset ei ymmärrä miksi siirtomaksuja peritään.
-Ihmisillä ei ole esittää vaihtoehtoja sille kuinka linjat pidetään kunnossa. Vastustetaan vain.
-Sähkölaskusta ymmärretään vain siirto-ja myyntihintojen loppusumma.
-Kainarin sensuurin linja on älytön.
j-pennanen se vaan jaksaa
Ne jotka asuvat siellä pusikoissa pitäisi maksaa enemmän siirtomaksua kuin taajamissa asuvien. Tämä olisi ihan oikein koska tehän ne kulutkin aiheutatte !
Ilman muuta tuossa olisi yksi hyvä laskutusperuste; Mitä pitemmän piuhan päässä asut, sitä enemmän maksat. Minulle tämä sopii, varsinkin kun läiskeen pääkonttuuri näkyy tuosta akkunasta.
Puhaltakaahan hanuriinne kaapuntilaiset!!
👍🤣🤣
Maksaisin mielelläni 20senttiä kilowatin siirrosta töpseliin asti, mutta 30 euroo kuussa perusmaksua on kyllä rosvousta.
Asutteko voimalaitoksen vieressä vai onko Kajaanin keskustassa Loisteen ydinvoimala.
Siirtohinnan kuukausimaksu voidaan laskea vaikka Euroon kuussa, mutta laskun summa ei keskimäärin pieninisi. Jos kuluttaisit sähköä vähemmän niin sähkön myyntihintaa pitäisi nostaa, eikä sähkön myyjää voisi enää kilpailuttaa.
Jos siirtohinnan kuukausimaksu laskettaisiin euroon kuussa sähkölaskuni pienenisi noin 55 euroa.
Sähkön hintaahan pitäisi korottaa että saadaan kuitattua laskettu kuukausimaksu. Mikään ei muuttuisi.
Kaikki monopolit toimivat kuten loiste toimii.
Asia ei muutu miksikään niin kauan kun idiootti kansa äänestää edustajikseen näiden monopolien omistajia...
Hä hä hää! Ottaako pattiin kaapuntilaisilla! Kyllä maalla on mukava asua! Ennen hyppäisin hirteen, kun lähtisin kaupunkiin asumaan, en vaikka saisin ilmaisen sähkön! Van on se hyvä, kun tänne maallekkin saadaan sitä säähköä!
Kyllä yhteiskunnan pitäisi määrätä kaikille kaavapakolaisille ja kesämökkiläisille haittavero.
Se on vähän kuin tieverkko 8 miljardia maksetaan siittä et se on rapakunnossa, eli?
"Katainen: Hinta ei nouse
Ex-pääministeri Jyrki Katainen (kok) vakuutti joulukuussa 2013, ettei sähkönsiirron hinta nouse, koska "sähkönsiirtoa ja sen hinnoittelua säädellään tarkasti".
Tuolloisen hallituksen elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok) komppasi pääministeri Kataista.
- Verkkoyhtiöille on määrätty tuoton yläraja, joten mitään hintapiikkiä ei pystytä edes rakentamaan, Vapaavuori sanoi joulukuussa 2013.
Kuula: Suomalaisten etu
Myyjäosapuolena toimineen Fortumin silloinen toimitusjohtaja Tapio Kuula piti sähköverkkojen myyntiä kansainvälisille sijoitusyhtiöille "suomalaisten etuna".
Kuula ilmoitti jättikaupan näkyvän suomalaisasiakkaille lähinnä "laskuttajan nimenmuutoksena". Myös Kuula vakuutteli tuolloin, ettei sähkönsiirron hinta nouse.
- Sähkönsiirto on säänneltyä liiketoimintaa. Omistajanvaihdoksella ei pitäisi olla vaikutusta siirtohintoihin, Kuula"
Loisteen tarjous hävisi. Huusko sanoi, että Savolaisten hinnoilla olisi tullut tappiota. Ei ne tappiolla Savolaisetkaan sähköä myy. Loisteen olisi pitänyt saada vain hyvä hinta.
Ei hätää Huusko, omistajat pitävät kokouksen jossa päätetään nostaa jälleen siirtohintaa ja taas saatte tulospalkkiona hyvät bonukset.
Kuinkahan se ennen vain riitti maksaa sähkölasku, sillä yhtiö kattoi kulut siirtoineen päivineen.
Ei ole kohta varaa maksaa siirtoa lainkaan, laitan oman voimalan - tulee halvemmaksi.
Kyse on laillistetusta varastamisesta, jonka vastuulliset ovat edellä luettavissa. Paljonko loiste on tehnyt viivan alle?
Me kajaanilaiset kiitämme iloisia sähkölaskun maksajia, Kiitos!
En olekaan typerä! En ole nimittäin Loiston asiakas.
no totta on siirtohinoista.saatna mulakin vain .80-90.kahden kuukauden sähkölasku,sitten siirtohintojen kanssa veroineen.noi 300 euroa,onse kyllä kalista sähköä saatana.
Muutin rivitaloon Kajaanin lähiössä. Ihan JÄRKYTTÄVÄT siirto- ja kuukausimaksut! Laillista ryöstöä :(
oli tv että loiste on kalleipulju miksi seuraavaan puoltahalvenpi miksi.
nyt kuitenkaan ei loistenosta hintoja taanosten tuhojenvuoksi syy ei ole asiakkaan
vaan tekemättömät työt jotka kaatuipäälle lumikuormansäestyksellä.
jossain on kuluttajalla raja .
jakelualueella on paljon pienituloisia ei ole varaa maksaa mielivaltasia laskuja
valtion tulee tulla maksumieheksi
eikä aina tyhjästä kukkarosta nyhjästä.
Perusmaksut+on+liian+korkeita.+Ei+sähkön+säästämisellä+ole+silloin+juuri++mitään+merkitystä+kokonaishintaan.+
Paljonkohan+kustantaa+kaapelin+veto+maan+alle+ja+ongelmalinjojen+siirtäminen+tienvarsille+?+Suurin+osa+hoituis+suht.+halvalla+linjojen+vierusten+haittapuiden+ennakoivalla+raivaamisella.
Maakaapelikaan+ei+kovin+kallis+investointi+ole,+kun+se+on+sen+jälkeen+huoltovapaa+ja+kestää+50+vuotta.+Yksi+käyttöpaikka+kuulemma+vastaa+n.+275+m+sähkölinjan+kustannuksista+ja+niistä+liittymistä+on+jo+maksettu+liittymismaksut,++joihin+kuului+linjanvedotkin.+
Esim.+valokuitukaapeli+kaivettuna+maahan+maksaa+n.+10+€+metri+.++Siirtomaksua+(ilman+veroa)+menee+talosta+n.+1400+€+/vuosi+.+Ei+tarvitsisi+kovin+monta+vuotta+sitä+periä,+kun+on+maakaapelikustannus+tullut+maksettua+vaikka+se+maksaisi+2+x+enemmän+kuin+valokuitukaapelin+veto.+Sitten+voisi+siirron+perusmaksua+kohtuullistaa+esim.+90+%:n++alennuksella+ja+vielä+jäisi+siirtoyhtiölle+siirtomaksua+juokseviin+kuluihin+ihan+riittävästi.
Loiste taitaa jo tehdä tappiota sähkönmyynnillä. Retvakkaasti ovat Etelä-Suomesta hankkineet uusia asiakkaita, mutta Loisteen reppanat tekevät siitä huolimatta kohta tappiota !
Niinhän+se+tekee,+keinoilla+millä+tahansa+yritetään+haalia+sähkönmyyntiasiakkaita+ympäri+Suomea.+Kainuulaiset+haluavat+heti+vaihtaa+toiseen+halvempaan+myyntiyhtiöön+ja+etelä-suomelaiset+saadaan+asiakkaiksi+tappiolla,+eihän+tämä+kannata.++No+siirtohinnan+korotuksella+osingot+Kajaanin+kaupungille+ja+Sotkamolle+maksetaan,+vähintään+15+%+korotus+tulee+keväällä,+TIETOA+ON+:).
onko kaukaa haettu että kaikki sähkölinjat on tehty maksettu kerran verorahoilla.
huru-ukot sai valtaan sähkönhallinnan melkoinen bisnes varmalehmä joka lypsää aina
ei taukoile milloinkaan.
mutta nyt kuluttajien pitää maksaa vielä linjat uudemmankerran korkojenkanssa tuottoa.
sähkölaskukin on niin EPÄSELVÄ!
moneenkertaan samoja eestaas.
loiste oliko kalleinsiirtomaksu kuluttajilla on luulo kaikilla sama eikö onko tiedossa aukko.
miten soten käy onko yhtä sutta tulossa
Mitä typeriä asiakkaat on? Pakko maksaa sen siirtohintoja.
Ne on typeriä, jotka perusti Loisteen. Osakkaina ovat Kajaanin kaupunki ja kepukunta Sotkamo.
Miten kävikään? Jos oli EON.nin aikana siirtohinnat korkeat, ne karkasivat käsistä kun tuli Loiste.
Sähkön kilpailutus ei paljoa kannata kun sähkölämmitteisen omakotitalon sähkölaskussa on kaksi kolmasosaa siirtohintoja.
Irvokasta kun Kajaanin kaupunki ostaa sähkönsä Savon Voimalta vaan ei Loisteelta, puolittain omalta yhtiöltään.
Hieno asiahan se Loiste on, tuottaa riihikuivaa rahaa meille kajaanilaisille! E.On olisi vienyt voitot muualle.
Ja missä ne voitot näkyvät, vai vitsailetko?
E.ON:nin aikanakin siirtohinnat oli korkeat, lopullisesti karkasivat käsistä kun tuli Loiste, jonka omistaa Kajaanin kaupunki ja kepukunta Sotkamo.
Aloittaja sanoo että Loisteen asiakkaat typeriä?
Tykkään heistä. Ne kaikki tuovat minulle runsaasti osinkoja ettei mitään rajaa!
Jatkakaa samaan malliin vaan.
Ei ymmärretä näitä siirtomaksuja.
Jumalan selän taakse vedetään sähköt tai korjataan tykkylumivahinkoja.
Ja maksatetaan kaikilla sähkölaskuissa. Menee jo kohtuuttomuuksiin kun kaksikolmasosaa on sähkölaskussa siirtohintoja.
mikäs tämä uus systeemi mikä nyt tulee, eli että tulee siirtolasku ja itse sähkölasku erikseen? esim itel ollu sähkölasku parhaimmillaan 120e josta itse sähkölaskua eli kulutusta ollut jotain - 30e.. eli onko tää uus sydeemi joku ovela kikka millä saadaan nyhdättyä lisää rahaa?
Valitatte joutavasta! Minulle naksahti äsken 140 euron siirtomaksu 150 neliön täyssähkötalostani, jossa asuu kaksi ihmistä. Kulutus päälle. En pidä siitä kohtuuttomana sähkön tuomaan hyötyyn verrattuna.
Sitten on näitä perseuakisia, jotka eivät kuulemma käytä sähköä ollenkaan, mutta valittavat siirtomaksusta; On tainnut järkikulta lähteä pierun mukana taivaan tuuliin, koska siellähän se sähkö on, oman torpan töpselissä 24/7, alat vaan käyttämään, siitähän sinä maksatkin -mahdollisuudesta. Mutta jos et käytä mökkiäsi niin miksi pidät koko kämppää? Myy pois, eipä tule siirtomaksuakaan!
Miten+olisi+jos+polttoaineesta+maksettaisiin+ensin+mahdollisuudesta+tankata+auto+ja+sitten+vähän+polttoaineesta.+
Nyt+keskimääräisen+2000+kwh+kuluttava+maksaa+yli+60%+laskustaan+kulutuksesta+riippumatonta+perusmaksua.+Siirtomaksu+voitaisiin+periä+korottamalla+sähkön+hintaa+ja+laskemalla+perusmaksua.+Nyt+paljon+sähköä+kuluttavat+saa+suhteessa+paljon+halvempaa+sähköä.
Normaalin+omakotitalon+perusmaksut+n.+410+e+vuodessa,+vaikka+sähkönkulutus+on+0+e.+Sähköliittymästä+on+maksettu+aikoinaan+muhkea+liittymismaksu+sekä+vuosien+kuluessa+sähkölinjojen+rakennuksesta+ja+ylläpidosta+myös.+Siis+olisi+mielenkiintoista+tietää,+miten+sähköyhtiö+perustelee+siirtohintojen+jatkuvan+nousun.+Jos+kysymyksessä+olisi+joku+3+-+5%+nousu,+sen+vielä+ymmärtäisi,+mutta+kun+kerralla+lätkäistään+15%+ja+joka+ikinen+vuosi.+Olen+laskenut+siirtomaksun+nousseen+kymmenessä+vuodessa+n.+250%.+
Nyt+esittäisin+yhden+tyhmän+kysymyksen.+Sähköyhtiö+ylläpitää+käsittääkseni+yhtä+liittymää+kerros-+ja+rivitaloissa.+Sähkönjakelu,+siis+asuntojen+sähköjohdot+on+rakentanut+talojen+rakentaja,+siis+ei+sähköyhtiö.+Siitä+huolimatta+yhtiö+perii+n.+15+-+20+euroa+kuussa+sähkönsiirron+perusmaksua+per+asukas.+Kerran+asennetut+mittarit+on+maksettu+jo+rakennusvaiheessa+ja+lukemat+välittyvät+automaattisesti,+joten+miestyövoimaa+ei+siihenkään+tarvita.+Olisi+mielenkiintoista+tietää,+miten+sähköyhtiöt+perustelee+nämä+hinnat.
90-luvulla+Suomessa+hävitettiin+maaseudulta+kaikki+puhelinlinjat.+Ihmisille+kerrottiin,+että+linjojen+ylläpitäminen+on+niin+kallista.+Ei+siinä+paljon+ihmisiltä+kyselty,+mitä+he+siitä+ajattelivat,+vaikka+myös+nämä+linjat+oli+aikoinaan+rakennettu+yhteiskunnan/veronmaksajien+rahoilla.+Linjat+laitettiin+poikki,+vaikka+kuuluvuusalueet/kattavuudet+olivat+todella+surkeat.+Matkapuhelinoperaattorit+markkinoivat+liittymiä+kytkysopimuksin+ja+vuolivat+rahaa+hullun+lailla.+Nokian+kurssi+ampaisi+huikeisiin+lukemiin.+Heräsi+silloin+kysymys,+että+silloinen+valtion+omistama+puhelinyhtiö+subventoi+niin+Nokiaa+kuin+matkapuhelinoperaattoreita+oikein+olan+takaa.+Ja+sijoittajat+hieroivat+käsiään.
Näin+Suomen+kansaa+kusetetaan+aina+vain+uudestaan.+Kaikki+infrat+yksityistetään+ja+kansa+vain+maksaa+ja+maksaa+ja+maksaa+ja.....
Toki Jyrki Käteisen sixpäkkiä -eli edellistä hallitusta, jossa rahaministeirnä oli ANTTI RINNE- on kiitettävä siitä, että se myi fortumin sähköverkot ulkomaisille keinottelijoille. Ikioma Loisteemme sentään säästyi meidän kajaanilaisten hallussa, joten Jeesus Elää -kaikesta huolimatta.
Tyypillistä pöljää kepulaista ajattelua. Ei missään hallituksessa yksittäinen ministeri ja yksi puolue pysty tekemään Carunan kokoisia päätöksiä. Ne on koko hallituksen päätöksiä. Sen tajuaa kaikki muut paitsi eivät yksinkertaiset kepulaiset.
Hallitukseen viittasinkin, mutta ensin pitäisi opetella lukemaan ennen kun arvostelee...
Tänään lehti kysyy, kumpi on tärkeämpää.
-Säävarma sähköverkko vai kohtuulliset siirtohinnat.
Oleellista on miten halvat siirtohinnat toteutetaan. Sähkön siirtohintoja on korotettu periaatteella jos keskimääräisen 2000 kwh per vuosi kulutuksella perusmaksu nousee 5 euroa kk niin itse energian hintaa nousee vain 50 senttiä kk. Nyt jos herrat saa päähänsä halpuuttaa siirtohintoja niin perusmaksu halpenee kosmeettisen 1 euron kk ja itse energian hintaa reippaasti. tämä suosii paljon sähköä kuluttavia.
Meillä pyritään malliin jossa jossa jokainen maksaisi siirtohintoina tasasuuruisen maksun, kuten netistä. Puolueita löytyy mallille tukea koska yrittäjiä halutaan tukea.
Eli itse päivän kysymykseen ei voi vastata, riippuu miten siirtohintaa lasketaan.
Carunat ja kumppanit saneeraa nyt verkot ja maksattavat asiakkailla. Laitetaan verkot hyvään myyntikuntoon, näinhän bisnes toimii.