Wincaputt sulki sivunsa 10 vuotta sitten ja nyt on juhlan paikka, sijoittajilta on kerätty rahat takaisin ja rahanjako alkaa !
Muistus v. 2008:
Pääkonna laittoi tupeen päähänsä lähti karkuun salanimellä Ruotsiin.
Tilit käteiseksi ja rahat säkkiin euroopan turneella.
Loistohuvilan osto ja remontointi Ruotsissa.
Useampi puhelin joilla hoiteli asioita vuoden pakomatkan aikana.
2009:
Häkkilintuna
Vapautus
Myöhemmin:
Tuomio, oikeusmurha, Nobeli jäi saamatta
8.3.2018 juhlapäivä tulossa
16
565
Vastaukset
- MadoffinPerilliset
Todella hidasta toimintaa. Perikunta edustaa.
- Nähdäänvarmast
Sama vetkutus alkaa Onecpinin selvityksessä.
Pagomatkoja. Vyölaukkuu. Tippejä. Remonttii. Saunahomoo ja veskaa.
- Mansikkaonmustikka
Ootellaan niitä rahoja, tais vaan käydä niin, että valtio käärii kermat päältä.
- Rahat_män
Oli kyllä hyvä sioitus, 10 vuoden jälkeen saa omat takaisin.
- Suursojottaja
Huomenna ilon päivä
- Nostakijaa
Saako lipun nostaa salkoon jo puolilta öin, vai vasta auringonnousun aikaan?
- Ollaanvaanykkös
Nosta ensin ylös, sitten lasket sen lipun neljännes lipputankoon, nääs kun suurin pyramidihuijaus senkun jatkaa ja porskuttaa voimissaan, 18 sijoittaja maata, mitään voittoja ei ole tullut kenellekkään, maksaminen voittojen huumassa jatkuu, mikä se on?
- PasilaN
EOKn marssi !
- Markkinatunnelmaa
Huomio yleisratio, miksi ei jo soi !
Nyt on ilon päivä. Samppakaljat paukkuu kuin pipsit aikanaan.
Mandola myös soimaan, krp säestää ja jakaa halukkaille pankkitilinumeroita ja vähän kaluttuja Aliaksia. Ihanaa. Kuokkaselta puoleen hintaan tupeet, 3 kpl 4 hinnalla ! Kyl on halpaa. Tammelan torilla mitataa APM:llä sijoituspaineet kaikilta halukkailta, kuulemma saunahomo "hinaa" peräkärrysaunansa paikalle. Vitamiineja ja 627 paistaa lättyjä. - Wanhentunut
Markkinatunnelmaa kirjoitti:
Huomio yleisratio, miksi ei jo soi !
Nyt on ilon päivä. Samppakaljat paukkuu kuin pipsit aikanaan.
Mandola myös soimaan, krp säestää ja jakaa halukkaille pankkitilinumeroita ja vähän kaluttuja Aliaksia. Ihanaa. Kuokkaselta puoleen hintaan tupeet, 3 kpl 4 hinnalla ! Kyl on halpaa. Tammelan torilla mitataa APM:llä sijoituspaineet kaikilta halukkailta, kuulemma saunahomo "hinaa" peräkärrysaunansa paikalle. Vitamiineja ja 627 paistaa lättyjä.Aika mahtavaa. Juttu vanhentunut! Tuhannet sijoittajat saivat pitää alle 15 keur voittonsa!
- Rautalankakauppias
Näin kymmenvuotisjuhlan kunniaksi herkesin pohtimaan, minne ne EIT-valitukset lopultakin katosivat.
https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Wincapita-puolustus-puhuu-jo-EITsta/497834
Varatuomari oikein lehdessä lupasi, että tässäpä kohta tekaistaan valituksia Euroopan Ihmisoikeustuomioistuimeen. Annettiin ymmärtää, että näytetään närhen munat suomalaiselle oikeuslaitokselle. Näyttämättä jäi. Valitusaikakin on mennyt jo vuosia sitten umpeen.
Muisku, tuo sirkeäsilmäinen kaunokainen, kertoi blogissaan jo tehneensä valituksen EIT:in.
Näinjhän siellä blogisivuilla luki: "Valitus avunantotuomiostani Euroopan Ihmisoikeustuomioistuimeen - TEHTY 2014". Johonkin sekin näyttää hävinneen, jäljellä on vain lupaus.
Ja sitten tietysti on ne lukuisat talousrikospalstalle kirjoittaneet klubilaiset, jotka pyhästi vannoivat tekevänsä valituksen. Suomessa kun ei saa oikeutta, mutta Strasbourgissa saa. Nämäkin lupaukset kuivuivat kuin Tröllin pipsipussi.
Kymmenen vuotta on pitkä aika ihmisen elämässä:
Ovat muistojemme lehdet kuolleet.
Ne mennessään vie tuulonen. ;)))- mitäs.lähdit.ny
Pysyisit siellä maahanmuuttopalstalla humppaamassa trollijuttujasi.
- Rautalankakauppias
mitäs.lähdit.ny kirjoitti:
Pysyisit siellä maahanmuuttopalstalla humppaamassa trollijuttujasi.
Nämä EIT-jutut vaivaavat mieltäni.
Olisiko kuitenkin mahdollista, että nämä tavallista rehellisemmät kansalaiset ovatkin nyt härskisti valehdelleet? ;))) - EOK-EOK-EOK
Rautalankakauppias kirjoitti:
Nämä EIT-jutut vaivaavat mieltäni.
Olisiko kuitenkin mahdollista, että nämä tavallista rehellisemmät kansalaiset ovatkin nyt härskisti valehdelleet? ;)))> Olisiko kuitenkin mahdollista, että nämä tavallista rehellisemmät kansalaiset ovatkin nyt härskisti valehdelleet?
Olisivatko vain muuttaneet mieltään?
Aivan kuten sinä aloitit tällä foorumilla keskustelusi vuosia sitten: "Olisi lapsellista ajatella, että valtio hyvittäisi pyramipeliin osallistujaa siksi, että hän raukkaparka sattui jäämään tappiolle." Jonka jälkeen nasevasti lopetit: "Sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille."
Minäkin pitkään pohdin, jotta valehteletko. Mutta sinä todellisuudessa vain toistit samoja sanoja, jotka kohtaja Laiho oli jo vuosia sitten laskenut liikkeelle. Niin se mieli muuttuu kun saa lisää tietoa; vain täydellinen idiootti jää pyörimään samaan liikenneympyrään koko elämäkseen, vaikka uloskäynti olisi merkitty. - Mantelitumake.rön
EOK-EOK-EOK kirjoitti:
> Olisiko kuitenkin mahdollista, että nämä tavallista rehellisemmät kansalaiset ovatkin nyt härskisti valehdelleet?
Olisivatko vain muuttaneet mieltään?
Aivan kuten sinä aloitit tällä foorumilla keskustelusi vuosia sitten: "Olisi lapsellista ajatella, että valtio hyvittäisi pyramipeliin osallistujaa siksi, että hän raukkaparka sattui jäämään tappiolle." Jonka jälkeen nasevasti lopetit: "Sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille."
Minäkin pitkään pohdin, jotta valehteletko. Mutta sinä todellisuudessa vain toistit samoja sanoja, jotka kohtaja Laiho oli jo vuosia sitten laskenut liikkeelle. Niin se mieli muuttuu kun saa lisää tietoa; vain täydellinen idiootti jää pyörimään samaan liikenneympyrään koko elämäkseen, vaikka uloskäynti olisi merkitty.Tuota samaa liikenneympyrässäpyörimistä tarjoavat vankilavenkulatkin kun vain yksi mies on tapettu.
- Rautalankakauppias
"Niin se mieli muuttuu kun saa lisää tietoa..."
Tämä on niin kauniisti sanottu, että alan uskoa väitteeseesi.
Sopikaamme siis, että varatuomari Pitkäsen mieli muuttui, eikä hän alkanutkaat värkätä niitä valituksia Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen, vaikka päämiehiä oli 100 -200. Kuka niitä kaikkia ehtii laskemaan, kuten varatuomari leikkisästi totesi.
Sopikaamme siis, että Muiskunkin mieli muuttui ja vuosiluku 2014 olikin pelkkää aprillia. Hah hah - mukava käytännön pila.
Sopikaamme siis, että ne lukuisat talousrikospalstalle kirjoittaneet klubilaiset, jotka pyhästi vannoivat tekevänsä valituksen, muuttivat sitten mielensä.
Olihan se tavallaan sääli, että testaamatta jäävät niin monet, kovinkin koomiset juridiset väitteet, joilla piti menestyä Strasbourgissa. Ihan tulee ikävä sitä, että oikeuspaikkana piti olla Lontoo, tai sitä, että Suomen laki ei nyt kelpaakaan, tai sitä, että sähköisen kaupankäynnin direktiiviä pitäisi lukaista. Asian harrastaja voi lukea lisää oikeuskomiikkaa varatuomarin kirjasta.
"..vain täydellinen idiootti jää pyörimään samaan liikenneympyrään.."
Olisiko meidän jo aika ajaa ulos seuraavasta liittymästä, ystäväni Trölli? ;)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961512
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58931- 85902
- 53816
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t262719Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74646