Olen jo vuosia ihmetellyt lastenrattaissa istuvan lapsen istumasuuntaa. Melkein poikkeuksetta lapsi istuu rattaissa kasvot menosuuntaan. Logiikkani mukaan lapsen pitäisi istua ehdottomasti kasvot työntäjän suuntaan. Silloin työntäjä olisi suojana lapselle ja näkisi tämän koko ajan. Oli todella ilkeää katsella nyt pakkasella lapsia, kun kylmä pakkasviima täydellä teholla puhalsi heitä päin ja sehän vielä tehostuu, jos työntäjällä on kiire. Siis arvon vanhemmat onko tuossa käytännössä jokin salattu logiikka, vai vain ajattelematon tapa.
Pappa sydän syrjällään.
Lastenrattaat
1
481
Vastaukset
- simple000
Matkarattaissamme on pakko kuljettaa kasvot menosuuntaan, koska niitä ei voi itse mitenkään kääntää. Yhdistelmävaunuissamme lapsi on taas aina kulkenut kasvot kuljettajaa päin, koska suunnan voi itse valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73883
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104748- 43631
- 36623
- 47613
- 30601
- 40595
- 50560
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34557- 37496