Olen jo vuosia ihmetellyt lastenrattaissa istuvan lapsen istumasuuntaa. Melkein poikkeuksetta lapsi istuu rattaissa kasvot menosuuntaan. Logiikkani mukaan lapsen pitäisi istua ehdottomasti kasvot työntäjän suuntaan. Silloin työntäjä olisi suojana lapselle ja näkisi tämän koko ajan. Oli todella ilkeää katsella nyt pakkasella lapsia, kun kylmä pakkasviima täydellä teholla puhalsi heitä päin ja sehän vielä tehostuu, jos työntäjällä on kiire. Siis arvon vanhemmat onko tuossa käytännössä jokin salattu logiikka, vai vain ajattelematon tapa.
Pappa sydän syrjällään.
Lastenrattaat
1
486
Vastaukset
- simple000
Matkarattaissamme on pakko kuljettaa kasvot menosuuntaan, koska niitä ei voi itse mitenkään kääntää. Yhdistelmävaunuissamme lapsi on taas aina kulkenut kasvot kuljettajaa päin, koska suunnan voi itse valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain19111371Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-10310802Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356220Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1855024Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313486- 1723475
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402323Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001872Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov81721Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161634