Pöllien kuivatus / sisälle tuonti

Puusta

Heippa! Minulla odottelee ulkona 3 koivu pölliä, viime viikolla kaadetusta puusta. Ovat ihan jäässä - miten saisin ne kuivatettua helpoiten ja niin että pysyvät kauniina? Ajattelin tehdä niistä asetelman sisälle, voikovatko tuoda jotain ötököitä mukanaan?

5

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 86617

      Arvatenkin 3metristä koivupölliä, noo mikäs siinä, jos niissä joitain elukoita roikkuu, harjaa pois, ja kanna pölökyt tupaan. Mitähän hianoo noista sitte saakaan aikaan.?

    • Rintamamiestönö

      Hometta niistä tulee.Silloin ei tietenkään ole väliä, jos mökki on jo homeessa muutenkin.

    • Wikt

      Itse toin aikoinaan marsuille järsittäväksi keppejä ulkoa. Kaikenlaisisa ötököitä alkoi ilmestyä kotiin vaikka kuinka paljon, en suosittele, ainakaan asuinhuoneisiin tuomista.

    • puusuutari

      Sellaista helppoa kouvupölkyn kuivaamista ei ole olemassakaan.

      Ensinnäkin koivu ei oikein kuivu, jos siinä on tuohi päällä. Pölkky pitäisi aisata ts. poistaa kuorta ainakin kahdelta sivulta. Toiseksi kuivuessaan pölkky halkeilee päistään. Pölkkyjen sahauspäihin pitäisi vetäistä liima (Eri-keeper) tai lateksimaali, jotta päät eivät kuivuisi muuta puuta nopeammin.

      Sitten pitäisi vielä kuivumisnopeutta hidastaa kuivaamalla pölkkyjä ulkona, (katon alla, varjossa) vaikka ensimmäinen vuosi. Tämän jälkeen ne voisi siirtää sisälle kuivumaan ja silloinkin puoliviileä tila olisi parempi kuin asuinhuone.

    • KoivunKuivaaminen

      "Sellaista helppoa kouvupölkyn kuivaamista ei ole olemassakaan."

      Koivupölkky on tosiaan koko lailla hankala kuivattava. Jos esimerkiksi katkoo koivun tuollaisiksi hellapuun pituisiksi pölleiksi mutta jättää tuohen päälle niin eivät ne pöllit oikein kuivu vaan ns. pehkaantuvat vaikka voisi ajatella että pakkohan niiden on kuivua kun kummassakin päässä on sahauspinta, jota kautta pääsee kuivumaan.

      Ja toisaalta, jos yrittää kuivattaa koivua puusepän raaka-aineeksi niin ne sahauspinnat on kumminkin liimalla tai lateksilla käsiteltävä ettei kuivu liian nopeasti. Outo juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      123
      2614
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      229
      2063
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      184
      1838
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      1707
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      126
      1450
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      57
      1345
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      285
      930
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      835
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      65
      798
    Aihe