Missä vikaa?

Yleisnäprääjä

Vanha skanneri Epson Perfection 1650. Virtalähde kaputt. Ei tule sähköä ulos, vastus verkkopuolelta mitattuna ääretön.
Pitäisi saada kotelo auki. Raa-alla väkivallalla reunat muutaman millin aukeaa, mutta nähtävästi keskellä koteloa on joku liitin, joka tehtaalla kasatessa napsahtaa kiinni mutta ei sitten aukea millään.
Onko kokemusta
a) kotelon avaamisesta ja
b) missä oli vika?

3

2075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksdjkajshd

      Onko virtalähde erillinen, vai koneen sisällä?
      Jos on sisäinen virtalähde voi olla sulake palanut. Ulkoista ei kannata yrittää avata. Parasta ostaa uusi. Ellei alkuperäistä saa niin katsoo arvot ja napaisuuden vanhasta.

      Muovikoteloiden hakaset saa kyllä auki ohutkärkisellä metalliliuskalla, tai mensselillä.
      Raottaa hieman rakoa ja katsoo missä kohtaa ei raotu on siinä jokin lukko. Siitä vain painelee tuolla työkalulla ja samalla piää toista raossa levittäjänä. Sitten kun sattuu tökkäämään oikeaan kohtaa aukeaa lukko ja pääsee hieman eteenpäin. Joskus kiinnikkeiden paikat voi nähdä raottelemattakin.
      Tuosta laiteesta ei ole kokemusta, mutta monta muuta on tullut auottua.

    • Yleisnäprääjä

      Joo kiitoksia. Erillinen on laite ja ne reunan hakaset lähti ihan vain kohtuullisella väkivallalla auki. Keskellä on jotakin, mikä pitää kasassa.
      Räplään mitä räplään, onnistuu tai ei. Uutta en ala etsimään, sama silloin ostaa uusi skanneri. Tai onhan minulla Canon Lide 35, mutta sen ohjelma ei vain asennu koneelle (W7). Kerran välähtää ja häipyy.
      Kelvottomia värkkejä ovat!

    • elektroniikkaa_osaamaton

      Noin yleensä virtajohto voi olla murtunut sisältä taivutuskohdasta, jolloin vikaa vaikea paikallistaa. Korjasin just äsken läppärin virtalähteen, koska se toimi vain ajoittain. Sattumalta huomasin, että virta katkeaa, kun tasavirtajohtoa taivuttaa muuntajan vierestä. (Voi se verkkojohtokin olla viallinen.) Siispä leikkasin eristeen varovasti pois ja paljastui, että ulompi verkkomainen johdin oli kokonaan poikki. Näin oli kitkuttunut neljässä vuodessa . Karvat vain koskettivat toisiaan ajoittain asennosta riippuen. Helppo juotos ja eristysnauhaa päälle. Toimii taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1697
    2. 210
      1537
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1020
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      855
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      51
      794
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      785
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      735
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      735
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      732
    Aihe