Missä vikaa?

Yleisnäprääjä

Vanha skanneri Epson Perfection 1650. Virtalähde kaputt. Ei tule sähköä ulos, vastus verkkopuolelta mitattuna ääretön.
Pitäisi saada kotelo auki. Raa-alla väkivallalla reunat muutaman millin aukeaa, mutta nähtävästi keskellä koteloa on joku liitin, joka tehtaalla kasatessa napsahtaa kiinni mutta ei sitten aukea millään.
Onko kokemusta
a) kotelon avaamisesta ja
b) missä oli vika?

3

2066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksdjkajshd

      Onko virtalähde erillinen, vai koneen sisällä?
      Jos on sisäinen virtalähde voi olla sulake palanut. Ulkoista ei kannata yrittää avata. Parasta ostaa uusi. Ellei alkuperäistä saa niin katsoo arvot ja napaisuuden vanhasta.

      Muovikoteloiden hakaset saa kyllä auki ohutkärkisellä metalliliuskalla, tai mensselillä.
      Raottaa hieman rakoa ja katsoo missä kohtaa ei raotu on siinä jokin lukko. Siitä vain painelee tuolla työkalulla ja samalla piää toista raossa levittäjänä. Sitten kun sattuu tökkäämään oikeaan kohtaa aukeaa lukko ja pääsee hieman eteenpäin. Joskus kiinnikkeiden paikat voi nähdä raottelemattakin.
      Tuosta laiteesta ei ole kokemusta, mutta monta muuta on tullut auottua.

    • Yleisnäprääjä

      Joo kiitoksia. Erillinen on laite ja ne reunan hakaset lähti ihan vain kohtuullisella väkivallalla auki. Keskellä on jotakin, mikä pitää kasassa.
      Räplään mitä räplään, onnistuu tai ei. Uutta en ala etsimään, sama silloin ostaa uusi skanneri. Tai onhan minulla Canon Lide 35, mutta sen ohjelma ei vain asennu koneelle (W7). Kerran välähtää ja häipyy.
      Kelvottomia värkkejä ovat!

    • elektroniikkaa_osaamaton

      Noin yleensä virtajohto voi olla murtunut sisältä taivutuskohdasta, jolloin vikaa vaikea paikallistaa. Korjasin just äsken läppärin virtalähteen, koska se toimi vain ajoittain. Sattumalta huomasin, että virta katkeaa, kun tasavirtajohtoa taivuttaa muuntajan vierestä. (Voi se verkkojohtokin olla viallinen.) Siispä leikkasin eristeen varovasti pois ja paljastui, että ulompi verkkomainen johdin oli kokonaan poikki. Näin oli kitkuttunut neljässä vuodessa . Karvat vain koskettivat toisiaan ajoittain asennosta riippuen. Helppo juotos ja eristysnauhaa päälle. Toimii taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      393
      3513
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      72
      2928
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      128
      1836
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1563
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1430
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1367
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      160
      1307
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      75
      1205
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      81
      1194
    10. Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."

      Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m
      Sohvaperunat
      19
      1115
    Aihe