konstaapeli?

osaako joku kertoa, mikä on konstaapeli? ovatko kaikki poliisit konstaapeleja?
164023
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kaikki poliisin palveluksessa ovat poliisimiehiä, (pl.siviilit ilman poliisin koulutusta)

->Finlex.fi, Poliisiasetus, ote:

Poliisimiehet kuuluvat päällystöön, alipäällystöön tai miehistöön.

Poliisimiehiä ovat:

1) päällystöön kuuluvat:


2) alipäällystöön kuuluvat rikosylikonstaapeli, ylikonstaapeli, ylietsivä ja poliisialipäällystön virkatutkinnon taikka poliisialipäällystön tutkinnon suorittanut opettaja; sekä

3) miehistöön kuuluvat vanhempi rikoskonstaapeli, vanhempi konstaapeli, etsivä, kouluttaja, nuorempi konstaapeli ja poliisikokelas.


M/H

Äänestä

Poliisiylijohtaja
Poliisijohtaja
Lääninpoliisijohtaja
Poliisiylitarkastaja
Poliisitarkastaja
Ylikomisario
Apulaispoliisipäällikkö
Poliisipäällikkö
Komisario
Ylikonstaapeli
Vanhempi konstaapeli
Nuorempi konstaapeli
Lääninpoliisijohtaja
Lääninkomisario
Lääninylikomisario

Äänestä

Nimismiestä(tietyin varauksin) lukuunottamatta kaikki poliisit ovat jossain uransa vaiheessa konstaapeleja. Toki poikkeuksen tekee myös sisäministeri, mikäli hänet poliisiksi mielletään ja hän ei ammatiltaan ole aikaisemmin ollut poliisi.

Äänestä
  • Komisarioksi, ylikomisarioksi tai poliisipäälliköksi voi tulle lakimiestaustalta.

    Esimerkiksi syyttäjänä olleita poliisipäälliköitä on monia nyt ja aikaisemmin.

    Äänestä

  • Kumipää kirjoitti:

    Komisarioksi, ylikomisarioksi tai poliisipäälliköksi voi tulle lakimiestaustalta.

    Esimerkiksi syyttäjänä olleita poliisipäälliköitä on monia nyt ja aikaisemmin.

    Poikkeus vahvistaa säännön ja minä en edes tiedä, miten asiat oikeasti menevät, mutta kunhan kirjottelin paremman puutteessa...

    Äänestä

  • ..pelkkiä konstaapeleja !!!!!

    Äänestä

> osaako joku kertoa, mikä on konstaapeli?
> ovatko kaikki poliisit konstaapeleja?

Poliisikoulusta valmistuttuaan eli poliisin perustutkinnon suoritettuaan on tuoreella poliisimiehellä valmiudet hakea nuoremman konstaapelin tai vanhemman konstaapelin virkoja eri poliisiyksiköistä.

Konstaapeli on siis ns. virka-asemaa osoittava titteli. Eriasteisia konstaapeleita ovat miehistöön kuuluvat nuorempi ja vanhempi konstaapeli sekä alipäällystöön kuuluva ylikonstaapeli.

Selvensikö yhtään vai sotkiko entisestään?

Äänestä
  • Kokelas opastaa koko kansakuntaa. Opiskele nyt rauhassa ja sitten kun valmistut niin hae siihen nuoremman konstaapelin virkaan, voi helvetti noita sun juttujasi.
    Nuoremmalla konstaapelilla ei ole poliisin oikeuksia kuin ohjaajansa kanssa. Vanhemmalla konstulla vaikka yksin.
    Opiskele nyt rauhassa vielä pari vuotta.

    Äänestä

  • Sopiili kirjoitti:

    Kokelas opastaa koko kansakuntaa. Opiskele nyt rauhassa ja sitten kun valmistut niin hae siihen nuoremman konstaapelin virkaan, voi helvetti noita sun juttujasi.
    Nuoremmalla konstaapelilla ei ole poliisin oikeuksia kuin ohjaajansa kanssa. Vanhemmalla konstulla vaikka yksin.
    Opiskele nyt rauhassa vielä pari vuotta.

    Niinpä, on kuitenkin niin että nyt nuorempia konst. ovat joitain poikkeuksia lukuunottamatta ainoastan harjoittelua tai kenttäjaksoa suorittavat.
    Mitä valtuuksiin tulee niin käsittääkseni nuoremmalla konstaapelilla on periaatteessa samat valtuudet kuin vk:lla. Vain ohjaajan...jne pitää paikaansa perusjakso 1:llä olevien kokelaiden osalta esim. ratsiaharjoituksessa yleisellä tiellä.

    Äänestä

  • Hujo kirjoitti:

    Niinpä, on kuitenkin niin että nyt nuorempia konst. ovat joitain poikkeuksia lukuunottamatta ainoastan harjoittelua tai kenttäjaksoa suorittavat.
    Mitä valtuuksiin tulee niin käsittääkseni nuoremmalla konstaapelilla on periaatteessa samat valtuudet kuin vk:lla. Vain ohjaajan...jne pitää paikaansa perusjakso 1:llä olevien kokelaiden osalta esim. ratsiaharjoituksessa yleisellä tiellä.

    Nuorempia konstaapeleja ovat työharjoittelijat ja kenttäjaksolaiset.

    Valmistuttuasi koulusta voit kyllä hakea nuoremman konstun hommia, mutta niitä ei ole missään auki, koska kaikki ovat koulusta tuleville.

    Äänestä

  • Sopiili kirjoitti:

    Kokelas opastaa koko kansakuntaa. Opiskele nyt rauhassa ja sitten kun valmistut niin hae siihen nuoremman konstaapelin virkaan, voi helvetti noita sun juttujasi.
    Nuoremmalla konstaapelilla ei ole poliisin oikeuksia kuin ohjaajansa kanssa. Vanhemmalla konstulla vaikka yksin.
    Opiskele nyt rauhassa vielä pari vuotta.

    > Kokelas opastaa koko kansakuntaa. Opiskele nyt
    > rauhassa ja sitten kun valmistut niin hae siihen
    > nuoremman konstaapelin virkaan, voi helvetti
    > noita sun juttujasi.
    > Nuoremmalla konstaapelilla ei ole poliisin
    > oikeuksia kuin ohjaajansa kanssa. Vanhemmalla
    > konstulla vaikka yksin.
    > Opiskele nyt rauhassa vielä pari vuotta.

    Vedä ihan rauhassa henkeä ja laske kymmeneen. Asia ei nimittäin ole ihan noin, niin kuin olet ymmärtänyt. Sekoitat tässä nyt POLIISIKOKELAAN (eli siis ensimmäistä opiskeluvuottaan koulun penkillä suorittavan poliisiopiskelijan) ja NUOREMMAN KONSTAAPELIN.

    Poliisikokelaillahan siis todellakin on tuon ensimmäisen opiskeluvuoden ajan Poliisilain 7 § mukaisesti "...poliisimiehelle kuuluvat valtuudet suorittaessaan kouluttajansa johdon ja valvonnan alaisena koulutukseen liittyvää tehtävää", eli kun kokelaat pörräävät ensimmäisen vuoden aikaisissa harjoituksissa esim. liikennevalvontatehtävissä koulualueen ulkopuolella, ihmisten ilmoilla, on näillä kouluttajiensa läsnäollessa täydet poliisivaltuudet ja -velvollisuudet, mutta koulupäivän päätyttyä virkamerkki ja -vastuu jää pukukoppiin.

    Sitten ensimmäisen vuoden jälkeen, kun poliisiopiskelijat lähtevät työharjoitteluun ja sen jälkeiselle kenttätyöjaksolle, nimitetään kukin määräaikaiseen nuoremman konstaapelin virkaan, vaikka siis ovatkin edelleenkin opiskelijoita, ja nuoremmalla konstaapelilla onkin sitten jo virkavastuu heti nimittämishetkestä alkaen koko maassa, vapaa-aikanaankin, myös oman toimialueensa ulkopuolella ihan, niin kuin jo valmistuneilla poliisimiehilläkin.

    Työharjoittelun ja kenttätyöjakson jälkeen, suoritettuaan kaikki poliisin perustutkintoon liittyvät suoritteet ja valmistuttuaan Poliisikoulusta voikin tuore poliisimies sitten hakea tuota vanhemman konstaapelin, vanhemman rikoskonstaapelin, vanhemman etsivän tai vastaavan virkaa mistä tahansa poliisiyksiköstä koko maassa.

    Äänestä

..ovat : Nuorempia-, vanhempia- tai ylikonstaapeleita. Konstaapeleita ei poliisissa ole. Edellisiin puh. vuoroihin lisäksi rikostarkastaja ja ylirikostarkastaja sekä apulaisnimismies. Myös Komentaja on poliisin arvo, mutta pelkkiä konstaapeleita ei ole.

Äänestä

KONSTAAPELIN IRTISANOMINEN JA SEN SILMÄTIPPA LIITÄNNÄT

Äänestä

POLKUPYÄRÄN MYYNTI NOSTO KAHDELLA KÄDELLÄ ILMAAN JOTA NUORET MIEHEN ALUT KÄÄTÄÄ TOISIN, . POLIISIN KIITOS JOS KÄYTTÄÄ POLKUPYÖRÄILY KYPÄRÄÄ VITUILLAAN KUNTA PEPULLA REITTI KUN KAUNIS TUKKA KAUPASTA TULEE ESILLE ILMAN

Äänestä
  • Onko ollut liian rankka vappu?

    Äänestä

heti juolsee yhtern veto
Poliisin tekohamnas ajattelu nitro purkin istuimen kautta missä?
eivät tee toteuta ohjeista miten toimia kun koti ryöstö tehdään
Jokainen selviää näistä jos asia oikein tehdään Päivityksillä rikä tehdä Uhri matoa palkaksi psykiatriasn

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


anneli kirjoitti:

osaako joku kertoa, mikä on konstaapeli? ovatko kaikki poliisit konstaapeleja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu