Esikoiset ryllä on oppi kirkosta vakaalla evankelisluterilaisella pohjalla. Esikoiset liittyvät Luterilaisen maailmanliiton kautta koko maailman evankelisluterilaisten kanssa. Maailmanliiton vuosikymmenten ekumeeniset pyrkimykset ovat tuoneet tämän kirkon myös lähemmäksi roomalaiskatolisten miljardiin jäseneen nousevan kirkon yhteyttä. Nykyisin kumpikin osapuoli voi jo avoimesti esittää tavoitteenaan olevan täysi ehtoollisyhteys. Tässä seurassa ei olla mikään vähäinen rupusakki.
Toisin on naispappeutta vastustava Luther-säätiö, joka on jäsenehdokkaana Kansainvälisessä luterilaisessa neuvostossa. Inkerin kirkon asema on hieman epäselvä. Se on lähes ainoana jäsenenä kummassakin. Se tietenkin laajentaa rahoituspohjan sisältämään myös mm. konservatiivisen Missouri Synodin.
Esikoiset ry oppi kirkosta
12
659
Vastaukset
- Älä_edes_yritä
Täyttä paskaa.
- 57776
Nehän onkin niitä kirkkouskovaisia eikä muita
- 543210nollaan
Uskomattoman ylimielistä halveksuntaa sinulta ahdasmielisyydessäsi.
Tyypillinen lestaadiolainen.
- Jkuih
Tämä kirkko on se seurakunta, jossa Esikoiset sanovat olevansa.
- kirkkokierrostaedessä
Maailman tappiin saakka vaikka kirkko luopuu Raamatun sanasta
- teuta011
kirkkokierrostaedessä kirjoitti:
Maailman tappiin saakka vaikka kirkko luopuu Raamatun sanasta
Ei suinkaan silti kirkko, vaikka jotkut sen palvelijat luopuukin,
eli ei oikeastaan muut kuin sinun kaltaisesi "kirkkokierrostaedessä"
-
Samassa asemassa Esikoisten kanssa ovat Esikoislestadiolaiset jotka esittävät olevansa EVL-kirkon herätysliike.
- sitäodotellessa
Mitähän kirkossa pitää vielä tapahtua että silmät aukenevat sille mätäpaiseelle mikä se on.
"sitäodotellessa"
-
Ja mitä sinä olet tehnyt sen eteen ?
Et yhtään mitään ja vähän olet tyytynyt.
-- häpeä_saastainen
sitäodotellessa
11.3.2018 20:2
Oletko sinä katsonut kuinka sinun silmäsi ja korvasi ovat mädäntyneet tekopyhyydessäsi.
Syntisiähän Jeesus tuli pelastamaan, ei hurskaita jota eivät parannusta tarvitse. Jonka kirkkotietämys on Iltasanoimien lööppien tasolla, ei tiedä kirkosta kyllä mitään. Eihän kristinusko mikään tekopyhien valtakunta ole Jeesukseen uskovat etsivät koko ajan kaikkialta ihmisiä ja kutsuvat heitä Karitsan suurelle ehtoolliselle.
Rukoushuoneissa mätänevät, itseään ja yhteisöään ylistävät mätäpaiiseet, on kammottava ilmiö, kuten jo Jeesuksen aikana oli. häpeä_saastainen kirjoitti:
sitäodotellessa
11.3.2018 20:2
Oletko sinä katsonut kuinka sinun silmäsi ja korvasi ovat mädäntyneet tekopyhyydessäsi.
Syntisiähän Jeesus tuli pelastamaan, ei hurskaita jota eivät parannusta tarvitse. Jonka kirkkotietämys on Iltasanoimien lööppien tasolla, ei tiedä kirkosta kyllä mitään. Eihän kristinusko mikään tekopyhien valtakunta ole Jeesukseen uskovat etsivät koko ajan kaikkialta ihmisiä ja kutsuvat heitä Karitsan suurelle ehtoolliselle.
Rukoushuoneissa mätänevät, itseään ja yhteisöään ylistävät mätäpaiiseet, on kammottava ilmiö, kuten jo Jeesuksen aikana oli.Aivan, olen samaa mieltä, aamen .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242391Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441997Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä251866Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101673Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581488Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 63865
- 55850
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2808