Suomessa ei ole viranomaismerkinnöissä koskaan ollut yhtäkään metsäsaamelaista tai metsälappalaista. Termi ovat luoneet Saamelaiskäräjien vaaliluetteloon pyrkivät suomalaiset poliittiseen tarkoitukseen eikä kyseessä ole etninen ryhmä.
Samanlainen ja samaan poliittiseen tarkoitukseen on myös Erika Sarivaara luonut termin "statukseton saamelainen".
Metsäsaamelaisista
14
743
Vastaukset 14
- Saamegirl
Huijarit keksivät kaikenlaista. Nimittivät ensin itsensä lappalaisiksi vaikka yksikään heistä ei ole mihinkään kirjattu lappalaiseksi. Kumma kun Suomessa saa valheita levitellä viranomaisille ja suurelle yleisölle kuin jotku Tiltut.
- Peesaaja
Sitä mieki ihmettelen kun viranomaisille ei saa valehdella eikä antaa väärää tietoa ja nämä ihmiset muuntautuvat lappalaisiksija sitäkautta vielä saamelaisiksi. Tällähän on aiheutettu paljon pahaa mieltä saamelaisille kun joutuvat pelkäämään oman kansan identiteetin puolesta, joka halutaan nujertaa.
- Lopunalkuko
Peesaaja kirjoitti:
Sitä mieki ihmettelen kun viranomaisille ei saa valehdella eikä antaa väärää tietoa ja nämä ihmiset muuntautuvat lappalaisiksija sitäkautta vielä saamelaisiksi. Tällähän on aiheutettu paljon pahaa mieltä saamelaisille kun joutuvat pelkäämään oman kansan identiteetin puolesta, joka halutaan nujertaa.
Eikö saamelaisten kiusaaminen ikinä lopu?
- turho
Näillä ihmisillä on saamelaiset juuret. Saamelaisuuden selviytymistä auttaisi, jos he voisivat palata saamelaisuuteen. Suurimmalla osalla pohjoissuomalaisista on saamelaiset juuret. Saamelaisuuden renessanssi, paluu pohjoisen fennoskandian valtakieleksi, ja alueen itsenäistyminen saamelaisvaltioksi, on täysin mahdollista, jos saamelaisuuteen palaajat otetaan vastaan.
- turho
Tietysti saamelaisuuteen palaajalta pitää edellyttää saamelaiskielen osaamista. Saamelaiset geenit ja saamelainen kieli tekevät saamelaisen.
- Geenipakkaus
Geenit ovat perseestä. Niistä et näe kenenkään saamelaisuutta. Etkä suomalaisuutta.
- Suors
Kyllähän geenit kertovat sukutaustasta. Pohjois-Suomessa on erittäin paljon hyödyntämätöntä saamelaispotentiaalia, siis ihmisiä, joista voidaan tehdä saamelaisia opettamalla näille jälleen esi-isiensä kieli ja kulttuuri.
- Svenskatalande
Voiko ruotsia puhuva suomenruotsalainen olla suomalainen?
- Sivistymättömiä
"Suomessa ei ole viranomaismerkinnöissä koskaan ollut yhtäkään metsäsaamelaista tai metsälappalaista. Termi ovat luoneet Saamelaiskäräjien vaaliluetteloon pyrkivät suomalaiset poliittiseen tarkoitukseen eikä kyseessä ole etninen ryhmä."
Hyvin vähän olet sitten historiankirjoja tai ylipäätään mitään lappalaisia/saamelaisia koskevaa kirjallisuutta lukenut. Tekstit ovat ajalta paljon ennen saamelaiskäräjiä ja sen vaaliluetteloa. Menekkös sivistymään ennen kuin kirjoittelet totena tuommoisia.- Satapros
Olen lukenut kaikkea, myös Erika Sarisaaran huuhaa-väitöskirjan ja Jouni Kitin höpötykset. Vanhoissa tai uusissa veroluetteloissakaan ei ole.maiittu muita kuin kalastaja- tai tunturilappalaisia. Puhe Suomen metsäsaamelaisista on täyttä sontaa.
- Hohhoijaa
Satapros kirjoitti:
Olen lukenut kaikkea, myös Erika Sarisaaran huuhaa-väitöskirjan ja Jouni Kitin höpötykset. Vanhoissa tai uusissa veroluetteloissakaan ei ole.maiittu muita kuin kalastaja- tai tunturilappalaisia. Puhe Suomen metsäsaamelaisista on täyttä sontaa.
Sarivaaran vastaväittäjä oli tunnettu rakkausprofessori Kaarina Määttä, kasvatustieteilijä.
- äop
Onko ihmisen etninen alkuperä todellakin tärkeä? Hämilläni minä sekarotuihminen rotuylpeyttä aina kuunnellut. Rasismi siinä itää. Saamelaisten naurettavassa huutamisessa, piirretyn inkkarihahmon tuomitsemisessa.
- Senior
On helppoa käyttää sanaa rasismi, jos ei ole itse kokenut sitä. Äop:n kommentti on mielestäni rasistinen. Siinä viitataan saamelaisiin,, kun kirjoittaja ehkä tietää vain yhden nimetä. - Saamelaisilla on paljon työtä opettaa muita tunnistamaan toisten kansojen huomioimista, siitähän Suomen saamelaisnuorten puheenjohtajan aloituksessa on kyse.
- Suors
Näin juuri. Tietoisuus etnisestä alkuperästä ei ole rasismia. Ryhmän määrittely geeniensä tms. mukaan ei ole rasismia. Rasismia on ihmisten sorto tai eriarvoisuus sen mukaan, mihin etniseen ryhmään nämä kuuluvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1021232- 221974
- 67960
- 58922
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66896Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal241811Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70765Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki36758Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72742- 42716
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58660Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26598- 44591
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47494Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen176493- 18488
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12457- 24454
Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9434- 39417