Jos palkkaa itse kirvesmiehen sateelta suojaan pystytyksen jälkeen tekemään loput hommat, kuin että jos ottaisi talotoimittajan kautta tekijät?
Säästääkö talopaketin teossa
Seppo säästäjä
31548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Säästöstä on vaikea puhua, koska jos sinulla on yksi mies hommissa itsesi lisäksi aikaa kuluu huomattavasti enemmän kuin talotehtaan useammalla miehellä tehtynä. Toisaalta voit kilpailuttaa työmiehet ja valita itse kuka taloasi tekee, talotehtaalta tulee heidän määrittämänsä porukka.
Ja yleensä hinnoittelevat välikäsien vuoksi hinnan itselleen sopivaksi.
Ja sitten vielä ei pelkkä kirvesmies loppuja hommia tee, tarvitaan sähkö, putki ym..... Niin että hintoja vain kilpailuttamaan ja hintaan vaikuttaa missäpäin rakennat.
Meillä pystytettiin talopaketti normaalisti tehtaan toimesta, mutta kun olisin halunnut teettää lisää suositteli myyjä tekemään diilin suoraan pystytysporukan kanssa, eikä talotehtaan kautta. Tehdas ottaa omat provikat välistä. Mikäli sulla on pätevä kirvesmies, niin teetä sillä niin paljon kuin mahdollista, ellet itse osaa.
kun pystytyksen jälkeen jatkaa itse loput hommat, säästöä tulee maksimissaan 40 % tilastojen mukaan.