Puhelin korvaa pöytäkoneen

Spukke

Nyt kun parhaimpien puhelimien prosessori alkaa olemaan sopiva korvaamaan pöytäkoneiden/kannettavien prosessorin kuinka paljon on jo tullut vastaan tätä hyödyntäviä laitteita. Esim tulet töistä kotiin tunget puhelimesi pöydällä olevaan telineeseen joka alkaa samalla langattomasti lataamaan puhelimen akkua samalla kuin monitori/tv hiiri näppis ja kaiuttimet aktivoituvat valmiiksi käyttöön. Tarpeeksi tehoa surffailuun pieneen pelaamiseen somesaisseen sekä tietenkin pornon katseluun ym suoratoistoon. Eli riittää yli puolelle väestä helposti. Editointi kunnon pelaaminen tietysti ainakin vielä vaatii asiaa varten suunnatun ison koneen ainakin vielä. Gpu isoin rajoitus vielä kauan luulen. Varsinkin jos mennään photorealismin puolelle asti.

Edellä oleva on mitä luulen että on tulossa seuraavaksi. Mitä mieltä itse olet onko jotain tähän suuntaan jo tullut vastaan. Piti alkaa katsomaan uuden koneen osia mutta aloinkin miettimään että ehkä kokeilen edellä olevaa seuraavaksi. Kunhan saa sen toimimaan saumattomasti sekä sulavasti. Jännä ajatella että kone aina mukana minne sitten meneekin. Aloitin itse msx vehkeellä josta 286 oli seuraava joten vertailu on kiinnostavaa.

16

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaitoehto.kyllä

      Kuten tuolta "ikäihmisten" keskustelusta on käynyt ilmi niin kaikki eivät tarvitse edes älypuhelinta. Se porukka jolla oli jo 1980-luvulla pöytäkoneet jatkaa usein pöytäkoneilla edelleen. Omassa koneessakin on paikallaan 6-8 kiintolevyä tilanteesta riippuen. Tiettyjä juttuja ei voi tehdä kevytlaitteilla. Irtonäppiksillä ja näytöillä niihin saadaan onneksi parempi käyttöergonomia, joka riittää jo monille.

    • dessess

      Sillä telakoidulla puhelimella voikin sitten jatkaa someilua ja videoiden tuijottelua niin mikään ei muutu.
      Tuollaisia ratkaisuja oli muutama vuosi takaperin tarjolla, tiedä sitten mihin katosivat.

    • piirilevy.raspberry

      Kyllähän tuollaisille puhelimen kokoisille mini-keskusyksikiköille olisi varmaan kysyntää. Ehkä ne tuleekin jossain vaiheessa syrjäyttämään nämä "peltilaatikot".

      Raspberry on jo nyt vaihtoehto niille jotka haluaa, että tietokoneen pitää mahtua pieneen tilaan. Liitännät hiirelle, näytölle, ja näppikselle löytyy, ja siihen voi ladata jonku kevyen käyttiksen.

    • dex-telakka
      • asfeswfes

        Razer esittellyt taas omaa läppäri viritystään

        https://muropaketti.com/mobiili/razerilta-taas-villi-konseptilappari-integroi-puhelimen-uudella-tavalla/

        Ehkä tuollaisesta voi olla jollekkin jotain hyötyäkin, mikäli kyseisen lisäosa läpyskän saa myös järki hinnalla - Jatkossa vastaavia saattaa tulla vielä muiltakin valmistajilta?

        Aiheen aloittajalle:

        Mitä sitten tulee tähän mobiilirautaan (CPU/GPU), niin sellaista tilannetta tuskin tulee koskaan, että mobiilirauta ohittaisi suorituskyvyssä perinteisen läppäri ja pöytä-PC raudan. Tehokkaimmat mobiili CPU/GPU ovat suorituskyvyssä valovuoden päässä läppäreiden tehokkaimmista (Näin on ollut alusta lähtien). Selvät teho erot pelkästään jo läppäreiden ja desktop raudan välillä, omat prosessori versionsa silti vaikka pääasiallisesti samaan arkkitehtuuriin kuuluisivatkin.

        Mobiiliraudalla varmaan monet pärjää jos se PC käyttö on varsin simppeliä ja kevyttä peruskauraa. Raskaassa ja jatkuvaassa käytössä se tehokaskin läppäri on aika huono vaihtoehto, monestakin syystä.


      • Tahtootolaaaseeen

        Wauuuuuuuuuuu

        Upeee 8S


    • pöhpöhpöh

      Voi olla, että monella puhelin voisi syrjäyttää pöytäkoneen, mikäli käytettävä telakka sisältää suurin piirtein saman määrän liitäntämahdollisuuksia kuin nykyiset yritysläppäreiden telakat. Silloin myöskään kännykän katoaminen tai hajoaminen ei aiheuta suurtakaan murhetta, mikäli kaikki tärkeä tieto on tallessa telakkaan kytketyissä kovalevyissä ja itse kännykkä on lähinnä vain puhelin ja tietokoneen prosessori, keskusmuisti ja käyttöjärjestelmä.
      Varjopuolena tällaisessa "kannettavassa" on se, että kantoon otettuna siitä puuttuu kunnon liittimet ja kunnollinen näppäimistö. Ainakin omassa käytössä välttämättömät...Ei jatkoon.

    • kjhdjghs

      Haaveita vain. Ei tule onnistumaan muussa kuin facebook pelleilyssä. Siihen riittää kännykkä hyvin sellaisenaan.
      Mac-tyyppinen näyttöön ympätty kokonaisuus on kyllä mahdollinen sen on Mac jo osoittanut.

    • vanhakaarti

      Itse vältän tilannetta, että koko elämä on yhdessä kännykässä.
      Ehkä olen vanhanaikainen, mutta mua ei kohtalainen hajauttaminen haittaa yhtään.

      • awdawds

        Minusta aika kaukana vielä vanhanaikaisesta, riippuu miltä kantilta asiaa katsoo - Tämäkin kantti on jo aika laajakulmainen käsite.


    • Spukke

      DeX kyllä tuntuu mielenkiintoiselta. Jos ymmärsin oikein samsung päivitti sen s9 kohdalla. Jäi epäselväksi päivittyikö vain puhelimen softa sen kanssa vai päivittyikö siis telakka myös. Nimi ainakin ihan sama.. Tarvii tutustua asiaan.. Uusimman lippulaivan osto ei kiinnosta mutta vanhempi malli olisi siedettävä. Oma känny vanha s6 josta akku loppu.. Vaihtamassa isompi s7edge akku sisään.. Mietin tuleeko lämpö vastaan liikaa jos telakassa olisi ollut langaton lataus. Tai ehkä olisi häirinnyt tiedonkulkua joten olisi ollut epävakaampi hitaampi.. Luultavasti molemmat.. Lähellä on kyllä alkuperäistä ajatusta.. Jotenkin vain haluasi sen langattoman latauksen. Uudemmat puhelimet ei pitäisi lämmetä niin paljon kuin vanhat joten olisi suotavaa pitää suojakuoren sisällä. Ei kuullosta käyttäjäystävälliseltä aina repiä puhelin kuorista pois ennen telakkaan laittoa.. Lähellä kyllä on... Epäilen että koitan jossain vaiheessa. Ensin täytyy katsoa mitä muut on tykännyt netin ihme mailmasta.

      • esfsefs

        Samsung Dex telakassa ei sinällään oikein mitään kovin ihmeellistä ole, hinta on myös ominaisuuksiin nähden aika korkea. Ja tuki on vähint. Galaxy S8 mallille, USB-C liitännän takia S7 mallien tuki on tuosta jo ulkona (microUSB v2.0).

        Saman asian saa onnistumaan langattomasti ja halvemmalla myös Chromecastilla ja näppis/hiiri Bluetoothilla. Galaxy S7:lla ei pitäisi ongelmia striimauksessa olla (Wifi AC / 5Ghz), 2K tai 4K striimauksen laadusta en tiedä?

        Tuossa DeX-telakassa on samassa tuuletin, eli myös puhelimen viilennystä varten - Etenkin raskaimpia mobiilipelejä pelatessa varmaan lämpenee eniten.


    • Bersel

      "Nyt kun parhaimpien puhelimien prosessori alkaa olemaan sopiva korvaamaan pöytäkoneiden/kannettavien prosessorin"

      En ole huomannut näin tapahtuneen

      Pilvipalveluilla saa käytännössä saman hyödyn kuin esittämäsi tilanteessa. Olisi toki kätevää että tietokone kulkisi aina taskussa, mutta käytännössä suorituskyky ja erityisesti mobiililaitteiden ohjelmat eivät vain ole sillä tasolla, että edes harkitsisin ehdottamasi kaltaista järjestelmää tällä hetkellä. Lisäksi yleisimpien mobiililaitteiden (Android) tietoturva on niin kaukana hyvästä, että sekin jo yksinään estää tuon. Valmistajat laittavat omia ohjelmiaan laitteet täyteen ja jopa estävät niiden poistamisen. Lisäksi enemmistö sovelluskauppojen ohjelmista on tehty keräämään tietoa käyttäjistä ilman että tätä selkeästi kerrottaisiin.

    • fsfsfsfdsfdsfdfd

      Hölynpölyä. Ei korvaa.

      • nimierkki007

        varmaan jollakin korvaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      263
      3949
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      143
      2808
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      16
      2292
    4. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      2071
    5. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      228
      1964
    6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1548
    7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1476
    8. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      79
      1211
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      103
      1197
    10. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1170
    Aihe