Mikä olis hyvä ja halpa? Semmoinen että ei riko konetta. Pitää pystyvä pelaamaan Folot4. Myös Pro Tools ja Photoshop toimimaan. Ei kryptisiä komentoja!
Köyhälle käyttöjärjestelmä?
köyhänäelo
38519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
macOS.
Liian kallis on!
Rahasta valittaminen on köyhien ongelma.
Eikö tuossa aloituksessa juuri köyhyydestä puhuttu.
Folot4 ei ole olemassakaan.
Asenna se macOS olemassa olevaan PC rautaan niin ei maksa mitään.
Trollin elosi onkin varmaan hyvin henkisesti köyhänä elelyä.
Idioottikysymys, Jossa jo avauksessa vietiin kaikki muut vaihtoehdot kuin MAC!
Koska Köyhä on nauliintunut julmetun kalliisiin ohjelmiin!
Hanki käytetty mac!
Henkiseen köyhyyteen ei ole pelastuskeinoa vielä keksitty.
Eiköhän se varastetun koneen mukana tullut Windows 10 ole henkisesti köyhälle paras.
Siihen sitten varastat vielä Pro Toolsin ja Photoshopin, joita et tarvitse, etkä osaa käyttää, niin trollin elämä on taas auvoista.
Ei täytä avauksen vaateita ! W10 rikkoo koneita! ;D
Tää sama pelle on noilla samoilla ohjelmilla täällä vääntänyt paskaa ennenkin.
HANKI PS4 !!!!!!!!!!
Läpällähän täällä vaan trolleille vastaillaan.
Eihän tuo aloittajakaan ole kuin järkeä vailla. Se mitään neuvoa tarvitse...
Siinä on kryptisiä komentoja.
"Siinä on kryptisiä komentoja." Linuxissa? Niin on kuulemma. Voinkoko kuohia pois linuxin kyptiset komennot? Enkövoi? Voinko?
Ei kun Windows 10:ssä tietysti. Kryptiset komennot kuuluvat Windows 10:n.
Sen merkkistä käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin Linux eikä Linuxissa ole mitään komentoja.
* https://www.linux.fi/wiki/Luokka:Jakelut
* Jakelut (eli distribuutiot eli distrot) ovat Linux-levityspaketteja.
Sen merkkistä käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin Linux eikä Linuxissa ole mitään komentoja.
Tuo linkki ei todista mitään.
"Sen merkkistä käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin Linux"
https://www.ubuntu-fi.org
Voi ladata linux-käyttöjärjestelmän.
Linuxin komentoja:
http://terokarvinen.com/linux-komennot.html
Siis löytyy linux-käyttöjärjestelmiä ja linuxissa on komentoja. Mitähän tuo yksi sitten höpisee?
Vuodelta 2003 löytyy kaikenlaista.
Nuokaan komennot tuskin toimivat KAIKISSA nykyisissä Linux-distroissa mutta sopivat varmaan hyvin trolleille.
Kovin on kryptistä.
Kannattaa siirtyä käyttämään Windows-komentokehoitetta, siitä löytyy kryptisiä komentoja vaikkakin vähän huononpuoleisesti.
En tiedä mikä sinulle on sopiva, mutta itse kokeilin tänään 3 eri jakelua, jotka kaikki oli täysiä paskoja, Debian LXDE ja Debian Xfce, nämä kaksi eivät tunnistaneet live medialta testattuna näytön resoluutiota oikein, aivan kamala kokemus.
Kolmas (Q4OS) oli jo hiukan parempi siinä suhteessa että livenä meni kaikki hyvin mutta asennus sotki BOOT valikon ja kompuroi työpöytä asetusten kanssa. Joten siinä ainakin kolme joita on syytä kiertää kaukaa.
Suosittelen ilmaista linuxia. Se on ilmainen koska on niin huono. Sopii köyhälle. Oikeat ohjelmat kuten Photoshop eivät tietenkään toimi surkeassa linuxissa. Lahottaa myös biosin nopeasti muta onpahan ilmainen.
Ihmeellisiä mutak*****a täällä tänään.
Ei käy avaukseen! mm Ubuntu on Ilmainen!
Windows 10 on tunnetusti ihan ilmainen, tosin vakoilun kustannuksella.
sepon vuotava takaportti suosittelee witutin 7:ää ryyditettynä emettimellä
Onko ulkoista asennus mediaa? (CD / USB / rootattu puhelin missä 4GB partition tilaa)
Saat ulkoiseen mediaan helposti asennettua Linux Live median tai Windows asennus median. Sitten bios ja boottaat medialta.
Jos ei ole ulkoista mediaa mutta on jo tietokoneessa jokin käyttis.
Mikä käyttis? Windows, linux, mac?
Windows 7/8 voi päivittää ilmaiseksi win 10:ksi (lataa ms sivuilta työkalu).
Linuxin päälle saa asennettua tai dual boot partitionin tehtyä. Lataa win8 alempi windows .ISO ja mount jollakin ohjelmalla se ja sitten pyörität setup.exe (windows 10 .iso ei toimi sillä työkalu haluaa joko ulkoisen median tai päivittää win7/8).
Taloudellien IT-Järjestelm:
Suomesta valuu ulos vuodessa 10 miljardia €uroo lisenssimaksuina!
Tämä siksi että täällä kaytetään ns. kaupallisa ohjelmia joista maksetaan lisenssit. lisäksi tuotetuki maksaa niille.
Tästä valtaosan voisi säästtää kun siirtyisimme vapaan lähdekoodin ohjelmistoihin, samalla tietoturva paranis ja tuotetuki tuöllistäisi kotimaassa!
Mutta jos ihmiset on niin jästejä, että he on nauliintuneita käyttään jotain tiettyä ohjelmaa. On järjellisyys muuttunut kapitalistiseen tunnepohjaan!
Ihmiset ei osaa ajatella ja laskea!!!
PS4 on sen verran mahtava pelilaite, että sille ei pärjää edes 10x kalliimpi PC laite.
Gimp on parempi kuin photoshop, mutta joillakin pitäisi kitkeä aivojen rikkaruohoja, kuin siinä mainoksessa.
Musiikin tekoon on mm Ubuntuun kymmenittäin erilaisia ohjelmia. Joten myös silläosalla käsitystään voi laajentaa.
WPS-Office ja LibreOffice on aivan mahhtavia ja korvaa täysin MSOfficen täysversion.
Oodo on Sap vastine, Sap on se joka kerää järjettömiä lisenssimaksuja käyttäjiltään!
No nyt kiehuu sappikivet taas Microsftin maksamilla höpöttäjillä!
Joka lause pitää arvailla, saatana näitä kirjoitustaidottomia luupäitä.
Kokelin linuxta nin cd-asema rohisi näytölle tuli kurttaus rypyssä. Laitoin heti muutaman kryptisen linuks menin sekaisin en löytänyt mitään? Onko ulospääsyä?
tietenkin on ulospääsy! imppaa ilmapallollinen jenkemiä ja huuhdo maku suustasi litralla sinolia. sitten voitkin asentaa seppo-pc:hen vuotavan takaportin kautta wituttimen
Voisit opetella kirjoittamaan, niin laiska ei saa olla ettei luku ja kirjoitustaitoa viiti opetella.
Eipä ole ensimmäinen kerta, kun huomaan sinun huomauttavan jollekulle suomen kielen virheistä ja oma tekstisi suorastaan vilisee niitä.
Latensillahan on se Ipadmini, vai onko se jo hajonnut?
joko sulla on kone olemassa
Köyhänä sinulla ei tietenkään ole varaa siihen Photoshoppiinkaan, joten turhaan vingut.