Koiralle lisää turkkia

Turkkila

Miten koiralle olisi mahdollista saada kasvatettua tuuheampi ja/tai pidempi turkki? Mitä itse olette ruokkineet koiranne turkin hyvinvoinnin kannalta? :)

Kaikki vinkit kehiin! Öljyt, lisäravinteet, nappulat, vitamiinit...? Jos sinulla on kokemusta jostakin tuotteesta, kerro myös koirasi rotu ja miten tuote on vaikuttanut turkin laatuun!

6

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinmeillämennään

      Voi ja ei. Jos koira vain yksinkertaisesti on rotunsa edustajaksi huonoturkkinen, niin ei sitä määräänsä enempää saa kasvamaan millään.

      Meillä cane corso tiputteli Royal Caninin nappulalla ollessaan karvaa ympäri vuoden, mutta vaihdettiin täysin viljattomaan nappulaan, jossa on hyvälaatuisia proteiineja n. 30% ja rasvaa n. 20%. Sen lisäksi koira saa raakaa ja päivittäin tujauksen villilohiöljyä. Kas kummaa kun karvan tiputtelu loppui.

      Kun ulkomaisia sivustoja koirien ruokinnasta lukee, niin ihan poikkeuksetta kaikkialla kerrotaan, että koiran nappuloista (tai ylipäätään ruoassa) pitäisi olla 15-50% rasvaa koiran aktiivisuudesta riippuen. 15% on siis minimi, mutta kun nappuloiden pusseja lukee, niin aika harvassa on edes sen verran. Koirat käyttävät rasvan energiana, joten jos koira syö sen verran mitä kuluttaakin, niin läskiintymisestä on turha olla huolissaan. Rasva ei ole koirien ruokinnassa kirosana vaan pikemminkin välttämättömyys.

      • Jfigjghfk

        Juurikin näin. Ihmisten ruoissa on jo pitkään ollut villitys light-versioihin ja tietysti samaa on pitänyt soveltaa koirienkin ruokintaan kun kuluttajat ovat niin tyhmiä, että ostavat. Tutkimukset ovat osoittaneet, ettei light-ruoat edes auta millään tavalla ylipainoa vastaan taistelussa ihmisillä ja koirilla taatusti vielä vähemmän. Ennenvanhaan ei ihmisetkään tarvinneet kaiken maailman ihovoiteita ja kalaöljykapseleita kun kehon tarvitsema rasva tuli ravinnosta. Silti se on nimenomaan nykypäivän ongelma, että vyötärönympärys paisuu niin ihmisillä kuin lemmikillä, joten syy ei ole vaikkapa rasvassa vaan ylensyönnissä ja vääränlaisessa ruoassa kuten hirveässä määrässä hiilihydraatteja.

        Eli kunhan koiralle syöttää ravintoarvollisesti mahdollisimman oikeaa ruokaa ja katsoo, että sitä eläinproteiinia ja rasvaa on runsaasti, niin koira voi hyvin. Ja kun koira voi hyvin, niin turkki ja iho on hyvässä kunnossa kun ravintoaineita riittää siihenkin välttämättömien toimintojen lisäksi. Itse olen sitä mieltä, että edes perusmustille ei riitä tuo 15% rasvaa ruoassa, vaan 20% on alarajana lähempänä totuutta. Sellaista harvinaisuutta saa jo ihan oikeasti metsästää mikä on sinänsä ihan uskomatonta.


    • Käytännönihminen

      Itse tein nykyiselle koiralleni turkin edellisestä koirastani. Sain tehtyä vielä rukkasetkin.

    • geenitmäärää

      Geenit, ja huono ruoka syynä karvattomuuteen.Jos ruoka on laadukasta, on syy geeneissä.Ruoka, erikoisravinteet ei tee koirasta joka suö jo laadukasta ruokaa yhtään karvaisempaa.
      Voit toki, ostella ravinteita ja kuvitellla tehon.
      Ei kaljukaan katoa syömällä, mitänyt kiinnittää ehkä vähemmän huomion kaljuun, jos on suurensuuri pötsi siinä heti silmillä ja edessä😆

      • yreyreuerueru

        HÖLÖ HÖLÖ. On niitä vaikuttavia muuttujia enemmän kuin kaksi.


    • Vie se kastraatioon. Veljeni vei toisen lapinkoiranasa joka meni muuten odotetusti mutta siltä lähti ensin karvat. Tilalle kasvoi kaksinkertaiset niin että kukaan ei tunnista sitä enää lapikoiraksi.

      Joillakin näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      223
      6699
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5588
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      295
      3642
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2190
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      21
      2087
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2031
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1554
    Aihe