Miksi keskustelua islamista ei suvaita?

Ihan alkuun sanon, että olen luterilainen ja uskomusteni suhteen lähinnä kulttuurikristitty. Uskonnot kuitenkin kiinnostavat, islam siinä kuin muutkin. Olen noin vuoden verran yrittänyt tutustua Koraaniin, koska hankin sellaisen itselleni joululahjaksi toissajouluna. Olen edennyt laiskasti, mutta aihe toki kiinnostaa edelleen.

Sitten aiheeseen. Olen täälläkin käynyt välillä kurkkimassa, vaikka enimmäkseen vierainen luterilaisuus-palstalla. Täällä olen ollut huomaavinani, että suhtautuminen keskusteluun islamista, aiheesta esitettyihin kysymyksiin ja yleensä ihan kiinnostuksen osoittamiseen islamista on negatiivista ja herättää kielteistä kommentointia. Ja mikä jännintä, nämä reaktiot tulevat ei-muslimeilta. Siinä missä oletettavasti muslimit (mistäpä tuon varmasti näillä palstoilla tietää) keskustelevat asiallisesti ja ystävällisesti, meille kristityille tuntuu joskus tuottavan närää jos joku edes osoittaa kiinostusta islamiin, Koraaniin jne. Miksi?

7

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antiantiantiislam

      ehkäpä ihmiset yrittävät varoitta, ettei ryhdy noudattamaan jotain sellaista, joka ei ole terveellistä, eikä sen säännöt ole jokaista ihmistä kunnioittavaa, esimerkiksi homot jne.
      Et voi alkaa muslimiksi, tai siis "palata" kuten sanotaan, ja sitten yrittää elää normaalia länsimaista elämää samalla. Usko pois, rajoituksia on, ja paljon, tiedän sen henk.koht.

      Katso vähän laajemmalti, onko tuo uskonto tuonut oikeasti hyvää tälle pallolle, vai mistä johtuu, että siellä missä ons ota ja teurastus, siellä on kyseinen uskonto yliedustettuna.

      Ja jos tuo uskonto on parasta maan päällä, miksi ne yhteiskunnat eivät toimi, edes alkeellisesti, vaan perustuvat esim. naisten alistamiseen jne. Haluatko todella samaistua nuihin arvoihin?
      SInulle voidaan kaunistllen kertoa muuta, mutta mistäs jos kyeslisit vaikkapa entisiltä muslimeilta, josko uskaltavat vastata, edes anonyymisti.
      Katso vaikka yuotubesta videoita kääntyneiltä, silmäsi voivat avautua kummasti.

      • Eihän se että kyselee asioista, on kiinnostunut eri uskontoon liittyvistä asiosita ja käytännöistä jne. tarkoita sitä, että oltaisiin kääntymässä muslimiksi. Joku voi toki olla kiinnostunut muslimiksi ryhtymisestäkin, mutta sitä suuremmalla syyllähän tulisi asiasta käydä keskustelua. Itse en ole kääntymässä yhtään mihinkään, mutta aihe kiinnostaa.


      • ujhgioyhioyio
        pilikkuviivaviiva kirjoitti:

        Eihän se että kyselee asioista, on kiinnostunut eri uskontoon liittyvistä asiosita ja käytännöistä jne. tarkoita sitä, että oltaisiin kääntymässä muslimiksi. Joku voi toki olla kiinnostunut muslimiksi ryhtymisestäkin, mutta sitä suuremmalla syyllähän tulisi asiasta käydä keskustelua. Itse en ole kääntymässä yhtään mihinkään, mutta aihe kiinnostaa.

        no mitä luulet löytäväsi?
        mitä keskustelua tulisi käydä ja miten, että se olisi sinun mielestäsi oikeaa?
        muslimit puolustaa uskontoaan, ja ne jotka ovat välttyneet siltä ja päässeet irti, yrittävät kertoa totuutta rauhan uskonnosta.


      • ujhgioyhioyio kirjoitti:

        no mitä luulet löytäväsi?
        mitä keskustelua tulisi käydä ja miten, että se olisi sinun mielestäsi oikeaa?
        muslimit puolustaa uskontoaan, ja ne jotka ovat välttyneet siltä ja päässeet irti, yrittävät kertoa totuutta rauhan uskonnosta.

        "mitä keskustelua tulisi käydä ja miten, että se olisi sinun mielestäsi oikeaa?"

        Mitäkö keskustelua? Tällä palstalla esimerkiksi voisi olla perusteltua käydä yleistä keskustelua islamiin liittyen. Palstan nimi jotenkin viittaisi siihen suuntaan. Miten sitä sitten käydään? Etkö todella tiedä miten keskustellaan? No, esimerkiksi, kun eilen (vai oliko toissapäivänä) pitkästä aikaa täällä piipahdin, oli tänne tullut mielenkiintoinen ja asiallinen kysymys islamiin liittyen. Eikös tuohon kysymykseen sitten paitsi tarjottu Jeesusta myös varoiteltiin liittymästä islamiin. Tämän lisäksi toki tuli ilmi palstan varsin mielenkiintoinen poistopolitiikka, jossa ilmeisesti muslimi-keskustelijan täysin asiallisia vastauksia.

        Emme me opi mitään leikkimällä strutsia, pää pensaaseen kuvitellen että sulkiessamme vieraan pois paha (tai mahdollinen paha) ei meitä tavoita.


    • Eirasistiuskonnoton

      Ei tataareita arvostella sillä he ovat suvaitsevaisia eivätkä tee kenellekkään mitään pahaa. Maailmalta kuuluu niin kauheita asioita islamista, se aiheuttaa suomalaisten vastenmielisyyden lähi-idöstä tulevaan islamiin.

    • aikeet-pitkälläjo

      Islamistien tar koitus on kaapata euroopa ja täysin valtaana veriiiseen.

    • "Siinä missä oletettavasti muslimit (mistäpä tuon varmasti näillä palstoilla tietää) keskustelevat asiallisesti ja ystävällisesti"

      Ei muunlaisia muslimeita ole olemassakaan.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3682
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      3063
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      89
      2619
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2368
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      54
      2361
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2317
    7. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      118
      2227
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2224
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2193
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2060
    Aihe