Miten suhtaudut suurperheen äiteen viihteeseen ?

fhregfyeh

Voiko neljän lapsen äitee suurperheyhteisön sääntöjen mukaan siirtää kaksikuiset pikkuvauvakaksoset hoitoon tuntikausiksi kolme- ja viisivuotiaille leikki-ikäisille ? Tekeekö yhteiskunta väärin määrätessään moisesta päiväsakkoja maksettavksi ?

Tuusulalaisnainen jätti kaksikuiset vauvat ja pikkulapset tunneiksi keskenään – kipaisi ravintolaan eikä päässyt enää kotiinsa:

Kolmekymppinen nainen tuomittiin heitteillepanosta Tuusulan käräjäoikeudessa eilen. Syyttäjän mukaan nainen oli jättänyt pienet lapsensa keskenään ja lähtenyt itse ravintolaan.

Tuomio luettiin reilu vuosi sitten helmikuussa tapahtuneista asioista. Nainen oli tuolloin viettänyt lauantai-iltaa kotonaan miesystävänsä ja lastensa seurassa. Nainen oli juonut alkoholia.

Kun miesystävä oli poistunut asunnosta, nainen oli painunut ravintolaan, syytteestä käy ilmi.

Kotiin jäivät naisen kaksikuiset kaksosvauvat ja 3- ja 5-vuotiaat lapset. Syyttäjän mukaan lapset joutuivat olemaan keskenään ilman aikuisen huolenpitoa ainakin kolmen tai neljän tunnin ajan.

Kun nainen lopulta palasi kotiin, hän ei löytänyt taskussaan ollutta asunnon avainta ja sai huudollaan naapuruston ilmoittamaan asiasta hätäkeskukseen.

Viranomaiset löysivät naisen asunnon parvekkeelta. Asunnosta kuului lapsen itkua. Poliisipartio pääsi asuntoon vanhimman lapsen avustuksella.

Nainen tuomittiin heitteillepanosta 80 päiväsakkoon, joista jäi naisen tuloilla maksettavaa yhteensä 480 euroa. Lisäksi nainen määrättiin korvaamaan kullekin lapselleen 600 euroa kärsimyksestä.

Käräjäoikeuden tuomio ei ole lainvoimainen, eli siitä voidaan vielä valittaa korkeampaan oikeusasteeseen. Valitus on kuitenkin epätodennäköinen, sillä oikeudessa nainen myönsi toimineensa syyttäjän kuvaamalla tavalla ja syyllistyneensä rikokseen.

https://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/tuusulalaisnainen-jatti-kaksikuiset-vauvat-ja-pikkulapset-tunneiksi-keskenaan-kipaisi-ravintolaan-eika-paassyt-enaa-kotiinsa/6799586#gs.0DB2npU

https://www.tuusula.fi/

3

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hilariouss

      Saikohan lasten isäkin tuomion tai missähän hän ylipäätään tuolloin luuhasi?

      • Hmmmmmmmmm

        Eihän isä jättänyt lapsia heitteille, sillä hänen poistuessaan asunnosta, lapsilla oli hoitaja (lapsen äiti) paikalla.
        Vastuuttomasti hän ehkä toimi (en tiedä sen enempää tapauksesta), mutta ei tuossa heitteillejätön tunnusmerkistö toteutunut.

        Jos lapsen äiti olisi lähtenyt ensin ja isä vasta sen jälkeen, isä olisi heitteillejättäjä.


      • Hilariouss

        Minusta olisi ihan hyvä, jos isä saisi edes vakavan varoituksen tai huomautuksen. Tuossahan on nyt kuitenkin huostaanotto lähellä. Yhdessähän niiä mukuloita hoidetaan. Ei se nyt mitään kilpajuoksua saisi olla, että kumpi paiskaa ekana ulko-oven kiinni ja lähtee kaljalle. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe