Hei! Sijoitettu lapsi aloittaa pian koulun. Asumme reilun tunnin ajomatkan päässä bíologisista vanhemmista. Tapaamisia on ollut nyt 2-3 viikon välein (arkipäivä). Miten tapaamiset on toteutettu koulunalkamisen jälkeen, kun yökylät eivät tule kyseeseen.
Kouluikäisten tapaamiset
mirkkuliinuska
14603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Älä välitä tuosta haukkujasta. Hänen on autistisissa aivoissaan mahdoton tajuta, että kaikki biologiset vanhemmat eivät syystä tai toisesta pysty toimimaan lapsensa huoltajana. Hänellä ei tästä syystä ole itselläkään mitään kontaktia lapsiinsa.
Uskon, että pystytte tapaamiset hoitamaan koulunkäynnistä huolimatta, kun välimatkaa on kuitenkin noinkin vähän. Kykeneekö biologinen vanhempi ajamaan autoa, omistaako auton?
Älä välitä tuosta haukkujasta. Hänen on narsistisessa aivoissaan mahdoton tajuta, että kaikki biologiset vanhemmat eivät syystä tai toisesta pysty toimimaan lapsensa huoltajana.
Hänellä ei tästä syystä ole itselläkään mitään kontaktia lapsiinsa.
Uskon, ettette pysty tapaamisia hoitamaan koulunkäynnistä huolimatta ilman lapsen omien vanhempien hyväksyntää-
jota ei tule koskaan tippumaan luonnehäiriöisessä "viranomais-" menettelyssä; perättömin selvityksin, lausumin mm. tuomio-
istuimessa lapsen olosuhteista "viranomais-" menettelyssä, kun välimatkaa on kuitenkin noinkin vähän. Kykeneekö sijais"vanhempi, viranomainen" edes ajamaan autoa, omistaako auton?
Kirjoitat ns. siansaksaa. Luitko iste tuon oman soperruksesi?
Kirjoitat ns. siansaksaa. Luitko itse- (iste?) tuon oman soperruksesi?
Miten huomaat muiden virheet, mut et omasta soperruksestasi huomaa virheellisyyksiä? Tyypillinen norssu. :D
Vanhemmilla ei ole ajo-oikeutta/ ajokorttia
Tapaaminen voi olla iltapäivällä , alkuillasta tai viikonloppuna. Asiasta sovitaan asiakassuunnitelmassa.
Älä jauha paskaa; asiasta ei sovita missäään sairaiden sossujen "asiakassuunnitelmissa"; Lapsia- ja lapsen huoltoa, tapaamis oikeutta ym. koskevat asiat ovat vanhempien välisiä keskinäisiä- ja vapaaehtoisia sopimusasioita, josta yksinomaan lapsen omat vanhemmat yhdessä päättävät; ei mitkään ulkopuoliset tahot,
kuten sosiaalitoimi/ "lastensuojelun" vieraannuttaja "viranomaiset"; perättömin selvityksin, lausumin mm. tuomio istuimessa lapsen olosuhteista. Sosiaalitoimella/ "lastensuoje lulla, lastenvalvojalla" ei ole viranhoidossaan päätöksenteko-oikeutta- ei oikeutta ottaa kantaa vanhempien välisiin omia lapsiansa koskeviin keskinäisiin- ja vapaaehtoisiin sopimus asioihin- ja/ tai laatia vanhempien välisiä omia lapsiansa
koskevia keskinäisiä ja vapaaehtoisia mahdollisia sopimuksia viranhoidossaan. Kela, sosiaalitoimi/ "lastensuojelu, lasten-valvoja" ei ole lapsia- ja lapsen huoltoa, tapaamisoikeutta ym. koskevassa asiassa asianosainen- ja sopimusosapuoli.
Olet muuten väärässä. Muuansijari on oikeassa
Olet muuten väärässä. Muuanoikaisu on oikeassa-
ja sinä olet väärässä- siis sinä ja muuansijari on VÄÄRÄSSÄ!
Kyllä meilläkin tapaamiset sovitaan asiakassuunnitelmassa.
Lapsi on myös koululainen ja aika pitkälti mennään sen mukaan, että mitä menoja LAPSELLA on. Biologisten vanhempien tapaamisia on n. 1krt/kk.
Aina tapaamiset eivät onnistu, joten sitten niitä siirretään tai jäävät kokonaan välistä. Ja huom! jos tapaaminen on peruttu niin se on johtunut AINA biologisen perheen kiireistä.
Älä jauha paskaa; asiasta ei sovita missäään sairaiden sossujen "asiakassuunnitelmissa"; Lapsia- ja lapsen huoltoa, tapaamis
oikeutta ym. koskevat asiat ovat vanhempien välisiä keskinäisiä-
ja vapaaehtoisia sopimusasioita, josta yksinomaan lapsen omat vanhemmat yhdessä päättävät; ei mitkään ulkopuoliset tahot,
kuten sosiaalitoimi/ "lastensuojelun" vieraannuttaja "viranomaiset"; perättömin selvityksin, lausumin mm. tuomioistuimessa lapsen olosuhteista. Sosiaalitoimella/ "lastensuojelulla, lastenvalvojalla" ei
ole viranhoidossaan päätöksenteko-oikeutta- ei oikeutta ottaa
kantaa vanhempien välisiin omia lapsiansa koskeviin keskinäisiin- ja vapaaehtoisiin sopimusasioihin- ja/ tai laatia vanhempien välisiä omia lapsiansa koskevia keskinäisiä ja vapaaehtoisia mahdollisia sopimuksia viranhoidossaan. Kela, sosiaalitoimi/ "lastensuojelu, lastenvalvoja" ei
ole lapsia- ja lapsen huoltoa, tapaamisoikeutta ym. koskevassa asiassa asianosainen- ja sopimusosapuoli.
En jauha paskaa, ei ole ollut tapanani. Eipä kyllä tulisi mieleenikään edes kenellekään noin sanoa, joka on eri mieltä kanssani. Tähän mennessä olen vielä keksinyt asiallisemman tavan ilmaista erimielisyyteni.
Minulla on po. asiasta ihan kokemusta ja tiedän, että näin on käytäntö ainakin meille sijoitetuilla ollut.
Älä jauha paskaa; asiasta ei sovita missäään sairaiden sossujen "asiakassuunnitelmissa"; Lapsia- ja lapsen huoltoa, tapaamisoikeutta
ym. koskevat asiat ovat vanhempien välisiä keskinäisiä- ja vapaa
ehtoisia sopimusasioita, josta yksinomaan lapsen omat vanhemmat yhdessä päättävät; ei mitkään ulkopuoliset tahot, kuten sosiaalitoimi/ "lastensuojelun" vieraannuttaja "viranomaiset"; perättömin selvityksin, lausumin mm. tuomioistuimessa lapsen olosuhteista. Sosiaalitoimella/ "lastensuojelulla, lastenvalvojalla" ei ole viranhoidossaan päätöksen
tekooikeutta- ei oikeutta ottaa kantaa vanhempien välisiin omia
lapsiansa koskeviin keskinäisiin- ja vapaaehtoisiin sopimusasioihin- ja/
tai laatia vanhempien välisiä omia lapsiansa koskevia keskinäisiä ja vapaaehtoisia mahdollisia sopimuksia viranhoidossaan. Kela, sosiaal itoimi/ "lastensuojelu, lastenvalvoja" ei ole lapsia- ja lapsen huoltoa, tapaamisoikeutta ym. koskevassa asiassa asianosainen- ja sopimus osapuoli.