mitä vuoden sairauspäivä rahan jälkeen

käsijalkapuoli

Olen ollut pian vuoden sairauslomalla odottaen olkaleikkausta, juuri loppui toinen 6 kk:n jakso tuli kuukausi lisä aikaa, ei ole olkaleikkauksia tekevää ortobedia, ? ! sattumoisin tiedän naapurin eläkeläis isäntä kaatui joulukuussa , kävi arvauskeskuksessa,laitettiin ultraan, ja jonoon, vei paperit vakuutukseen ja kas maatila vakuutus korvasi leikkauksen 3kk:ta jonos, leikkaus suoritettiin, 2 pv:n päästä tuli kun oli kotiutunut tuli hälle tieto, arvauskeskuksesta tekemään hoitosuunnitelmaa,koskien tehtävää käsileikkausta, ! Mulle sanottiin ku kyselin lopulta läpi päästyäni et , meillä ei ikävä kyllä ole leikkaavia lääkäreitä tarpeeksi mutta emme ole unohtanut sinua. Minä 58 v, minua patistetaan töihin, mutta edelleni laitetaan 68 vuotias eläkeläinen. Jalassa ollut murtuma jota hoidettu syyskuussa 2 vuotta jalkatuilla jotka ei tehoa, jalka odottelee mitä kädelle tehdään ???

3

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mcpa

      Sairauspäiväraha pienenee,ainakin mulla.1,5 v saikulla päiväraha työkyvyttömyyden % määrän mukaisesti.Ja uudelleen koulutukseen tulee valmistautua.55v on viel 10v työ aikaa jäljellä.Mela on tiukkana,mut mitään kiirettä ei siellä ole.jäin säilörehupaalin alle 27.6. -16.Kesäl tulee 2v saikkua täyteen.Nenäposkelle ikeniä myöten ja reiden kaulanpirstaleinen murtuma.Traumana Kotkaan nenä takaskiinne ydinnaula kinttuun ja luutumista varttumaan.nivepintaan jäi ruuvi hankaamaan,kuntoutus seis.ydinnaula yksityisellä viimeinpois,mela kyllä kustansi sen.Mutta oik jalka lyheni n.2 cm ja jalkaterä kääntyi oikalle lisäksi polvimyötää ulkosivulle,siinå on nyt polvituki n.900e.Vakuutus korvasi.Hyvä niin,maanviljelijöillä ei ole löysää rahaa tallaiseen venyvään sairastamiseen.Onhan lomittajilla töitä ollu ainaki mein tilalla.Saapi nähä mihin ammattiin vaihtaa??.Homma velloo eteen päin ilman mitään vauhtia.

    • Sairaseläkkeelle

      SAIRASELÄKKEELLE !!!

    • esrtdfhgjhdfs

      Jos Kela tai työeläkelaitoksesi ei myönnä kuntoutustukea (tarvitaan B-lausunto), täytyy ilmottautua työttömäksi työnhakijaksi ja hakea työmarkkinatukea. Työttömänä työnhakijana nämä uudet aktiivimallit koskee myös "saikulla olevia työnhakijoita", eli työssäoloehdon täyttävää palkkatyötä on tehtävä 18 tuntia 3kk:n tarkastelujakson ikana, tai leikkuri iskee. Aktiivimalli "kakkonen" tulee kohta ja se edellyttää tuon työssäoloehdon täyttävän työn lisäksi tietyn määrän työhakemuksia tarkastelujakson aikana... Kiitokset näistä voi osoittaa maan hallitukselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17542
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12454
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5118
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      75
      5029
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4162
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3286
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe