Ampui vanhuksen hirvenä

7

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RemmihartsiaSulle
      • Ranskassa_näytti

        37 henkeä lähteneen metsästysonnettomuuksissa kaudella 17-18
        Entäs liikenteessä?

        (uutinen vuodelta -15)
        "Määrä on laskenut kiitettävästi, mutta viime vuonna tapahtui ensimmäisen kerran nousua, kaikkiaan 3388 henkeä menetettiin liikenneonnettomuuden seurauksena. Määrä on 3,7% enemmän kuin 2013, ja ensimmäisen kerran 12:een vuoteen liikennekuolemat ovat lisääntyneet edellisvuoteen verrattuna. Tavoitteena on saada luku laskemaan 2000:een vuoteen 2020 mennessä. Mutta vuosi 2014 on toiseksi paras vuosi liikennekuolemien suhteen sitten vuoden 1973, jolloin liikenteessä kuoli 18 000 henkeä !"


      • Heh heh....sulla on apina jalat sitä varten, että päkytä vaan niillä eteenpäin jos autokyyti pelottaa.


      • Heh heh.....ja miksiköhän sitten sutta pelätään niin hysteerisesti tässä maassa, kun yhtäkään ihmisraatelua ei näytä millään tulevan. Ja jos yksi tulisikin, niin kaltaisesi apinat nostaisivat siitä hirveän äläkän ja märy raikaisi. Luonnon ystävä kuten minä taas ajattelee, jotta ei tuo nyt mikään niin iso asia olisi. Varsinkin, jos tyhmästä apinasta olisi kyse.


    • AmmuskeluKuriin

      Ranskassa keskutellaan ihmissaaliin vähentämiseksi metsästyksen kieltämisestä viikonloppuisin kun normaalit kansalaiset liikkuvat maastossa ja puutarhoissaan. Myös alkolukkoa aseisiin ehdotetaan.

      Nämä uudistukset ovat Suomessakin paikallaan. Lisäksi huvimetsästykseen kuuluu luonnostaan huvivero, joka voisi olla esim. kolminkertainen metsästyksen tuottamiin vahinkoihin nähden. Metsästyksen hallinnointikulut tulee tietysti sellaisenaan siirtää metsästysseurojen ja ammukskelijoiden itse maksettaviksi.

      Lähitulevaisuudessa huvimetsästys on tietysti vahingontekona ja ilkityönä kiellettävä. Jos eläin on jostakin syystä pakko ampua, on tehtävä annettava poliisille.

      • Ja_lässyn_lässyn

        Suhteellisuudentajua, idiootit!


      • AivanAluksi

        Ajallisia metsästyskieltoja ajatellessa, aivan aluksi Suomessa tulisi taannuttaa jokamiesoikeudet Ranskan ja monen muunkin Etelä-Euroopan valtion tasolle.
        Vai Ranskan takapajuisesta jokamiesoikeustilanteestako nimenomaan, Ranskan asesurmat johtuvatkin?
        Huvimetsästely on turmiollista vain kihomadoillesi, taidatkin olla pervo ehdotellessasi niiden ampumistehtävän annettavan poliisille. Koppalakkinahkahousurulezz??


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22309
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9522
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7510
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6350
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5990
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4986
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4646
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4396
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      89
      2101
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1377
    Aihe