Ampui vanhuksen hirvenä

7

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RemmihartsiaSulle
      • Ranskassa_näytti

        37 henkeä lähteneen metsästysonnettomuuksissa kaudella 17-18
        Entäs liikenteessä?

        (uutinen vuodelta -15)
        "Määrä on laskenut kiitettävästi, mutta viime vuonna tapahtui ensimmäisen kerran nousua, kaikkiaan 3388 henkeä menetettiin liikenneonnettomuuden seurauksena. Määrä on 3,7% enemmän kuin 2013, ja ensimmäisen kerran 12:een vuoteen liikennekuolemat ovat lisääntyneet edellisvuoteen verrattuna. Tavoitteena on saada luku laskemaan 2000:een vuoteen 2020 mennessä. Mutta vuosi 2014 on toiseksi paras vuosi liikennekuolemien suhteen sitten vuoden 1973, jolloin liikenteessä kuoli 18 000 henkeä !"


      • Heh heh....sulla on apina jalat sitä varten, että päkytä vaan niillä eteenpäin jos autokyyti pelottaa.


      • Heh heh.....ja miksiköhän sitten sutta pelätään niin hysteerisesti tässä maassa, kun yhtäkään ihmisraatelua ei näytä millään tulevan. Ja jos yksi tulisikin, niin kaltaisesi apinat nostaisivat siitä hirveän äläkän ja märy raikaisi. Luonnon ystävä kuten minä taas ajattelee, jotta ei tuo nyt mikään niin iso asia olisi. Varsinkin, jos tyhmästä apinasta olisi kyse.


    • AmmuskeluKuriin

      Ranskassa keskutellaan ihmissaaliin vähentämiseksi metsästyksen kieltämisestä viikonloppuisin kun normaalit kansalaiset liikkuvat maastossa ja puutarhoissaan. Myös alkolukkoa aseisiin ehdotetaan.

      Nämä uudistukset ovat Suomessakin paikallaan. Lisäksi huvimetsästykseen kuuluu luonnostaan huvivero, joka voisi olla esim. kolminkertainen metsästyksen tuottamiin vahinkoihin nähden. Metsästyksen hallinnointikulut tulee tietysti sellaisenaan siirtää metsästysseurojen ja ammukskelijoiden itse maksettaviksi.

      Lähitulevaisuudessa huvimetsästys on tietysti vahingontekona ja ilkityönä kiellettävä. Jos eläin on jostakin syystä pakko ampua, on tehtävä annettava poliisille.

      • Ja_lässyn_lässyn

        Suhteellisuudentajua, idiootit!


      • AivanAluksi

        Ajallisia metsästyskieltoja ajatellessa, aivan aluksi Suomessa tulisi taannuttaa jokamiesoikeudet Ranskan ja monen muunkin Etelä-Euroopan valtion tasolle.
        Vai Ranskan takapajuisesta jokamiesoikeustilanteestako nimenomaan, Ranskan asesurmat johtuvatkin?
        Huvimetsästely on turmiollista vain kihomadoillesi, taidatkin olla pervo ehdotellessasi niiden ampumistehtävän annettavan poliisille. Koppalakkinahkahousurulezz??


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe