Käsikuviointilaite

Piikkimono

Kannattaako kerran, pari massahiihtoja talvessa hiihtävän kuntoilijan hommata tämmöistä laitetta? Olen ymmärtänyt, että suksen pohjan kuvioinnilla saataisiin kuitenkin parannusta luistoon enemmän kuin luistovoiteilla . Kokemuksia?

3

2955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rex--

      Käden kuviointi tuskin vaikuttaa suksen luistoon.

      • Havukuvio

        Kyllä tuo pitäisi auttaa. Olen lukenut, että suksen jäykkyys vaikuttaa luistoon 80 %, voitelu vain 5 % ja käsikuviointi 15 %. Kuulemma havukuvio toimisi nollan asteen paikkeilla. Tämän vuoksi koitin eilen ihan vain tussilla piirtää havukuvioita käsiini. Ainakin tuntui, että se auttoi. Ehkä eniten alamäissä


    • raaputusarpa

      Itse ostin kokeilumielessä, apua siitä on lähinnä märällä lumella. Ja olettaen että suksen pohjat on muutenkin ok kunnossa. Vitsi on siinä, että vesi poistuu suksen alta paremmin pinta hieman rikottuna, kuin pelkkää olasta pitkin / keskeltä sileää kosketuspintaa vesi poistuu olakseen paremmin. Se että rossarissa ja parissa muussa suksessa on kaksi olasta, on sitten jokaisen oman uskon asia.

      Kaikki epäilevät lukevat kumminkin silmät kiiluen TM:n kesärengasvertailua ja ihmettelevät eroja märkäjarrutuksessa samalla lailla kuvioiduissa kumiympyröissä.

      Havuterällä kerran eestaas kantaosaan ns. hämähäkkikuvio riittää useimmille - edelleen märällä kelillä. Koko suksen kuviointi vaatii jo enemmän paneutumista ja ei välttämättä tuo lisäarvoa.
      Ilmeisesti siihen olakseen mahtuu vettä riittävästi suksen kärjen liukupinnalla, mutta kantaosassa alkaa olla vesiliirtoa.

      Testata voi helposti vaikutuksen ladunvarressa - tekee liukutestin ensin ilman kuviointia ja sitten kuvioinnin jälkeen.

      Sopivissa olosuhteissa ero on niin paljon että sokeakin näkee.

      Eri terien soveltuvuudesta eri keleille -> osta suositeltu terä / paremmat sukset.

      Viittäsataa ei kannata pistää, perushöylällä jossa 1-2 terää voi testata ihan ok.

      Toi höylä on vähän sama kuin fluorivoiteet - kun kerran kokeilee, ei paluuta muuhun vaihtoehtoon ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe