Tiedättekö jotain hyvää kauppaa josta saa edullisia ja hyviä time lapse kaukosäätimiä jotka voisi kiinnittää järjestelmäkameraan.
Time lapse remote
aloittelija_valokuvaaja
5235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ostin joskus Verkkokaupasta.com Hähnelin "GIGA T Pro" kaukolaukaisimen. Onhan tuo useamman vuoden jo pelannut. Pikaisen googlauksen mukaan malli on päivittynyt kakkosversioon, joka näyttää melko samalta ainakin päälle päin. Kärkkäisellä näytti olevan 79 euroa. Itse maksoin mielestäni enemmän, mutta aikaakin on kulunut varmaan lähemmäs 10 vuotta.
Osta tuosta. En tiedä toimiiko mutta saahan tuota kokeilla. https://www.telefoto.fi/tuote/hahnel-captur-module-timer
Monissa uudemmissa kameroissa on intervallikuvaus vakio-ominaisuutena. Vilkaise käyttöohjetta.
Moniin kameroihin saa valmistajan oman kaukolaukaisimen, jossa on samainen ominaisuus.
Monien kameroitten mukana tulee ohjelmisto, jolla voi ohjata kameraa läppäriltä. Niissä on tavallisesti intervallikuvausmahdollisuus.
Näitä kaikkia on tullut käytettyä vuosien saatossa.
Ja joidenkin kameroiden firmware voidaan päivittää tuollaisiinkin ominaisuuksiin.
Itse mietin pitkään tuollaista erillistä timelapse härpäkettä, mutta totesin sen liian hankalaksi. Sitäpaitsi ykkösrunkoon tulee äkkiä isoja laukaisumääriä, jos innostuu. Päädyin lopulta siihen, että vaihtaessani pokkarin, ostin sellaisen, jossa on timelapse ominaisuus.