Muovailuvahan paistaminen

uunissa

Tahtoisin tietää jotain tarkempaa lämpötilaa ja paistoaikaa muovailuvahan kovettamiseen uunissa. Jos joku kokemusta omaava sattuu lukemaan tämän, niin olisi mukava saada pari vinkkiä ennen kuin rupean itse kokeilemaan!

25

10178

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janna

      Oletko nyt ihan varma, että _muovailuvahaasi_ voi kovettaa paistamalla? Askartelumassoja voi kyllä, muovailuvahaa tuskin..

      • muovailuvahalle

        Käsittääkseni muovailuvahan kanssa käy niin, että se leviää pitkin uunipeltiä ja haisee pahalle.
        Muovailuvahahan notkistuu jo aika rankasti, käsin muovatessakin.


      • uunitus

        Eiköhän tuossa käy niin, että muovailuvaha leviää pitkin uunipeltiä ja haisee hirveelle.
        Käsin muokatessakin se jo tahtoo pehmitä liikaa, vaik lämpö ei ole korkeakaan.


      • minäkin*

        Sitä paistamista minäkin epäilen. Jos ei sitten tämä ole taikataikinaa.


    • SaaMari

      Tiiän mutten kerro serkku rakas=)

    • naapurin uunissa

      Järki käteen, ei vaha kovetu lämmössä. Se on VAHAA. Askarteluliikkeistä voi ostaa erilaisia keraamisia tai muovisia massoja, joiden ohjeet on paketissa.

    • onnistuu uunissa

      katso ao keskustelut

    • laura ja muovailu

      haluaisin tietää uunin lämmpötilan muovailu vahaan uunissa paistamiseen? jos joku tietää sen niin voisi kertoa!

      • selventäjä

        Laura, usko nyt vain, että tavallista (lasten) muovailuvahaa ei voi paistaa uunissa, ei se kovetu vaan sulaa ja läsähtää märäksi läntiksi. Se on ihan oikeasti vahaa ja vahan ominaisuuksiin kuuluu, että se pehmenee lämmetessään.

        Kuten edellä on käynyt ilmi, tarvitset askartelumassaa, esimerkiksi Fimoa tai Cernitiä. Niiden paketissa on uunin lämpötila ja paistoaika, nämä vaihtelevat vähän merkkikohtaisesti.

        Voit myös tehdä itse vedestä, suolasta ja vehnäjauhosta ns. taikataikinan eli suolataikinan, joka myöskin kovetetaan uunissa. Taikataikinaohjeita ja -vinkkejä löytyy googlaamalla sanalla "taikataikina", tässä muutama resepti:
        http://www.yhteishyva.fi/viihde-ja-vapaa-aika/neuleohjeet-ja-askartelu/taikataikina-muovailumassa/0218010-61930
        http://olotila.yle.fi/koti/askartelu/taikataikina-ohje
        http://www.lastenmaa.net/00010437-taikataikina
        Taikataikinaa ei ole pakko kuivattaa/kovettaa uunissa, se kuivuu huoneenlämmössäkin, mutta 'paistaminen' nopeuttaa kuivumista aika paljon.


        Paperimassassa on vähän enemmän tekemistä, mutta siitäkin saa aika hyvää muovailuainetta ja valmiit työt kuivuvat ihan huoneilmassa, ei tarvitse paistaa ollenkaan: http://www.martat.fi/pikkukokki/kadentoissa/askarteluohjeet/paperimassan-valmistus/


      • Anonyymi

        110 asteessa 30 min


    • aloituksen

      täytyy todella olla vain pilaa....olen jo pyytänyt ketjun poistamista!

      • tietää.

        On jotain Dash-massaa, joka kovettuu kuumennettaessa.


      • Toki, mut
        tietää. kirjoitti:

        On jotain Dash-massaa, joka kovettuu kuumennettaessa.

        Silloin siinä paketissa varmaan lukee se kuumennuslämpötila.


      • Anonyymi
        Toki, mut kirjoitti:

        Silloin siinä paketissa varmaan lukee se kuumennuslämpötila.

        Mutta olen hävittänyt oman paketin dash massasta


    • Vielä yks

      On olemassa myös itsekovettuvaa muovailu"vahaa". Sitä saa ainakin Suomalaisesta kirjakaupasta. Vaha on siis sellaista liisteriä ja ilmavaa ja kovettuessaan siitä tulee hyvin kevyttä. Mutta tätäkään ei saa paistaa.

      • rfgrgf

        Sinopeerista saa Gernit nimistä massaa mikä on tarkoitettu juuri siihen että sen voi kovettaa uunissa :)


    • Hellunalle

      Joskus on ainakin ollut Das-massaa ( ei Dash, kuten edellä muisteltiin). Sen voi käyttää uudelleen kuten muovailuvahan, ellei sitä koveta kuumassa uunissa tai keitä vedessä. Tarkat ohjeet oli pakkauksessa. Tätä on ollut markkinoilla jo hämärällä 1970-luvulla ja oli todella suosittua silloin. Siitä lapset teki kaikenlaista, mutta myös aikuiset pienesineitä, kuten koruja ja sisustusjuttuja (taulunkehyksiä, kynttiläjalkoja, jne).

      Ja se todella käyttäytyi kuten muovailuvaha, ellei kovettanut, eli oli uudelleen käytettävissä vaikka kahden viikon kuluttua.

      Ohjeita löytää paljon vanhoista Tee Itse-lehdistä (70-luku).

      Mahtaako alk.kysyjällä olla jokin sekaannus asiassa?

      • Anonyymi

        Minulla on das massaa ja siinä paketissa lukee "ilmakuivuva muovailumassa" ja epäilen sitä että voisi paistaa ja olen 9v. Ja tykkään koirista sekä harrastan ratsastusta😊 koulu alkaa huomenna😱😱😱 siis 3. luokka🧡


    • Plasticen

      Muovailuvahaa voi kovettaa uunissa kunhan muistaa oikean ajan ja lämmön suosittelen 50 astetta uunissa v noin 5 min.

    • öötoiimiipp

      Mä oon tehny niin että oon kastelu kylmällä vedellä ja pistän kupin alle 3 päivää ja on kovettunu

    • Anonyymi

      Kokeilin ja muuttui vain nesteeksi

    • Anonyymi

      Kyllä muovailuvaha kovettuu ihan tavallisessa kotiuunissa, lämpö 250C ja vähintään tunnin pitää olla uunissa.

      • Anonyymi

        Taitaa tuolla ohjeella jäädä jäljelle vain kiehunut märkä läntti ja paha haju...

        Niitäkin massoja, jotka on tarkoitettu uunissa kovetettavaksi (esim. Fimo, Cernit), paistetaan reilu 100-asteisessa uunissa puolisen tuntia. Jos ne laittaa kuumempaan tai paistaa paljon pidempään, ne kärähtävät. En usko sellaista muovailumassaa olevankaan, joka kestäisi 250 asteen lämmön. Et tainnut olla ihan tosissasi...


    • Anonyymi

      laita uunin lämpötila 110 asteeseen ja pidä se siellä 30 minuuttia ja sitten sen pitäisi kovettua

      • Anonyymi

        Esim fimo massan pitäisi kovettua noin


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      61
      699
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. 76
      566
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    Aihe