Elikkä, olen aloittanut juuri työt ja haluaisin tietää kannattaako minun liittyä metalliliitoon...
Teen metalialan töitä, sekatyöntekijä...
määräaikainen työsopimus...
mitä hyötyä haittaa liittoon liittymisestä...
Kannattaako liittyä metalliliittoon ?
14
2282
Vastaukset
- lakkoon
Pakko on liittyä. Muuten menee perseet penkkiin. Ei täällä tarvii ruveta loisimaan.
- Hjalmari
Alä usko uhkailuja, vaan tee niin kuin mies, eli päinvastoin kuin nuo entisajan mafiosojäänteet sanovat, muuten joudut pokkailemaan niitä lopun ikäsi. Ei ne uskalla alkaa lakkoilemaan, sehän olisi laitontakin.
Se on kuin ketjukirje, jota pidetään yllä uhkailulla, jota sitten sinäkin jatkat samoin konstein.
- työttömyyskassaan
Kannattaa liittyä suoraan työttömyyskassaan, sillä työttömyyskassojen vuosijäsenmaksut ovat n. 50-70 euroa, ja siitäkin saa n. puolet verottajalta takaisin.
- Vinkku Viljami
Metalliliitton ei kuulu kun velliperseitä mitkä ei uskalla muuta.
- autoasentaja / mekaanikko
Vinkku Viljami kirjoitti:
Metalliliitton ei kuulu kun velliperseitä mitkä ei uskalla muuta.
aivan velliperseitä kaikki! palkat 70:luvun tasolla edelleen ... siinä teille hyvä liitto!kyllä liitolle jäsenmaksut kelpaa mut ei ne uskalla asioille mitään tehdä, varsinkaan yksityisille pikku firmoille jotka kusetaa työntekijöitään! liitto luikkii häntä koipienvälissä karkuun! tervetuloa iloiseen itäsuomeen
- Kyntäjä
Kyllä se kapitalisti tekkee mielesä mukkaan oot liitossa tai et jossain firmoissa jopa työnantaja haluaa kaikki liittoon on sitten helpompi hallita sanoo luottamusmiehelle mitä tehhään ja se sitten kertoo etteenpäin.
- liittoon kuuluva
Mistä lähtien luottamusmies on työehtosopimukset sanellu?
Ei olis kyntäjälläkään vuosilomia,pekkasvapaita tai ylityökorvauksi jne... ilman ammattiliittoja. - Kyntäjä
liittoon kuuluva kirjoitti:
Mistä lähtien luottamusmies on työehtosopimukset sanellu?
Ei olis kyntäjälläkään vuosilomia,pekkasvapaita tai ylityökorvauksi jne... ilman ammattiliittoja.Eihän se luottamusmies mitään sanele vaan kun se käy lällättämässä kapitalistin kanssa niin se on jo yhtämieltä omituisista joustoista ym.
- raudan polttaja
Kyntäjä kirjoitti:
Eihän se luottamusmies mitään sanele vaan kun se käy lällättämässä kapitalistin kanssa niin se on jo yhtämieltä omituisista joustoista ym.
jos luottamusmies mielistelee työnantajaa ja ajaa sen etua niin se on todennäköisesti "maksettu mies". ei se ole oikea työntekijöiden edustaja.
- tuuntunut
raudan polttaja kirjoitti:
jos luottamusmies mielistelee työnantajaa ja ajaa sen etua niin se on todennäköisesti "maksettu mies". ei se ole oikea työntekijöiden edustaja.
Meilläpä kävi tuossa niin mukavasti, että herra pääluottamusmies päätti jonkun ihme porukkansa kanssa laittaa erään palkkiolapun sisään.
Siis luottamusmiehellä ja sillä porukalla ei ollut tunnin tuntia siinä kiinni, ja ne joiden tunteja siinä oli, oli nimenomaan sanonnut, että lappua ei laiteta sisään, eikä me edes tiedetty mitä meidän selän takana tehtiin.
Tällä tempauksella plm:n huonosti menneiden hommien palkkiot nousi 10 sentistä 60 senttiin, kun taas me joiden tunteja siinä oli pirusti menetettiin arviolta noin 1 EURO/tunti!!!
Arvatkaapa vaan tuntuuko hyvältä. HAH. Pääluottamusmiehet ei näköjään aja muuta kuin omaa asiaansa.
- Entinen metallin jäsen
Liity loimaan liittoon eli YTK. Siihen minäkin vasta vaihdoin melkein 30vuottamaksoin metalliin ennen kuin sain tarpeekseni. Metalli on ollut jo ihan turha osasto jo vuosia.
- pasi
Entisellä työmaalla luottomies sanoi ensitöikseen että "Kuulutko liittoon? Lähetäänpä tekemään paperit. Meillä on täällä järjestäytymisaste 100%." Ei ollut oikein vaihtoehtoa. Kaverini ei meinannut liittyä millään. Siitä alettiin levittämään kaikenlaisia ikäviä juoruja ja syyteltiin herrojen kätyriksi. Liittyi sekin lopulta. Punaniskakommarit oli mielissään. Vaikka metallialalla töissä onkin niin ei kai se pakko ole mikään punikki olla? Vastenmielistä touhua. Olen suunnitellut kyllä liitosta eroamista kun vaihdoin työpaikkaa. En ole vaan saanut vielä aikaiseksi.
- metallinainen
Kuulun Loimaan kassaan mutta aion liittyä Metalliliittoon.Ei mielestäni kannata halveksia vuosien työmäärää mikä siellä on tehty ja saavutettu nykyiset edut.
Miten Loimaan kassa valvoo metallin etuja???????
Jos luottamusmiehet ym.Metalliliiton edustajat alkavat puhua "työnantajan suulla" niin eikös äänestämällä ehdokkaita voida asettaa mahdollisimman hyvät. Jos se ei auta niin eikös pitäisi alkaa perustamaan Metalliliitto kakkosta jos ykkönen ei toimi.- puhetta
Luottamusmiehellä ei ole mitään tekemistä liiton kanssa, vaikka yleensä niin kuvitellaan. Luottamusmies on työpaikkansa työntekijöiden valitsema edustaja, joka edustaa työntekijöitä eikä liittoa. Joissain paikoissa ei oteta vaaleihin edes ehdokkaaksi työntekijää joka ei kuulu ammattiliittoon ja se on väärin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324631Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152618Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252435Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su642433- 321817
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321631Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731496Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?501315- 661294
- 821241