Ja tililtä mennyt 556 euroa. Tuo kuulosti aika paljolta odotin enemmänkin 520-530 euron damagea. Mielipiteitä?
Nostin 20,000 bahtia electronilla - mitäh!
7
367
Vastaukset
- HuiKuinkaPaljonRahaa
Joo tehdään tästä 20 euron jutusta yhtä pitkä kuin marjanpoimijoista, niin 2010 saa tahtomansa oravat.
Dille tästä sitten jatkaakin aloitustaan kun on jo googlannut kurssit ja pankkipalvelut, ym tärkeät tiedot.- Jepajee123
Mitä selität! Kyse on rahasta!
On tuo aihe selvästi asiallisempi aloitus ja huomio kuin 80-90%:a tämän palstan aluituksista, kuten vaikkapa viimepäivien "Mikis Pattayalla vanhat ukot pervoilee", "yhdyntälupa", "En saa naista Suomessa" aloitukset.
Käteisen nostaminen "Visa automaatilta", on Thaimaassa kohtuullisen kallista puuhaa. Visan virallinen vaihtokurssi (12.3) on 38.286Thb/€. Tämän päälle tulee Visan 2,5%:n 2€ (yleisin prosenttiluku suomalaisilla korteilla) palkkio. Näillä luvuilla kyseisen Electron noston "hinnan" olisi pitänyt olla 537,45€, mutta tuossa oli vasta Visan palkkio/hinta, Thaimaassa myös automaatin "haltija" laskuttaa palveluistaan, ja tuossa tapauksessa tämä palkkio oli hieman yli 19€:a.
Thaimaassa kannattaakin tämän takia välttää käteisen automaattinostoja kulujen takia, tai ne kannattaa ainakin ottaa huomioon.- Jepajee123
Kiitos asiallisesta kommentista.
ATM antoi kyllä minulle ruudulle infona sen summan mikä sen pitäisi ottaa joka oli 230 bahtia, joten aika paljon vielä ilmaa jää. Ellei sitten siinä ole jokin muukin taksa vielä josta ei sanota.
Mutta joka tapauksessa vältän vastedes. Maksaessani ravintolassa electronilla taksa oli mitättömän pieni, mistä yllätyin.
- hehehehee
Mitä helkuttia!! Eikö sossu korvaakaan erotusta. Voi pyhä Sika-Amalia kun tuli kalliiksi!!!!
- kässiäkässiä
joo, ei kannata nykyään edes rikkaan kortilla pröystäillä eu:n ulkopuolella, tulee vaan köyhiä lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088