Näkyy olevan paikkoja tulossa Huittisten tekniseen toimeen useampikin avoimeksi.
Olisikos syytä vaihtaa myös tekninen johtaja,joka kaavoittajana piirteli aikoinaan
konsulttien(kalliiden)kera meijerin kaavaa utopistisine harhakuvitelmineen asunto-
korttelista.Samoin esitti erikoisia näkemyksiään koulun paikasta,jotka konsultit olivat
laatineet kalliilla rahalla.Samoin urheiluhallin paikka meni teknisen johtajan ja konsulttien
toimesta ahtaaseen väliin ,sen sijaa että olisivat olleet samalla puolella Kivirannassa.
Vähemmällä pääsisi vaihtamalla tekninen johtaja pätevään!
Olisikos syytä vaihtaa myös tekninen johtaja,joka kaavoittajana piirteli aikoinaan
konsulttien(kalliiden)kera meijerin kaavaa utopistisine harhakuvitelmineen asunto-
korttelista.Samoin esitti erikoisia näkemyksiään koulun paikasta,jotka konsultit olivat
laatineet kalliilla rahalla.Samoin urheiluhallin paikka meni teknisen johtajan ja konsulttien
toimesta ahtaaseen väliin ,sen sijaa että olisivat olleet samalla puolella Kivirannassa.
Vähemmällä pääsisi vaihtamalla tekninen johtaja pätevään!
Vastaukset 146
Vanhimmat
Kyllä taitaa olla niin huono johtaja, että lähtee työntekijätkin jo muualle.
Näyttää siltä, että osaaminen poistuu Huittisista ja siirtyy toisten kaupunkien hyödyksi. Tänne jää vain osaamattomat. Enkä usko, että saadaankaan enää päteviä töihin, kun talo on täynnä vain naisjohtajia. Vampulan biisoni voi tulla töihin, kun firmakin alkaa olemaan nurin. Luulen, että nyt sai työntekijät tarpeekseen ja lisää lähtee. Ojala kannattaa nyt laittaa pikaisesti vaihtoon, niin voi joku vielä jäädä.
Ojalahan vuokrasi mieheltään tilat kunnan työterveyshuollolle. Eikö tätä kannattaisi myös vähän pöyhiä?
Lieneekö itse osakkaana miehensä yrityksessä??Huhujen mukaan on uhkaillut irtisanoutuneita
jopa poliisin tutkinnalla,ja aiheuttanut huonon työilmapiirin kerrotaan.Tutkittavaa olisi.
Herra antaa ja herra ottaa.
Ei huittislaiset oikein tahdo ymmärtää kun tekninenjohto koittaa myös nähdä asiat toisin vähän niinkuin taiteellisella silmällä.Jota jurot paikkakunnan miehet ei käsitä he ymmärtävät kaiken niin suora viivaisena tai jos joku asia poikkeaa vanhasta totutusta niin ei sovi silmään millään se jo nähtiin aikoinaan kun huittissa oli katutaidetta niin ei ymmärrystä löytynyt.Mutta jos ajetaan torille sonta kärry tai muu vastaava hökötys ni kyllä kehujia riittää.
...onnea vaan euralaisille... siinä toteutui kyllä huittislaisten onni.... helppo löytää korvaava ... toki pitäis löytää pätevä tai osaava, taitamattoman tilalle.... ettei vaan olisi uusi taas "kaupinkaveri"....
Huhujen mukaan Törmä häärii edelleen konsultointiyrityksensä kanssa Huittisten
henkilövalintojen suhteen,joten eiköhän kauppiksen käynti ole ratkaisevaa!!
Ei siinä paljon taiteelliset silmät auta, kun ei mistään mitään ymmärrä... Tuo kiinteistöpäällikkö olisi kannattanut kyllä pitää keinolla millä hyvänsä, se sai asiat rullaamaan. En ymmärrä tuota itkemistä Kaupista, hyvä ja vakaavarainen yritys,ei konkurssissa, kuten Möhkön yritys.
Kauppis tarkoittaa kauppakoulun käynyttä!!Törmä oli siellä opena!Ja Peippo oppilaana!
Onko Biisonin työnantaja jo ympäri virallisesti??(se edellinen ei uusi)
Päälliköitä lisätään kiihtyvällä vauhdilla .
Työnsuorittajista vain on pula.
Mikään homma ei valmistu johto tai päällikkövoimin.
Taitaa teknisen vastuualuepäälliköt ja työnjohtajat lähteä, kun mahdollisuus järkevään työntekoon viedään johdon kautta pois. Tekninen johtaja vaihtoon pikaisesti luottamuspulan vuoksi.
Onko muuten nuoret kesätyöntekijät jo valittu?
Jos olet paikkaa hakenut tietyn entisen viranhaltijan konsulttiyhtiön kautta,
voit tulla valituksi.Jos olet mennyt ilman voitelua hakemaan suoraan,ei mahdollisuuksia.
Voisitko suomentaa?
Lue tuolta ylempää ketjusta kuka konsultoi työnhakijoita!!
Ok, kiitos.
Törmä ei ainakaan ollut Peipon valinnan takana.
Pelkästään kepu ja itse Iso-sika Yli-Kännö.
Tiedän kun olin itte kuulemassa.
Jossakin ketjussa oli että Peippo on Törmän oppilas ollut kepun jäsen ja mahdollisesti
maatalouteen liittyvän elinkeinonsa karille vetänyt.Toki noilla meriiteillä pitää kepun
suojatyö järjestääkkin.(nuot meriitit on virallisesti varmistamatta mutta selittävät paljon
asiaa)
kirjotin tuolla ylempänä "euralaisten onnesta"..... Törmällä ei ole mitään tekemistä tämän asian kanssa.... eikä kauppiksella.... Kaupinkaveri tarkoittaa rakentaja Kauppia joka ex viranhaltija oli
Nyt näkyy että haastatellaan isännöitsijänä päätään seinään lyönyttä Jyrän
paikalle,onkohan kepun jäsenkirjaa??
Sen miehen voi unohtaa heti, on meinaan meidänkin taloyhtiön asiat aivan miten sattuu, kun Tenu hoitaa....
Sanonpahan vaan, että paljon menetettiin, kun tää kiinteistöpäällikkö ja rakennuspäällikkö lähti. Jyrä ei ollut pidetty virkamies, koska pyrki toimimaan poikkeavaan tyyliin Huittislaisten kannalta, eli lain mukaan. Ei nuoleskellut painostuksesta minkään puolueen tai vaikuttajan takaovea. Kiinteistöpäällikkönä ollut Tuominen teki helvetisti töitä, myös toisten, jotka niitä välttelivät perinteisiä arvoja eli huittislaista laiskottelua kunnioittaen. Asiat luonnistui ensimmäistä kertaa kolmeenkymmeneen vuoteen. Itse ainakin nostan hattua ja en usko löytyvän yhtä pätevää ja lojaalia tilalle.
Seuraavaksi lähdössä vesipuolen insinööri sekä työmaapäälikkö! Rakennustarkastajakin hakenut jo pitkään uutta paikkaa! Voisiko Ulla Ojala jo katsoa peiliin? Sekä poliitikot jotka iloitsivat Jyräkosken lähdöstä. Ei hyvältä näytä.
Olisi pitänyt valita Välkkynen silloin aikoinaan, eikä Ojalaa!
Röllit (Peltsi ja Iso-Sika) valitsee sopivia, ei päteviä
-Kuka on tää huono isännöitsijä? Pieni vihje, vaikka nimikirjaimet.
Siinähän ne jo oli Te Nu. Hmmm... Mistäköhän kertoo, kun väki kaikkoaa, nyt ei ylin johto ole osannut töitään.
Ok, kiitos tiedosta.
Tenu on ollut "hyvässä" opissa. Osaa kieroilla, röyhkeillä ym. aivan kuten pomonsa Miss Piggy. Käsittämätön firma! Ahneus, häikäilemättömyys, röyhkeys ovat tämän firman arvot.
OLI aikoinaan muitakin hakijoita,jopa paikkakunnalta.Tuo sisältäpäin valinta kertoo,
ei pätevyydestä vaan sopivuudesta.Eli tiedetään ketä voi ohjailla mielensä mukaan,töistä
viis veisataan. Te Nu on kaupunkiasuntojen kautta myös sisäpiiriä!!Sutta ja sekundaa!!
Miksi kaupunkilla ei kukaan tee valitusta työilmapiiristä,kuten näkyy muualla?
Yksi työntekijä voi tehdä AVI:lle ilmoituksen epäasiallisesta käytöksestä ja pyytää tutkintaa.
Minulla ei aikanaan ollut ainakaan mielenkiintoa ryhtyä taistelemaan tuulimyllyjä vastaan ja kun ei ajautunut liian huonoihin väleihin, niin ei sabotoitu työpaikan vaihtoakaan. Nyt onnellisena vuosia takana poissa Huittisista ja paremmalla työnantajalla.
Kaveri alkoi ennen koronan puhkeamista seurustella lauttakyläläisen naisen kanssa, jolla oli jo 5 lasta. Kaikilla lapsilla oli eri isä.
Kaikki me varoiteltiin sitä tuosta naisesta, se kyllä tiedetään. Mutta kaveri sanoi että ei pidä paikkaansa, hän on miehenä päässyt todella hyvin sisään tähän perheeseen. Tuon naisen kanssa perhe-elämä sujuu loistavasti.
Anniksella on jäänyt dildo taas poikittain sulkijalihakseen?
Luulen että selvittämättä jätetty surmatyö meni niin läheltä reisiä että nousi yhdenkoon sukahousuisiin kylmänväreet sisäpuolelle.
Vaihda peräöljy.
Ei hyvänen aika sentään, kun katsoin lautakunnan uutta esityslistaa. Ei siellä ole enää asioina muuta, kun irtisanoutumisia. Kannattaisiko johdon viimein katsoa peiliin. Ja lautakunnalla viimeinen paikka pelastaa itsensä olla valitsematta TeNua mitä siellä esitetään valittavaksi, kuten kaikki on pelänneet.
Siis on Jyräkoski, Eskola ja Riihimäki muutama muu irtisanoutuneet?
Jyräkoski, Tuominen, Riihimäki, Voittomäki, Savolainen, Salo ja kymmenkunta aivan liipaisimella. Eskola lähti opintovapaalle vaihtoehtona irtisanoutumiselle.
Ja Tenu korvaamaan nuot kaikkikos??
Kiitos Pete tiedosta! Apuuva, pitäisikö Ojalan jo ymmärtää erota?!
Eläisihän se ukkonsa siivellä jo pelkästään niillä Attendon vuokrarahoilla, joita kaupungin tekemä vuokrasopimus niille tuo.....
Tenu hoitaa lähinnä konkurssin ja selitykset. Vampulan biisonin jos saisi, pääsisi oikein näyttämään, eikä aina vaan puhumaan. Saisi tyhjätä koko teknisen, hoitaisi Röllin kanssa koko pitäjän.
Noinhan se olisi.Rakennusinsinööreillä on kova kysyntä koska valmistuneita on ollut
niukalti.Eläkeläisisäkin on soiteltu työmaille.Tenu on nyhjännyt isännöitsijä tuossa
tilanteessa,mistä se kokemus rakentamiseen on tullut??Sopii kyllä Huittisten rekry
linjaan.
tosiaan nyhjännyt,ei ole kouuajoista mies muuttunut...
Sopii hyvin kaupungitalon poppooseen
Kyllä sopii,mutta aika taakka on Huittislaisille veronmaksajille!!
No nyt sai Möhkö kalakaverin kiinteistöpäälliköksi, Mari ja muutama muu uskalsi sentään kokouksessa olla eri mieltä.
Jaahas, sitten olis liikuntatoimen johtaja lähdössä seuraavaksi.
Koska olis Röllin ja Peipon aika lähteä?! Kalliiksi tulevat nämä tyhjäntoimityajat.
Hallituksen ja valtuuston puheenjohtajat hoitais edustamisen , vaikkeivät niin edustavia olekaan.
Ojala ja Rölli ensin vaihtoon,ei tuo muuten lopu.
Ojala oli kaupunkin rahoilla tilannut jonkun työilmapiiri tutkimuksenkin,
kuitenkin itse määritellyt tutkittavat asiat!!
Olikons tämä Ojalan ukko se sama jonka kanssa tutulla on oikeusjutut sen rakentamasta hometalosta pk-seudulla, näin taitaa olla.
Saattaa olla,niitä pukattu myös Huittisiin.
Pitäiskö Teenvorssille yrittää porukalla hoitaa kaupunginvirastolld porttikielto? Väki karkaa, kun Tenun edes näkee.
Jos nyt TeNulle ensin. Ei meinaan ole tulossa kaikki yritykset enää kaupungin töihin, on sen verran huonot välit tän miehen kanssa.
Kuullun mukaan rakennustarkastaja haki muualta paikkaa,nyt siirretään toisiin tehtäviin
jossa ei ole niin tiukasti Ojalan määräiltävänä. Eikö luottamusmiehet ole tehtäviensä tasalla?
Kyllä varmasti ovat mutta jos kyseinen henkilö ei kuulu ammattiliittoon niin luottamusmiehistä ei paljn apua heru.
Kohta Tenu hoitaa kaiken.(biisoni avustaa)
Jokos tämä Suuniitty on aloittanut, onko tuttu mies kenellekään?
Eiköhän palaile kotikulmilleen Suuniitty.Tenu myös lienee virassa elokuussa.Jostakin
kuulin että eläkeläinen T Mäki olisi myös rakennustarkastajana toistaiseksi??
JaanToivo vai?
Herrajumala, taas lähtee väkeä tekniseltä. Teklan lista on irtisanoutumislista. Yksi on oikein pyytänyt että saa lähteä heti. Olisko Tenun vuoksi myös iskenyt tarve vaihtaa maisemaa. Koska ymmärretään virheet?
Olisikos uskonpuhdistus meneillään,haetaan Ojalan kanssa samaan
uskonlahkoon kuuluvia??Töillä ei mitään tekemistä asiassa?
Ilmeisemmin kaikki jotka saa jotain aikaiseksi todella lähti keväällä, koska työohjelmassa ei näytä ainakaan saadun aikaiseksi mitään uutta puoleen vuoteen. Eli nyt on vaan nostettu palkkaa. Onneksi eläke häämöttää, ei tarvitse enää vaihtaa, vaikka mieli tekisi.
Ei kuule kiinnosta tippakaan. Kaikki rahat hasataan johonki kenttään uimahallin taakse onko tyhmempää.... En kyllä suuresti anna pisteitä kenellekään teknisellä......vatipäitä. Tuominen oli ammattilainen mutta sille tunnuttiin sysäävän kaikki työt.... ihmettelin monesti miten Huittisissa yksi ukko teki saman kun muissa kaupungeissa teki useampi mesu.... tosin sama ukko tuli ekana töihin ja lähti viimeisenä tuli aina pikatiellä vastaan molempiin suuntiin. ..ja tuntui olevan ihan luonikas ukko myös esimiehenä mitä kuulin
Lähtiköhän tämäkin viimeisin kiinteistönhoitaja, kun uusi viranhaltijaesimies astui ruotuun... kuulopuheen mukaan ei mitään käsitystä esimiestoiminnasta. noh eiköhän aika opeta, tai sitten kierrätetään kaikki vanhat ensin pois...
Ei huittisissa ketään viihdy. Tasangolla sianpaskan hajussa. Ei laaksoa,eikä kukkulaa. Ainoo vesistö paskainen joki. Ei rautatietä,ja silti pitkä matka hesaan/muualle sivistykseen! Kyllä minun hesalaisena kelpaa!
Minä kuulin, että diplomiprofessori Eskola palaa pidettyään jokysen vuoden taukoa.... Tulee Voittomäkeä ikävä.
Voi, voi näyttää tämä uusi mies tottuneen Kiinteistöneliössä pitkiin ruoka ja kahvitaukoihin, paremmin rentoon olemiseen. En katso julkisella puolella oikein hyvällä, esimerkki on huonoa.
Siis mikä tämä juttu nyt on? Koko ajan häipyy vanhoja ja uusia työntekijöitä? Pitääkö sellainen tieto paikkansa, että Ojala osti liikuntahalliin valvojan samalla rahalla, mitä kaksi kaupungin omaa insinööriä saa vuodessa palkkaa ja se ei tehnyt mitään, kun nosti rahat ja kävi kysymässä kaupungin insinööreiltä mitä työmaalla tehdään ja kaupungin insinöörejä syytettiin niistä töistä mitä tämä Ojalan valvoja ei tehnyt? Ja että Ojala oli sanonut jollekin työntekijälle, että työkkäristä saa työmuurahaisia lisää tekemään alemman palkkatason työtehtäviä, kertoo aika paljon arvostuksesta työntekijöitä kohtaan ja jos pitää paikkansa, niin siitä miksi kaikki poistuu tuolta.
Hyvältä näyttää tämä teknisen toiminta, kun katson esityslistaa päivän kokoukseen. Suunnitteluinsinööriksi ei yhtään hakijaa. Ei täytetä paikkaa. Eli tarkoittaa että ostetaan vielä lisää suunnittelua näiltä torkkupeittomiehiltä. Mahdettiinko ymmärtää mikä mitä mentiin tekemään, kun ajettiin hyvät työntekijät alku vuodesta pois.
Kaikki lähteneet on lisäksi otettu muualla avosylin työhön.
Kyllä Röllin ja Ojalan asema pitäisi kyseenalaistaa.
Muistaakseni Simo oli se joka esitti jokunen vuosi sitten
Röllille lisää palkkaa,olisi esittänyt eroa!!
Duracel Marttila hoitaa asiat ja nopeesti,siis liikkuu paikasta toiseen.ei mitään ammattityötä voi antaa mutta selittää asian ja antaumuksella.
Kyllä ei kuuna päivänä ole tekninen vetänyt näin pahasti mattoa alta yrittäjiltä, kun tämän vuoden kilpailutuksissa, nyt on ensi vuoden vaaleja ajatellen viimeinen paikka valtuuston tarttua tilanteeseen! Kaikki hemmetin Niityt ja Nurmet on palkattu ja #tana ei tarjouspyyntöä osata tehdä vaan Porista nämäkin tilataan. Surkeinta mahdollista toimintaa!
Pihisee ja puhisee paikallisen yrityksen toimistossa katsellessa kun
Huittinen tilaa hommat Punkalaitumelta ja Porista,elinvoimaa on
ja mukava paikallisten katsella keles.
Julkisten hankintojen tarjouspyynnöt on jo vähän aikaa (puhutaan vuosista) tehty näiden yhteishankintasysteemien kautta. Kannattais käydä ensin esim. kaupungin sivuilla tutustumassa asioihin, ennenkuin alkaa täällä huutelemaan. Hohhoijaa...
Aika noloa käytöstä teknisen uudelta viranhaltijalta huudella viikonloppuna paikallisessa syytöksiä esimiehestään Ojalasta. Sama mies puhunut höpöjä kaupungin asioista jo ollessaa edellisessä työpaikassa Huittisten keskustassa, jossa meni sukset ristiin koko henkilöstön kanssa.
Työnjohtajaksi kolme hakemusta, kyllä on haluttu työpaikka tekninen palvelukeskus.
Eiköhän syy ole julkisen sektorin huonoissa ja kilpailukyvyttömissä palkoissa. Turha alkaa huutelemaan teknisen johtajan kyvyistä..
Ei kai kukaan esim insinööri tai muu koulutettu mene tuolla palkalla kunnallisiin tehtäviin... Kelastakin saa enemmän, kuinn 2695 kuukaudessa.... no ehkä vastavalmistunut voisi arpoa tuolla..
Työn tekemisestä maksetaan, ei olemisesta.
Naapurikunnassa oli lähes kymmenkertainen määrä hakijoita.
Tutkimuksista huolimatta ahdistava ilmapiiri on tiedossa(johtajakin sairauslomalla).
Taloudellinen tilanne on että saneeraus on pakko aloittaa.Tuota paikkaa ei sitten
täytettykään,joten lienee ollut tarpeeton?Joku ei nyt saa palkan korotusta kun alais-
ten määrä ei noussut?
Koska rakennustarkastaja TM jää eläkkeelle?
Eikö se ole jo,tuuraa vain kun Säkylään siirretty tarkastus ei ole
syystä tai toisesta lähtenyt toimimaan.laskutus kylläkin ilmeisesti?
Säkylässä on kuuleman mukaan tarjolla suuri määrä vielä asumiskelpoisia taloja edullisesti.
Säkylästä on jo vuosia tasainen muuttoliike vienyt asukkaita suurempiin kaupunkeihin, joten nyt siellä on ostajan markkinat.
Ikävä puoli asiassa on se että palveluita ei juurikaan ole jollei tyydy itsepalveluun.
Rakennustarkastaja katsoo ehkä hieman läpi sormien peruskorjauskohteita nyt kun kylä on hiljenemässä.
Elinvoimaisia uudiasukkaita kaivataan. Säkylä kuivuu pystyyn.
Joko koko teknisen henkilöstö on kertaalleen saatu vaihdettua, vai joko mennään toista kierrosta? Enkä nyt tarkoita noita lähes eläkkeellä jo olevia työhönsä kyllästyneitä, vaan tätä vähän tuoreempaa ja tekevämpää...
Tulen tarvittaessa jos lähes eläkkeellä olevat ei enää pysty vastaamaan nykyisiin alan vaatimuksiin.
Se on Onninkin turha eläkkeeltä höristä olemattomia valtuustonkaan jäsenille. On tuossa teknisellä muutama tekijäkin ollut, mutta ei kai ne jää, kun ovat ainuita jotka painaa hikihatussa töitä ja näitä ei huomioida, kuin puheissa. Eikä aina niissäkään.
Mikä mestari tämä Nurminen onkaan, vuosia olen kiinteistöpuolelta ollut Tuomiseen yhteydessä ja on kaikki onnustunut kellonajasta huolimatta. Nyt on helkkari kuin jollekin poliitikolle puhuisi. Taitaa olla joku merkonomi. Kyllä on huonoksi mennyt toiminta.
Aamulla näkee,tämä kyseinen mestari lopetti liputukset epävirallisina päivinä,huomenna kansallinen veteraanipäivä.
Insinööri joka varoo tekemästä mitään itse ettei tule virheitä.
Tuo sopii poliitikon puheisiin,olet oikeassa
TeNu onneksi saatiin Ympyrästä pois, sanotaan nyt näin, että oli aika monen kanssa ongelmissa. "Yllättäen" siirrettiin onnistuneesti kaupunkiomisteisesta yhtiöstä kaupungille. Harvemmin kaupungilla mitään kehumisenarvoisia on ollut, muistan kyllä rakennushankkeista, että tuo Tuominen piti aika kovalla kädellä kaupungin puolia. Yleensä rakennushankkeissa on aina tanssittu miten urakoitsijat halua haluaa, eikä vastaansanomisia ole ollut.
Koska tänne saadaan kelvollinen rakennustarkastaja? Nykyinen vaari ei ainakaan ole kovin elinvoimainen asenteeltaan.
Myös kaavoitusinsinööri näyttää lyöneen hanskat tiskiin.
Porista oli hyvä kirjoitus Satkussa,sama sopii Huittisiin täysin.
Uskonveljillä on jo asuinkerrostalon piirustukset valmiina kivikoulun tontille. Siksi koulu huit helv... kun tälle tontille bygataan omaa bisnestä.
Ei kait ne niin hölmöjä ole että rakentavat Huittisiin kerrostaloa??
Ensimmäinen on purettu ja tyhjää löytyy asunnoissa paljon.
Vielä joku alkaa vuokrataloa Kuninkaisiin väsäämään,sekin vielä.
Jos tuo pitäisi paikkansa,en tiedä mitä ollenkaan ajatella virkakoneiston tasosta?
Onko prof. Eskola lähdössä Kokemäelle, hyvin Ojala on putsannut teknisen. Eläkeläiset jätettiin, muille riitti. Nyt on oltava hyviä työmuurahaisia talo täynnä. Raidilla nekin lähtee.
Sinne on valittu.
Hyvä, ei tulla kaipaamaan!
Mikolla oli puolensa, ammattitaitoisesti hoiti työnsä. Tarkka mies, piti kaupungin puolia. Ojala ei pitänyt mallista, olisi pitänyt kokkareille pyllistää enemmän...
Tämä oli hieno uutinen, nyt voi taas jättää urakkatarjouksiakin
joo voi jättää urakkatarjouksia ja verättää kaupungilta rahat pois kun ei ole enää valvontaa tai se pienikin lähtee pois.
Ei ole naftaa palanut kaupungin hommissa.
Kyllä kaupungin etuja valvota on jo lähteneet tai lähdössä pois, nyt voi taas alkaa niistämään voita leivän päälle.
Selittelyjä tulee kiinteistöpomolta, mutta mitään ei tapahdu. Huoltomiehille kiitos, vika ei ole teidän.
Peiliin katsominen voisi hälle tehdä hyvää. Ei kannata liian nokka pystyssä olla työntekijöidenkään suuntaan.
Tenun kavereille saadaan töitä taas, pelattiin taas Mikko ja kumppanit ulos.
Henkilöstöjohtaminen on aivan kuralla, tehtäväkuvien muuttamisella ja palkan nostolla peitetään ongelmia.
Olipas tämä palkkojen nosto aika tempaus... Näin laiskaa valvontaa talopuolella ei ole kaupungin toimesta nähty varmaan -70-luvun jälkeen. On taidettu tottua yhtiöiden ja yksityisen puolen touhuihin, jossa saa olla rauhassa, ei häiritä. Liikuntahallin jälkipyykki on niin sekavasti hoidettu, papereita ei viitsitä tehdä. -18 asti pidin siitä, että työt tehtiin ammattitaidolla, siinä missä suurissa kaupungeissakin.
Onko nämä tolkuttomat palkan nostamiset sen kaupungin Pörröpään aikaansaannoksia? Kun nousee siinä virkamiehenä aina omakin palkka samalla.
Vai mikä valta valtuustolla on sanoa näihin palkkajuttuihin yhtään mitään? Tämähän on jonkin sortin kriisikunta kuitenkin.
Kyllä hyvästä työstä pitää korvaus saada.
Taistelu KVR Finlandia vastaan alkaa koulun urakoitsijavalinnassa.
Ei pääse edes mukaan,Lehto group on samaa lahkoa johtajien kanssa ja on
jo tehnyt sutta ja sekundaa Punkalaitumella se pitää valita Huittisiin!!
Tottakai valitaan halvin, menneisyydestä viis :(
lienee jo alkanut. Mukana kilpailussa myös uskonveljet Auran miehen johdolla, kun ei olisi Punkalaitumen koulun rakentajaa valittu kumminkaan. Toivottavasti valitsevat tällä kertaa kumminkin rakennusliikkeen joka kantaa vastuunkin.
Missään tapauksessa ei saa Huittislaista rakentajaa valita.
On tämä erikoista, ei tänne tarjoakaan enää muut kuin ongelmarakennusten rakentajat...kertonee jotain tilanteesta. Lehtokin pääsee yleensä tarjoamaan vaan paikkoihin, joissa rakennuttamisen taso on nollan ja munkkipussin välillä.
Helluntalaiset tekisivät mokoman koulun viikonlopun aikana. Kannattaisi kysäistä tarjous!
Nyt vasta olen huomannut kuinka hyvin Ullis on reagoinut epidemiaan, tekninen on ollut syksystä alkaen etätöissä.
Olisiko aika pyytää Riku S takaisin ja laittaa Ollaujala piirtämään karttoja.
No siinä oli niin nyrpeänokkainen mies, että lokatykkimiehen vanttuut ei kestä. Kentällä on edelleen sitkeästi pysynyt jokunen fiksu mies, mutta tämä työnjohto ja johtoporras on mennyt viime vuosina niin pahaan jamaan, että ollaan tilanteessa, että töistä ei tule enää mitään. Oma veikkaus on, että nimenomaan Ollaujalan henkilöjohtamisen seurauksena meillä on nyt käsissämme kuutioittain sitä pellolle ajettavaa.
Ravintelit aukesi ja pääsi taas pitkille lounaille, kyllä taas kelpaa. Muistakaa ottaa santsikuppi kanssa. Kiinteistökanttori TeNulle voisi hankkia uuden puhelimen, vanhassa ei ole vastaustoimintoa.
On parempi olla vastaamatta,niin ei tule virheitä.Sähköpostilla kun asioit
niin voivat lautakunnassa pohtia mitä sanotaan,ja vastuukin menee hukan-
teille sanomisista tuossa samalla.
Mikäs sen hiljaisen plikan työ on?
Ismon tilalle tullut vai?
Kauheeta,onks ne eronnu.
Varmaan eri Ismo kyseessä, se on Johanna.
Kaveri oli kesäkuulla työhommissa pari päivää poissa, ja palasi sitten taas naisen luokse asunnolle. Keittiössä kaveri huomasi että naisella oli uusi sormus sormessansa. Kaveri kysyi että mikäs toi nyt oikeen on? Nainen vastasi vaan lyhyesti, että "se on vessas". Tästä kaveri päätteli, että hänen aikansa tässä lauttakyläläisessä uusperheessä taitaa olla ohitte. Keräsi vähät kamansa, ja ajeli pois paikalta.
Yhdyskuntatekniikan insinööriä vailla oltaisiin nyt. Taas kelpasi toiset työnantajat. Taitaa tässä yhdistyä myös yksi eläkepaikka, niitä harvoja. Hyvin männöö, mutta mänköön...
Rouhekinttaaseen on hyvä verellä
Eikö TeNu:lle ollutkaan tämä paikka se leppoisa eläkevirka? Onko niin, ettei tässäkään paikassa huonolla asenteella ja notkumisella saanut kavereita. Ei taida kuntarajan toiseltakaan puolelta löytyä.
Onko lähdössä,voi se olla koko organisaationkin juttu.Sitä on epäilty
ettei sovi ilman tiettyä yhteenkuuluvaisuutta tuohon,eikös vain?
Mihin TeNua viedään?
Eikö TeNua Säkylään päästettykään, kun paikka on vielä auki. Kyllä pitäisi jo ymmärtää lähteä.
Maine kulki edellä.
Se koittaa sitten tasa-arvon nimissä naisvalta maanrakentamisen johdossakin.
Onpas korea lava tulossa torille ja parakit.
Lehreestä luin, notta hakevatten uusia pomoja taas tekniselle, vaihteloo nua henkilööt vallan kauhiasti.
Oliko teknisen lautakunnan pj myös munaton?
Onko Simo kuohittu.
Muutosten tuulia.
En ole kyllä kenenkään kuullut kehuvan tätä, että ilmeisen oikeassa olet. Tämä pitäisi vaan saada kaupunginhallituksen tietoon, jaa tietävät jo vai.
Hienoksi on mennyt, paikallisten ei anneta tarjota enää urakoita tai jos annetaan, niin hylätään. Konsultit pyörittää rakennuttamista, ei tartte painaa täysillä.
Eikös se ole ennenkin niin menny? Paikallisista valitaan sopivin tai sitten hylätään kaikki paikalliset jos ei sopiva tarjoo. Homma menee ainakin kerran uusiksi ja vika paskasta työstä ja ylitetystä budjetista ja aikataulusta ei ole urakoitsijassa...
Ei epäsopivinta ja huijaria kannatakaan valita.
Joko löytyi uutta verta kunnallistekniikkapuolelle?
Se on totanoinniin, toi noin, toi mikä toi nyt olikaan, vähän huonosti löytyy. Alkaapi olemaan kuppi täysi kaikilla. Kolme vuotta ollut pelkkiä tyhjän toimittajia teknisellä, johto on sama hienohelma.
Uusi insinööri valittu vesihuoltojohtajaksi. Oletettavasti ensimmäinen ratkaisu, jonka hän tekee on maksujen korotus.
Ettei vaan tule sama päättämättömyys ja päätöksenteon vaikeus mitä Arkkadian-
mäelläkin kun taitaa ainakin nelikko ellei peräti viisikko alkamaan skoolaamaan!!
Jos maksuja nostetaan ,iskee sekin eniten teollisiin työpaikkoihin jotka vettä
käyttää.Toki muillekkin mutta työpaikat lähtee jos täällä tuottaminen on kallista.