"Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta." Näin mainostaa eräs sanomalehti Vastuullista Journalismia.
Mistähän sitten mahtaa johtua eri lehtien samasta aiheesta antamat täysin erilaiset tiedot? Esimerkkinä rakennuspalo Kirkkonummella viime tiistaina. Yksi uutinen kertoo kyseessä olevan teollisuusrakennus, toinen asuinrakennus. Keskeneräisyydestä esitetään aika-arvioita 5 - 7 - 10 vuotta. Vahinkojen suuruus vähäinen - merkittävä - korjauskelvoton. Yhtä mieltä oltiin ainoastaan siitä, että palo oli tuhopoltto.
Miten voidaan sanomalehtien antamia tietoja pitää luotettavina kun tällaisestakin asiasta annetaan näin paljon ristiriitaista tietoa?
Valevaltamedia
6
226
Vastaukset
- Mediatarkkailija
Huhhuh!? Jos tuon mainoslauseen esittäjä kuuluu valta- eli valhemediaan, niin se on kaikkien valheiden äiti!
- bukerosi
JSN on julistautunut jäsenistöineen kirjanoppineeksi (fariseukseksi). Se on siis itse auktorisoinut itsensä. Yleensä auktorisoinnin tekee jokin ulkopuolinen ja puolueetoon taho. Tässä ei ole niin tapahtunut, vaan omassa erinomaisudenssaan kieriskelevät päätoimittajat yrittävät vallata takaisin yhteiskunnan poliittisen päävaikuttajan roolia, jonka he ovat kansalaisten kuljetusyritysten myötä menettäneet. Heidän on havahduttava huomaamaan, että stalinistien kehittämä kulttuurimarxismi ei toimi enää nykyisessä tiedotusympäristössä. Somea ei voine kieltää, vaikka varmaan tullaan yrittämään.
- OliToisin
Toiomittajat ovat lepsuja. Uutinen on saatava aikaiseksi mahdollisimman vähällä vaivalla. Käytäntö toistuu kaikissa muissakin ammateissa. Suomalainen rehellisyys ja älykkyys on ulkoistettu yhteikunnalle jo päiväkotiasteelta saakka.
- pLinkolafanittajat
Mitä tulisi tietää
Mites rajat?
Kiinni tietysti
https://www.youtube.com/watch?v=pHIN1BWvIOM - Bror-Erik1974odin-1Ac
Ja höpsistä keikkaa teille veijareille edellä jotka seuraatte noin intensiivisesti itse kuvittelemaanne `valtavalemediaa` pienenä vähemmistönä kuin paremmatkin. -Eiks je?
Tyhmyys yhdistyneenä taidottomuuteen on joillekin ihan perusoikeus Suomessa. ;) - niin_ja
Todista nyt sitten oma fiksuutesi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2359170Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1483340Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve42765- 1712247
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1041889Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1741816Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1811696- 1391371
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,601347Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1171141