Osa-aikaiseksi karjanhoitajaksi?

Halukas.oppimaan

Olisikos täällä tilallisia kertomaan, että mikä olisi suhtautuminen ajatukseeni. Olen nyt hoitovapaalla, eikä ole työpaikkaa johon palata. Kiinnostus maataloutta kohtaan on kova ja haluaisinkin opetella karkanhoitoa tms. En halua laittaa lasta kuitenkaan vielä täysipäiväisesti hoitoon, vaan etsin osa-aikaista hommaa. Mahtaisiko kenelläkään tilallisella olla kiinnostusta apulaisesta aamu-/iltanavettaan, jos pitäisi henkilö siihen kouluttaa? Alueellamme on kova pula lomittajista, mutta sellaiseen en pysty, kun ei ole koulutusta. Olen miettinyt myös oppisopimuksella lomittajaksi ryhtymistä, mutta lapsen pitäisi sitten mennä jo täysipäiväisesti hoitoon. Mikä on siis suhtautuminen, että saisi kouluttaa pystymetsästä tulleen työntekijän itselleen auttamaan joitain tunteja päivässä tai pari päivää viikossa?

2

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimenetyösyhteena

      Tarjoa reittä.

    • TietyinVarauksinKyllä

      Toki puolipäiväisestäkin apulaisesta apua ja helpotusta olisi, sitten kun työn on oppinut, ja useinhan silti toinen osaava olisi kaverina, jos muutoinkin työt tehdään kahdestaan. Eli oppimisajalta palkan saaminen on sitten eri asia, ja onko jatkossakaan varaa ja onko järkevää sivukuluineen palkata osa -aikaista, se olisi sitten tutkittava läpikotaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4787
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      186
      2103
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1782
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1415
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1291
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1106
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      17
      1103
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      993
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      302
      989
    10. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      976
    Aihe