Olen 21 vuotias tyttö. 164/59kg.
Menkat alkoi 14-15 vuotiaana.
Mutta rintani ei ole kehittyneet juuri ollenkaan. Tissini ovat kuin 12 vuotiailla!
Mistä tämä johtuu?
Onko jotain kehitystä edistäviä lääkkeitä?
Miten voin edes ikinä imettää jos ei ole tissejä?
Auttakaa! Kaikki apu on tervetullutta!
Menkat alkoi 14-15 vuotiaana.
Mutta rintani ei ole kehittyneet juuri ollenkaan. Tissini ovat kuin 12 vuotiailla!
Mistä tämä johtuu?
Onko jotain kehitystä edistäviä lääkkeitä?
Miten voin edes ikinä imettää jos ei ole tissejä?
Auttakaa! Kaikki apu on tervetullutta!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Melbrosia -niminen mehiläisvalmiste, joka sisältää mm. kukkien siitepölyä (luontaistuotekaupasta) saattaa ehkä aiheuttaa rintojen kasvamista.
Olen itse syönyt sitä kolme pakkauksellista peräjälkeen ja mielestäni rintani ovat jotenkin kasvaneet ja tuntuvat ikään kuin jämäkämmiltä. (Tai sitten vain turvonneet!Tiedä häntä!)
Melbrosiaa hankin hetken mielijohteesta. Valmisteen luvataan tasoittavan hormonitoimintaa ja antavan elinvoimaa.
Söin päivittäin 2-3 tablettia liuottaen sisällön suussa (maistuu lähinnä hunajalta.) Mutta siitepölylle allergisten ei kannata kokeilla!
Eikä yliannostusta pidä harrastaa, jottei iske allergia sellaiseenkin jossa sitä ei ole.
Joka tapauksessa, itse miellyin pillereihin ja aion niiden käyttöä jatkaa kunhan välillä pidän tässä vähän taukoa.
Ja miksi aikoinaan hankin Melbrosiaa oli siis myös se syy, että olin lukenut jostain luontaistuotelehdestä Melbrosian käyttäjänaisesta, joka näytti voivan siitä hyvin ja mainitsi yhtenä vaikutuksena myös sen, ettei rinnat rupsahda. Valmistetta voi käyttää kaikenikäiset naiset, se ei siis ole mikään vaihdevuosipilleri.
Noista annosteluista: kannattaa siis noudattaa ohjeannostusta mikä paketissa. Kerran popsin kolme pilleriä peräjälkeen, se tuntui olevan liikaa, kurkussa karvasteli siitepöly ja mietin josko siitä saa jonkun hengitystiekohtauksen vaikka. No se meni nopeasti ohi, mutta ei niitä siis määrättömästi voi syödä. En ole koko talvena sairastanut sen paremmin nuhaa kuin yskää ja todellakin rinnat tuntuvat jotenkin himpun isommilta ja jämäkämmiltä.
Kun ampiainen on pari kertaa pistänyt, mulle on tullut allerginen reaktio, et voinkohan minä käyttää kyseistä valmistetta.
tapauksessa, jos on saanut allergiaa ampiaisesta. Tavlalisesti ampiaisesta ei tule sen kummepaa kuin pistokohta punoittaa ja siihen koskee.
Rintojen koko ei kuule kerro mitään imetyksen onnistumisesta. Päinvastoin pienissä rinnoissa on yleensä se tärkein hyvin esillä = rintarauhaset joissa myös maitorauhaset. Lisäksi pienet rinnat eivät ainakaan jää imetyksen jäkeen lätkinä roikkumaan.
Suurissa rinnoissa on vain rasvakudosta enemmän joten ei isorintaisuus ollenkaan ole tae hyvästä imettäjästä.
Lisäksi kun alkaa odottamaan lasta rinnat kasvavat aivan itsestään (joskin palautuvat norm kokoon synnytyksen ja erityisesti imetyksen jälkeen).