syyskuussa?

minä-52

Mietimme Thaimaan jälkeen jotakin uutta rantakohdetta. Minkälainen ilmasto syys-lokakuussa? Mihin kannattaa mennä jos haluamme turkoosin meren, hyviä ruokapaikkoja kävelyetäisyydellä, hierontaa mahdollisesti rannalla (vai saako). Keskihyvä hotelli, ei all inclusive, vaan haluamme vaihtaa paikkaa aina. Ei iltaelämää rajua, mutta ei kovin hiljaistakaan. Miehellä 60-vee synttärit, joten jotain kivaa etsimme. Terassilta uima-altaaseen tai bungalow rannalla tai...
huh. ompa kriteerit. Mutta jos joku tunnistaa samoja mielihaluja, niin kiitos vinkeistä.

5

1679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Länteen123

      Grand Bay tai Flic en Flack voisi sopia.
      Näistä ensimmäinen on huomattavasti vilkkaampi ja hyvät rannat ei ole kävelyetäisyydellä mutta taksi on halpaa ja bussit vielä halvempia.

    • Arby

      Kannattaa huomioida, että Mauritiuksella ei oikein ilman taksia voi iltaisin liikkua mihinkään. Ei siis voi kävellä paikasta toiseen, eikä iltaelämä ole ylipäätään kovin vilkasta kuten vaikka Thaimaassa. Jos joka ilta haluaa syödä eri ravintolassa, tulee aikasta lailla lisähintaa taksista. Siitä johtuen monet valitsevat saarella All Inclusiven, mikä ei ole yhtään hullumpi. Olimme itse viime vuonna mm. hotellissa, missä oli 10 erilaista eri teemoin varustettua ravintolaa, ja ruoka erittäin maukasta.

      • minä-52

        hei! Kiitos vinkistä, Missäpäin olitte ja missä hotellissa jos voin kysellä? Entä ilmasto, minkälainen esim. syyskuussa. onko tietoa? Kiinnostaa Thiamaan jälkeen vaihtaa jonnekkin, mutta tuo all inclusive mietityttää...toisaalta kiinnostaa.


      • Arby

        Olimme viikon Ravenala Attitude -hotellissa. Hotellin ravintolat löytyy täältä: https://hotels-attitude.com/en/restaurants-the-ravenala-attitude/. Ko. hotellin ranta ei ole kovin hyvä esim. snorklaamiseen, mutta vesiurheilua varten tosi hyvä. Mutta vesi ei ole upean turkoosia ja kirkasta. Hotelli järjestää kuitenkin ilmaisia veneretkiä vähän pidemmälle snorkausta varten yleensä kahdesti päivässä.

        Toisen viikon viime vuonna olimme Le Morne -vuoren luona meren rannalla, hotelli Riu Creole, sielläkin meillä oli All Inclusive. Le Mornen luona meri on upein ikinä (kannattaa googlettaa), turkoosin sinistä vettä ja suoraan rannalta voi snorklata, joskin virtaukset voivat olla voimakkaita. Le Mornen hotellien lähellä ei ole yhtään mitään (paitsi se vuori), joten sieltäkin pitäisi aina taksilla kulkea joka paikkaan. Iltaisin en lähtisi mihinkään autolla, koska tiet on huonossa kunnossa ja katuvaloja ja kävelyteitä ei ole.

        Syyskuuhan on Mauritiuksella talven loppua, kylmää kautta vielä, mutta sää alkaa pikkuhiljaa lämmetä ja lämpötilat keikkunee siinä 20 asteen tienoilla. En itse matkustaisi ko. ajankohtana, mikäli toiveena on uida ja viettää lämmintä lomaa.

        Ollaan oltu Mauritiuksella monta kertaa, ja meidän mielestä ko. kohde hakkaa kevyesti Thaimaan. Thaimaassa kerta riitti. Kukin tietty pitää eri asioista.


      • minä-52

        Kiitos viesteistä. Myös minua tuo syyskuu mietityttää siellä. Eli ehkä siirrämme myöhäisemmäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      21
      2634
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      101
      2537
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1374
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1271
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      122
      1256
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      302
      1228
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      20
      997
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      977
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      969
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      60
      887
    Aihe