Autolla Palermoon?

sisiliaantoukokuussa

Hei!

Google.maps näyttää, että vajaa kolme tuntia menisi aikaa naxos- palermo. Pitääkö tuo paikkaansa kuinka hyvin / millainen tuo reitti on ajaa? Onko tiet läpi sisilian sellaisessa kunnossa, että vauhti pysyy kohtuullisen ripeänä, vai onko edessä serpentiiniteitä surkeilla vuoristoteillä?

Meillä on hotelli naxos-giardinin alueella ja nuo hienoimmat rannat on ihan toisella puolella, joten mietimme jos ottaisimme yhdeksi tai kahdeksi yöksi palermosta hotellin ja ajelisimme siell' päin myös.

Ehdotuksia/ kokemuksia Kiitos :)

5

1506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alfonsoPäärynä

      Palermo, on saatana, mafiosojen pääkaupunki.
      Kill, Kill the bill

      Menee Norjan rannikkoille, sinne sä kuulut

    • Kerranajeltusiellä

      Sisiliassa on hyvä ajaa, tiet hyvässä kunnossa eikä liikennettä mahdottomasti.. paitsi juuri Palermossa. En lähtisi sinne autolla, liikenne on kaaos eikä parkkipaikkoja.

    • seppppo

      Sisiliassa liikenne on kovaa, kova vauhti ja liikenneonnettomuuksia taitaa sattua Euroopan eniten heti Kreikan jälkeen. Miksi ette harkitse esim. junaa? ja luuletko tosiaan että ne naxoksen rannat on "niin kamalia" että pitää ihan sitä varten lähteä Palermoon asti? jos nyt olet tosissasi niin miksi et majoitu suoraan Palermoon ja mene sieltä "hienoille" rannoille jos ei turistinaxos kelpaa. Ainakin vielä muutama vuosi sitten vesi oli läpinäkyvän puhdasta myös naxoksessa meressä lähellä rantaa. Saasteet ovat Adrianmeren puoleisilla rannoilla ja merivesi ei ole niin kirkasta. Myös Palermossa on rantoja joille heitetään kaatopaikkojen jätteet, joten palermon rannat ei yksistään ole vain upeita

    • J--rmo

      Oltiin siellä äskettäin linja-autolla.
      Moottoritietä lähes koko matka muuten hyvä tie mutta pitkillä silloilla on tömäreitä.Liikennetavat on Italiassa niin kuin Venäjällä: tiet ,kadut käytetään tehokkaasti.Joka rako on liikenteen käytössä,vauhti on kova.Missä tilaa siihen parkkeerataan.
      Palermo on niin ruuhkainen että iso aika matkasta voi mennä metri kerrallaan. Lähtisin kaveriporukalla sinne autolla

    • Kopikos

      Sunnuntaina piipahdimme Palermossa. Ruuhkasta ei tietoakaan! Kuin pieni suomalainen kaupunki liikenteen suhteen.
      Likainen, ränsistynyt. Yksi kerta riitti. Nähtävä oli.
      Taormiinasta hyvät tiet.
      Rantatien kautta kannattaa ajella maisemien vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2358
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2018
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      1997
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1708
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1632
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      158
      1341
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      190
      1294
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1176
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe