Kannettavan Ram muistin lisääminen.

Pelaajas.s

Moi! Minulla olisi Lenovo B575e läppäri joka on 15 tuumaa ja siinä oon vain 2GT Ram keskusmuistia joka ei meinaa riittää mihinkään. Haluaisin tietää , että sattuuko kyseisessä koneessa olemaan lisää paikkoja Ram muisteille vai pitääkö aina pärjätä kahdella.

4

1598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuossa mallissa näkyy valitettavasti olevan vain yksi muistipaikka, joten joudut hankkimaan uuden neljän gigan muistikamman siihen voimatta hyödyntää vanhaa muistiasi.

    • adawcda

      DDR3 RAM:in max. määrä on tosiaan tuolle 4GB (single-channel) ja max. muistikellotaajuus 1333Mhz.

      Esimerkkinä:

      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/28782/cmvjc/Kingston-ValueRam-4-GB-1333-MHz-DDR3-SO-DIMM-CL9-muistikampa

      Yhteensopivuus ongelmia voi silti tulla (etenkin AMD piirisarjalla). Läppärin manuaalista pitäisi selvitä, että minkä valmistajan muisteja se varmuudella tukee. Nykyään tarkkana kannattaa olla myös siinä, että onko SO-DIMM muisti DDR3L (low-voltage) vai DDR3 (normaali).

      SSD asemalla saa päivitettyä myös läppäristä nopeamman, mikäli sellaista ei vielä ole. RAM ja SSD päivityksen jälkeen monen vanhankin koneen "peruskäyttö" nopeutuu yleensä huomattavasti.

    • Pelaajas.s

      Kiitos vastauksista! Uus kone jo hankittu , mutta tää vanhakin on viellä käytössä toisessa kämpässä eli jos viellä löytyy muistikampoja , tyyppi jolla on taitoa ja halua auttaa ja rahaa niihin muistikampoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4274
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      49
      3603
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2521
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2031
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1779
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1705
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1511
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1477
    9. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1319
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      46
      1253
    Aihe