Oon 14 vuotias tyttö. Täytän 3 kuukauden päästä 15 vuotta. Mun vanhemmat ei suostu mopoon eikä korttiin ja toi mua vituttaa. Muutenki toi etten saa mopoo on tosi vaikeeta koska mul 4 krt/vko treenit ja vanhemmat käy töissä noin tunnin ajomatkan päässä eli mua ei aina ehitä kuskaamaan treeneihin. Mun veljelle vanhemmat olis sillon noin 3 vuotta sitten hommannu mopon, mutta se ei halunnu ollenkaan mopoa. Ainakin mun vanhemmat ihan kysy veljeltä, et haluuks se mopon eli ne olis ostanu sille sen.
Auttakaa mua :(
(Ps. Jos onnistun suostettelussa nii olisko Yamaha Dt hyvä? Oon 168 cm pitkä et pystyisinkö ajaa sillä)
Auttakaa mua :(
(Ps. Jos onnistun suostettelussa nii olisko Yamaha Dt hyvä? Oon 168 cm pitkä et pystyisinkö ajaa sillä)
Vastaukset 66
Vanhimmat
Unohdin kertoa aloitusviestissä et mul on treeneihin 7 km matkaa :))
Kerro vanhemmillesi kuinka tärkeää se olisi sinulle ja pyydä vaikka Fantic Caballero.
Mikä pakkomielle sulla on tohon fanticciin :D Joo siinä on am6a vahvistetulla alakerralla ja laadukkaampi alusta, mutta mitä joku mopojonne tai jonniina niillä tekee kun aika harvat niillä nyt lähtee kisaamaan jotain mopoendurancea tai enduroa. Lisäksi noissa uusissa on verot niin perkeleesti jos sellasella jää virittämisestä kiinni.
Sit toi fantic on aika vitun korkee ku siin on istuinkorkeus 920 mm. En varmaa ees pysyis ajaa nui korkeella mopolla.
Pystyt helposti. Oon nähny sua lyhyempiä ajamassa kotareitakin. Mopot on vielä niin kevyitä et toisen jalan varpaat riittää hyvin pystyssä pitämiseen. Tai sitten liukuu vähäsen penkiltä pois että saa jalan kokonaan maahan.
Joo eli pystyy ajamaan, itsekin ajoin crosseilla ynnä muilla skidinä ja no problemo.
Sitten miksi Fantic saa suosituksia minulta usein, niin siinä on juurikin se että siinä on ikään kuin yritetty tehdä sellainen mopo jonka kunnialliset nuoret ansaitsevat eikä mitään sinne päin vasurilla sohellettua laitetta.
Ota huomioon että se mopo madaltuu vähän kun siihen istuu päälle
Sano vanhemmilles ettet mee kouluun tai treeneihin josset saa mopoo. Ja yamaha dt on hyvä mopo, mä oon 170cm ja hyvin pystyn ajaa mut jos epäilyttää niin osta manki tai pv
Kiitti sulle! Oon kyl kuullu et Detsillä pystyis ihan hyvin ajaa alle 170 cm pitkä mut varmuuden vuoks kysyin.
Osta Derbi tai Rieju tai Apikka. Kaikki nämä ovat laadukkaita ja toimivat hyvin oikein pidettyinä.
Onks Gileraki hyvä merkki ku oon semmostaki miettiny?
Gilera on derbi eri katteilla, niinkuin uudet apriliatkin. Eli on hyviä.
Tervehdys. Joo Gilera on melkein kun derbi mutta gilerassa ovat erillaiset katteet, tätä minäkin olen kuullut. Joo ehdottomasti ota vain Gilera jos kaikki mopossa on jo valmiiksi kunnossa!
Auttakaa mua
Puhut asiasta ja kysyt jos itse maksat mopon ja he mopokortin
No mopoon mul ei millää riitä rahat, mut mopokortin varmaan maksan itte :/
Joko namusta karvaa puskee? Kylä se siitä. Kolmipyöräsestä suoraan Harrikkaan, namu tottuu kovaan ajoon. Oon Jakisen vammakko rullatuolissa mut luen Harrikkalehtii.
Pystyt ajaa sil detsil jos oot 120-250 cm välistä :D ( hommaa derpi)
Joo Derbii/Gileraa oon kans harkinnu
Itelläki oli sama homma sun iässäs mutta sain mopon vaan site että ostin ite. Rimmas:D
Kysy sun porukoilta että miks ei osta/saa
Jos jotain haluu, on parempi alkaa säästämään rahaa siihen. Ei elämässä muuten saa mitään.
Nonni, mä sain vanhemmat suostumaan siihe mopoo! Ajattelin varmaa ostaa Yamaha DT:n tai Gilera SMT:n. Kumpi noista olis parempi?
Onnittelut!
Tuossa se elämä pilataan alkuunsa jos kielletään laitteiden hankinta nuorelta.
Suosittelen Gileraa. Ei ole mitään turhia vapaan valoja ja sammutinnappia jalassa. Remppaaminenkin on sujuvampaa kun detsissä on niin ahas konetila että tulpankin vaihto saattaa vaatia tankin irrotusta.
Tytöllä on kyllä hyvät perustelut sille mopon saannilla ja jos se on nyt luvattu, niin mitä parhaimmat onnittelut siitä. Ajele varovasti sillä on parempi olla ehjänä perillä kuin ei ollenkaan.
Jos porukat suostuu nii detsi on kyl paras valinta ite tykkään siitä
itse ajelen aidolla mankilla ja korotetulla gilera h@k:lla ja 165-170cm pitkä. ei juurikaan mitään ongelmaa terpillä ajamisessa, toisella jalalla yltää varpaisillaan maahan.
ja kyllä joku terpi tai manki/pv on parempi valinta ensimopoksi kuin detsi, detsissä kun tuo konetila on melko ahdas.
Nonii ymmärsin väärin mun vanhemmat ei millään suostu mopokorttiin ja haluun sen ihan välttämättä. Pitäskö mun sanoo mun vanhemmille etten haluu ehkä ajokorttii sit melkee 3 vuoden päästä. Toimiskohan toi? Mut kummiski auttakaa mua.
Aloittaja
sanot että tarvitset. miksi ylipäätänsä et saisi? se kuuluu teini-ikään. esimerkiksi kerro vanhemmillesi että onko turvallisempaa mukama sitten kun muilla kavereillasi on kortti mennä heidän kyytiinsä? ei. Kyydissä olija on todella isossa vaarassa. kerro heille ettet virittäisi mopoasi yhtään, ja se kuuluu aikuistumiseen. :) oNNEA!
Mun vanhemmat sanoo liian vaarallinen ja ihan turha.
Kannattaa tosiaan muistuttaa kyydissä olon vaaroista, sen pitäisi auttaa. Voit myös sanoa että annat arvosanojen laskea jollei mopoa tule käyttöösi... Siinä on kyllä se vaara että jos vanhempasi eivät välitä hyvinvoinnistasi niin ammut vain itseäsi jalkaan. - Eli puntaroi tarkoin.
Ja muka liian kallista vaikka tuskin ees tietävät mistään mitään
Tytön mopoilu mitään kallista ole. Vakuutukset ei todellakaan ole kalliita ja bensan kanssa ei konkurssia tule. Poikien mopoilu voi olla kallistakin lystiä, kun mopoja viritetään ja kaikki pitää saada rikottua, kun kavereille esitetään.
Joo kalliimpaa se on hoitaa asiat muulla tavoin kuin ajamalla. Ja ihan matkat muuten kuin omalla mopolla niin kalliiksi tulee.
Heh, ai että täällä kauemmin elänyt ei tiedä mistään mitään mutta joku teinari tietää kaikesta kaiken :D
Raha ei kasva puussa joten jos siitä on sen verran pulaa että joutuu valitsemaan vain yhden vaihtoehdon monista, eli esim. mopokortin tai auton ajokortin välillä niin kyllä se vaan auton ajokortti on paljon viisaampi valinta. Ei se 3 vuotta ole pitkä aika kuin teinareiden mielestä. Kunhan kasvat niin tuollainen 3 vuotta hujahtaa ohi ihan huomaamatta.
Hieman kärsivällisyyttä nyt niin se palkitaan. Autosta on huomattavasti enemmän hyötyä kuin moposta.
Itse olen sitä ikäluokkaa että saatiin ajaa mopoa ilman korttia kunhan oltiin 15 vuotta täyttäneitä. Enpä tuolla jaksanut ajaa kuitenkaan kuin noin vuoden. Sitten alkoi opiskelut, tuli muuttoja jne. ja mopo jäi seisomaan.
osta sitten joku halpa ritsa ja aja ilman korttia. kokeile, mitä ne siihen sanoo.
7 km on oikein hyvä alkulämmittely treeniä varten ja takaisin käy loppuverkasta. Mopolla ajaessa et tule pärjäämään porukalle katso vaikka noita moottorpyörällä ajavia. Ovat melko tukevaa sakkia ja eliniän odote on aika lyhyt ja sekin sairaanloinen.
Öö en ehdi kävelemään treeneihin enkä takasin koska treenit alkaa yleensä aikasin tai loppuu myöhään. Treeneissä on kyllä alkulämmittely joten ei tarvitse kävellä 7 km.
Ootko sen takia täällä ulisemassa ku et saanu mopa? :(
Polkupyörä.2000€ saa jo hyvän sähköpyörän.
500-600€ läskipyörän.
Valittavasti edelleen sama ongelma. Auttakaa!!!
Oisit voinu hakee kesätöihi ja tienata rahat sillä
Kiristä vanhempias. Kerro niille olevas katkasuhoidossa ja raskaana mannetankokuninkaalle. Kuinka edetään?
Saat moposi melko nopeasti ja ajan terkkariin.
Upitus
Upittelija1 :-)
Upittelija 2 :-)
Upittelija 3 :-)
Upittelija 4 :-)
Oon jopa sanonut etten haluu sitten 18 vuotiaana ajokorttia mut sekään ei kelpaa. Oon oikeesti jo päättänyt etten haluu ajokorttia 3 vuoden päästä ja oon jo aika varma.
Mun vanhemmat ei usko sitä että mopokortti maksaa vaan reilu 200e ja ne väittää että vakuutukset maksaa mopoon muka yli 1000e vaikka oikeesti ne maksaa yleensä noin 200-700e. Oon halunnut mopoa valehtelematta 7 vuotta. Kerran mulle oikeesti melkein luvattiin kortti mopo.
hahaa! vakuutukset ovat vuodessa korkeintaan 200euroa. minun derbissäni 230euroa ja on aika uusi malli. mitä uudenpi malli, sitä isompi vakuutus. ovatpas vanhempasi tyhmiä
Eikö kukaan osaa auttaa??
No jos ei muu auta niin hyödynnä tietoja vanhempiesi tai heidän läheisten salaisuuksista ja uhkaa ilmiantaa heidät asiaan kuuluville viranomaisille tai isovanhemmille ellei esim Beta Caballero ilmesty pihallesi määräaikaan mennessä.
Tuo on rankka konsti mutta auttaa hämmästyttävän usein.
Nyt olen tehnyt päätöksen. Homma ensi kesä, ku täytän 16v kevarin ja kevarikortin. Kevariks hommaa sitten varmaan Yamaha wr:n tai Fanticin
Aprilialla on muuten kova supermoto siinä luokassa...
Mutta muista että kun vanhempasi ei antanut ostaa mopoa niin sitten ei ainakaan anna ostaa kevaria. Eli varo joutumasta masentavaa loukkuun jossa elättelet toiveita ja sitten aina jää saamatta kulkine.
Mul on ihan kunnon syy saada kevari. Oon menossa 18 km päähän ens syksynä lukioon, joten bussilla menis noin 1h ja bussit ei taida kulkee kovin usein. Oon tällähetkellä säästämässä rahaa siihen.
No toivotaan että vanhempasi ovat järkeviä ja saat sen kevarin.
Minäkin haluaisin mopon mut oon 11
Osta halpa käytetty paska mäki ostin 200e kiinanmönkijän käytetyn ja sillä on kiva ajaa ku ei oo vaihteit eikä oikei voi kaatuukaa ja sitte se o ollu meil ny 5 vuat ja on tehty vuanna 2007 eikä oo mikää ikin menny rikki
Mutta nyt jo 16?
Yamaha dt on hyvä mopo, ja yrität jankata että, "kaikki olis helpompaa niin minulle kuin teillekkin, jos mulla olis mopo"
Mun vanhemmat ei anna ostaa mopoa koska ne sanoo että on liian vaarallista. Hitto mitä natseja kun ite ajaa 80 autolla tyytyväisenä
Noh. Mäki haluisin mopon ja oon salaa alkanu vihjailemaa niille että haluisin ja oon kertonu et haluun kesätöihin ens kesänä. Oon siinä uskossa et saan sen mopon mut pelottaa kuiteski et mitä jos en saa. Se ois niiin masentavaa
Itel sama joku 2kk sit sanoi et joo katotaan sitä sit lähempänä kesää ja sit nyt ku kysy nii sano vaan että keskitytään nyt vaan niihin urheilujuttuihin
Mullaki sama homma. Äiti antais mopon ostaa mutta iskä ei koska kuulemma liian vaarallista. Koht on jo kummiski kesä ja kaveritki saa mopot. Ni vähän kyllä vituttaa jos en saa. Ni en tiiä mitä pitäis tehä
Kantsii ehkä vetää kunnon itkupotku kilarit...?
Naipuolisilla on yleensä vähän pitemmät jalat kuin pojilla,
joten 168 käyt noin 170 -172 cm kundista pyörän päällä.
Lainaa kaverin mopoa ja sano kotona et yks äijä antaa ajaa
sillä ilmaseks, jo käyt välillä sen kämpilla siivoamassa tms.