Aloitetaan uusi keskustelu palstalla samaa aihetta käisittelevästä viestiketjusta huolimatta. Eli kuljetusalaa uhkaa kuljettajapula. ==>> https://www.skal.fi/fi/julkaisut/skal-kuljetusbarometri-12018-maantiekuljetukset-noususuhdanteessa-kuljettajapula
Vanha kaarti lähtee eläkkeelle ja uuden sukupolven kuljettajantyöstä kiinnostuneiden määrä pienenee lupa-ja ammattipätevyyskoulutuksien suuresta määrästä johtuen.
Vanha kaarti lähtee eläkkeelle ja uuden sukupolven kuljettajantyöstä kiinnostuneiden määrä pienenee lupa-ja ammattipätevyyskoulutuksien suuresta määrästä johtuen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei tule kuskeista pulaa, päinvastoin, KABOTAASI liikenne alkaa!
Robotit hoitaa hommat pian...
Robotit eivät koskaan tule syrjäyttämään ihmiskuljettajia rekkojen ratin takaa. Keinoäly ei vaan riitä siihen eikä erilaisia antureita voida asentaan niin paljoa ympärille että tietokone selviäisi. Ei tässä muodossa kuin nykyään raskasliikenteen ymmärrämme. Olisi mielenkiintoista nähdä se robotti joka hakee täyden pöllikuorman metsätien päästä, ajaa ajokin sinne, tekee kuorman, sitoo sen ja tulee vielä pois sieltä yli 70-tonnisen yhdistelmän kanssa. Haluaisin myös nähdä sen robotin joka jakaa 30-paikkaisen löpö-ja bensakuorman maakuntaan. Ei ei. Hauskoja utobioita. Rekka on saatu liikkumaan jossain koeolosuhteissa kyllä viivojen välissä mutta edes pikkubussit robotin ohjaamana ei ole liikkunut linjallaan oikein kun jossain kaupungissa sellaista testattiin.
Autobilotteja on ollut lentoliikenteessä vuosikymmeniä mutta silti tänäpäivänä Finnairin koneiden nousukiitoa ei autobilotti hoida vaan lentäjä. Periaatteessa tietokone voisi koneen saada ilmaan mutta kokemusten mukaan epävarmuus keinoälyä kohtaan on sen verran suuri ettei siihen voida luottaa.
Joo ei kyllä tule tälle palneetalle koskaan robotti kuskeja, ihmisen loppu tulee sitä ennen.
Piti uhata jo silloin kun tuli ammattipäevyysvaatimukset?
Miksi sitten mollissa ei ole haettu juuri kertaakaan esim roskakuskia tai pullakuskia? Tai miksi ylipäätään mollissa spämmää samat firmat kuukaudesta toiseen?
Sitten on pula kun ei hakemiesta huolimatta löydy tekijää
https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/?searchPhrase=Jäteautonkuljettaja&announced=0&leasing=0&english=false&sort=1
Tuolta linkin takaa löytyy heti 26 jäteautonkuljettajan paikkaa.
Niin löytyikin 1 paikka varsinais-suomesta ja sekin UGI:sta eli todellinen tuntipalkka olisi aika helvetin peini ja kyseessä kesälomatuuraus https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/9522882?locations=Varsinais-Suomi&professions=83&announced=1&leasing=0&&&&english=false&sort=1
Jos sinun kotipaikkakunnallasi ei ole jätekuskinpaikkoja vapaana niin se merkitsee sitä ettei kuljettajille ole töitä muuallakaan? Voi tsiisus mikä idiootti. Ymmärrätkö miten marginaalinen kuljettajaryhmä jätekuskit ovat koko kuljetusalalla tai pullakuskit? Mahtaisiko jätekuskeja olla koko kuljetusalasta jotain prosentin tai kahden luokkaa. Eli laitapa nyt pikkasen asioita suhteellisuusjärjetykseen ennenkuin alat jätekuskien työpaikkojen vähyydestä päättelemään ettei mitään autokuskin paikkoja olisi.
Mitäs?+Melkein+kuin+L+J+olisi+asialla+:)
Eipä+muutenkaan+fikstuja+paikkoja+mollista+löydy+->+ei+kuskipulaa.
90%+ilmoituksista+on+jotain+ihan+pelleilyä+tai+spämmäystä+kun+ei+löydy+muskia+muuten
Rekkoja suurennetaan valtavasti, yksi puukengä vie kolmen edestä murkinaa inariin.
Saataapi olla että kuljetajista ja rekoista tulee yli tarjontaa kun eurooppalainen kilpailu avaantuu kokonaan 2019 v alussa eli puolasta tulee puoleen hintaan kuskeja että autoja ,olenko kuulut väärin tulevasta liikenteen vapautamisesta ympäri euroopaan ,oikaskaa jos olen väärässä ,älkää investoiko kalustoon .