Aikojen alkuun synnyin vuonna 2005 ihan puhtaana heterona, pian täytettyäni 11 aloin kiinnostumaan tytöistä. Ajan mittaa 6lk luokalle kerettyäni en tuntenut mitään seksuaalisia, tai romanttisia tunteita ketään kohtaan. En myöskään lajitellut poikia ja tyttöjä, vaan annoin kaikkien olla kuka haluaa. Aloin toivomaan että olisin syntynyt pojaksi. Halusin pojan vartalon, halusin näyttää pojalta. Silloin ajattelin etten olekkaan pan. Pian sain tunteita yhtä kaveriani kohtaan,joka on kans tyttö tai transsukupuolinen (ftm) Kerroin hänelle tunteista ja hän ei selvästikkään tykännyt minusta takaisin, ja pian tunteeni hänelle lähti. Olemme vieläkin kavereita, ei tosin niin hyvissä väleissä kun ennen.
Sitten aloin ajattelemaan olenko sittenkin Aseksuaali/aromantiikko. Nyt olen täyttämässä 13, ja musta tuntuu että mulla on tunteita mun entiseen kiusaajaan, joka on siis poika. En tiiä miten kaikista maailman ihmisistä voin ihastua siihen. Joskus mulla tulee semmonen olo, että hän on tarkoitettu mulle. En uskalla kuitenkaan kertoa tunteistani hänelle, sillä uskoisin että hän ei tykkää minusta, koska on koulukiusannut minua 3-4 kk ennenkuin otettiin kouluun yhteyttä. Ja vaikka oonki näin nuori, ne tunteet on enemmän kuin pieni päivän tai toisen ihastus. Ottakaa jookos tosissaan.
Voisiko joku auttaa mua, en yhtää tiiä mitä teen.
Olenko hetero, lesbo, bi vai pan?
4
926
Vastaukset
- 14vpantyttö
mun mielestä sun ei kannattais huolehtia niin paljon sun seksuaalisesta suuntautumisesta ja antaisit ittes ihastua keneen ihastut. voit selvitellä omaa suuntautumistas sit myöhemmin vaikka parin vuoden päästä uudelleen jos sulla on enemmän tietoa ja kokemusta näistä jutuista. nyt vaan elät päivä kerrallaan ja ihastut keneen ihastutkaan etkä huolehdi tälläisistä jutuista☺️ mut vinkin annan että omaan kiusaajaan ei kyllä kannata ihastua ku se on kuitenki kohdellu sua aikasemmin paskamaisesti niin ei se ansaitse sua💓 ja tiiän miltä tuntuu kertoo tollaset tunteet hyvälle kaverille jolta ei saa vastakaikuu mut ei kannata kuitenkaa masentuu siit.. mut tsemppii siulle😘
- ElvisMarx
Tollanen kiusaaja saundaa minusta tyypille, joka on jostain sulle katkera tai kateellin voividu;loukattu. Pysy erossa pliide, os voit. itel gimma halus himanavaimet... hyvä niin! Tsemit hei tosissaan!
- Outi-Sinuiksi-palvelu
Hei!
Voit soittaa maksutta puhelinpäivystykseemme 044 300 2355 ma ja to klo 19-21, niin jutellaan asiasta. Tuki- ja neuvontapalvelumme on tarkoitettu sateenkaari-ihmisille, pohdiskeleville ja heidän läheisilleen.
www.sinuiksi.fi
Yst. terv. seksuaaliterapeutti Outi Santavuori - Kääre
Seksuaalinen suuntautuminen on muuttumaton. Jos synnyit heterona, olet edelleen hetero.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1767455
- 114538
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523710Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043076Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952732Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62348Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121588- 441475
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos631290Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4161254