Olenko hetero, lesbo, bi vai pan?

Needsomehelp

Aikojen alkuun synnyin vuonna 2005 ihan puhtaana heterona, pian täytettyäni 11 aloin kiinnostumaan tytöistä. Ajan mittaa 6lk luokalle kerettyäni en tuntenut mitään seksuaalisia, tai romanttisia tunteita ketään kohtaan. En myöskään lajitellut poikia ja tyttöjä, vaan annoin kaikkien olla kuka haluaa. Aloin toivomaan että olisin syntynyt pojaksi. Halusin pojan vartalon, halusin näyttää pojalta. Silloin ajattelin etten olekkaan pan. Pian sain tunteita yhtä kaveriani kohtaan,joka on kans tyttö tai transsukupuolinen (ftm) Kerroin hänelle tunteista ja hän ei selvästikkään tykännyt minusta takaisin, ja pian tunteeni hänelle lähti. Olemme vieläkin kavereita, ei tosin niin hyvissä väleissä kun ennen.
Sitten aloin ajattelemaan olenko sittenkin Aseksuaali/aromantiikko. Nyt olen täyttämässä 13, ja musta tuntuu että mulla on tunteita mun entiseen kiusaajaan, joka on siis poika. En tiiä miten kaikista maailman ihmisistä voin ihastua siihen. Joskus mulla tulee semmonen olo, että hän on tarkoitettu mulle. En uskalla kuitenkaan kertoa tunteistani hänelle, sillä uskoisin että hän ei tykkää minusta, koska on koulukiusannut minua 3-4 kk ennenkuin otettiin kouluun yhteyttä. Ja vaikka oonki näin nuori, ne tunteet on enemmän kuin pieni päivän tai toisen ihastus. Ottakaa jookos tosissaan.
Voisiko joku auttaa mua, en yhtää tiiä mitä teen.

4

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14vpantyttö

      mun mielestä sun ei kannattais huolehtia niin paljon sun seksuaalisesta suuntautumisesta ja antaisit ittes ihastua keneen ihastut. voit selvitellä omaa suuntautumistas sit myöhemmin vaikka parin vuoden päästä uudelleen jos sulla on enemmän tietoa ja kokemusta näistä jutuista. nyt vaan elät päivä kerrallaan ja ihastut keneen ihastutkaan etkä huolehdi tälläisistä jutuista☺️ mut vinkin annan että omaan kiusaajaan ei kyllä kannata ihastua ku se on kuitenki kohdellu sua aikasemmin paskamaisesti niin ei se ansaitse sua💓 ja tiiän miltä tuntuu kertoo tollaset tunteet hyvälle kaverille jolta ei saa vastakaikuu mut ei kannata kuitenkaa masentuu siit.. mut tsemppii siulle😘

    • ElvisMarx

      Tollanen kiusaaja saundaa minusta tyypille, joka on jostain sulle katkera tai kateellin voividu;loukattu. Pysy erossa pliide, os voit. itel gimma halus himanavaimet... hyvä niin! Tsemit hei tosissaan!

    • Outi-Sinuiksi-palvelu

      Hei!

      Voit soittaa maksutta puhelinpäivystykseemme 044 300 2355 ma ja to klo 19-21, niin jutellaan asiasta. Tuki- ja neuvontapalvelumme on tarkoitettu sateenkaari-ihmisille, pohdiskeleville ja heidän läheisilleen.

      www.sinuiksi.fi

      Yst. terv. seksuaaliterapeutti Outi Santavuori

    • Kääre

      Seksuaalinen suuntautuminen on muuttumaton. Jos synnyit heterona, olet edelleen hetero.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe