Olenko hetero, lesbo, bi vai pan?

Needsomehelp

Aikojen alkuun synnyin vuonna 2005 ihan puhtaana heterona, pian täytettyäni 11 aloin kiinnostumaan tytöistä. Ajan mittaa 6lk luokalle kerettyäni en tuntenut mitään seksuaalisia, tai romanttisia tunteita ketään kohtaan. En myöskään lajitellut poikia ja tyttöjä, vaan annoin kaikkien olla kuka haluaa. Aloin toivomaan että olisin syntynyt pojaksi. Halusin pojan vartalon, halusin näyttää pojalta. Silloin ajattelin etten olekkaan pan. Pian sain tunteita yhtä kaveriani kohtaan,joka on kans tyttö tai transsukupuolinen (ftm) Kerroin hänelle tunteista ja hän ei selvästikkään tykännyt minusta takaisin, ja pian tunteeni hänelle lähti. Olemme vieläkin kavereita, ei tosin niin hyvissä väleissä kun ennen.
Sitten aloin ajattelemaan olenko sittenkin Aseksuaali/aromantiikko. Nyt olen täyttämässä 13, ja musta tuntuu että mulla on tunteita mun entiseen kiusaajaan, joka on siis poika. En tiiä miten kaikista maailman ihmisistä voin ihastua siihen. Joskus mulla tulee semmonen olo, että hän on tarkoitettu mulle. En uskalla kuitenkaan kertoa tunteistani hänelle, sillä uskoisin että hän ei tykkää minusta, koska on koulukiusannut minua 3-4 kk ennenkuin otettiin kouluun yhteyttä. Ja vaikka oonki näin nuori, ne tunteet on enemmän kuin pieni päivän tai toisen ihastus. Ottakaa jookos tosissaan.
Voisiko joku auttaa mua, en yhtää tiiä mitä teen.

4

911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14vpantyttö

      mun mielestä sun ei kannattais huolehtia niin paljon sun seksuaalisesta suuntautumisesta ja antaisit ittes ihastua keneen ihastut. voit selvitellä omaa suuntautumistas sit myöhemmin vaikka parin vuoden päästä uudelleen jos sulla on enemmän tietoa ja kokemusta näistä jutuista. nyt vaan elät päivä kerrallaan ja ihastut keneen ihastutkaan etkä huolehdi tälläisistä jutuista☺️ mut vinkin annan että omaan kiusaajaan ei kyllä kannata ihastua ku se on kuitenki kohdellu sua aikasemmin paskamaisesti niin ei se ansaitse sua💓 ja tiiän miltä tuntuu kertoo tollaset tunteet hyvälle kaverille jolta ei saa vastakaikuu mut ei kannata kuitenkaa masentuu siit.. mut tsemppii siulle😘

    • ElvisMarx

      Tollanen kiusaaja saundaa minusta tyypille, joka on jostain sulle katkera tai kateellin voividu;loukattu. Pysy erossa pliide, os voit. itel gimma halus himanavaimet... hyvä niin! Tsemit hei tosissaan!

    • Outi-Sinuiksi-palvelu

      Hei!

      Voit soittaa maksutta puhelinpäivystykseemme 044 300 2355 ma ja to klo 19-21, niin jutellaan asiasta. Tuki- ja neuvontapalvelumme on tarkoitettu sateenkaari-ihmisille, pohdiskeleville ja heidän läheisilleen.

      www.sinuiksi.fi

      Yst. terv. seksuaaliterapeutti Outi Santavuori

    • Kääre

      Seksuaalinen suuntautuminen on muuttumaton. Jos synnyit heterona, olet edelleen hetero.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      175
      10530
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      57
      2873
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2608
    4. 86
      2462
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2172
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      251
      2022
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1441
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1250
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      902
    Aihe