Pennun valinta

vilja__

Olen menossa viikon päästä katsomaan pentuetta ja pennut ovat silloin 4,5 viikkoa vanhoja. Välimatka on pitkä, joten luultavasti tämä jää ainoaksi kerraksi kuin pääsen pentuja katsomaan ennen luovutusta (olettaen että pentueesta löytyy minulle sopiva pentu). Onko tuon ikäisistä pennuista havaittavaissa eroja luonteissa? Värillä ei minulle ole väliä, mutta toiveissa on aktiivinen harrastuskoira. Edellisen pennun minulle valitsi kasvattaja, ja varmasti nytkin luotan pitkälti hänen ammattitaitoonsa, mutta millaisiin asioihin minun kannattaisi kiinnittää huomiota? Niin luonteen kuin rakenteenkin puolesta?

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ifbfkfh

      Nyt pitäisi tietää pennun rotu, jotta mitään tarkkaa voisi sanoa luonteesta tai varsinkaan rakenteesta. Yleisneuvona voidaan sanoa, että pennun on oltava yksinkertaisesti pentu. Eli leikkiä tättähääränä (paitsi tietenkin väsyneenä), olla luottavainen, sosiaalinen ja avoin (ei arka ja pelokas). Jos haluat harrastuskoiran, niin valitset toki helposti innostuvan ja energisen pennun etkä sitä pentueen rauhallisinta mietiskelijää. Yritä sopia kasvattajan kanssa tapaamisaika siten, että pennut eivät ole juuri syöneet ja siten kovin väsyjä. Näin näet erot paremmin ja pääset helpommin vaikka kokeilemaan, mikä pennuista olisi helpoiten motivoitavissa namuilla.

    • eiarkaapenikkaa

      Katso tarkkaan vanhemmat.Niiden terveys ja näyttelytulokset.
      Pennun on oltava rohkea ja iloinen.Arkaa, säikkyä, tai luokse heti tulematonta pentua ei kannata ottaa.Arkuus näkyy pennuissa, ja emossa.Aran emon pentua ei kannata ottaa.Arkuus on luonnevika, joka periytyy.Arat koirat helposti myös pelkopurevat, joten eivät sovelli lapsienkaan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe