Kuinka teitä on kusetettu Siivoustyössänne?

ILSOY

Olen itse ollut töissä pienessä ja isossa Siivousalan yrityksessä. Pienemmässä kusetettiin koko ajan.

Palkat maksettiin vanhentuneesta palkkataulukosta. Kaikkia ilmoitettuja tunteja ei maksettu. Ilta ym. lisät jätettiin maksamatta. Kun irtisanouduin lomakorvaukset jätettiin maksamatta. ..

7 kuukautta olin töissä ja väärin maksetut tai maksamatta jätetyt lisät ym. nousi loppujen lopuksi melkein 1000 euroon. Suurimman osan sain tappelemalla maksetuksi, mutta osa rahoista jäi yritykseen, kun en jaksanut enää taistella. Yrityksen nimeä en edes uskalla mainita. Mutta erottu on jo monta vuotta sitten.

Mites teillä?

5

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älyhoi

      Yleensä nämä kusetukset eivät ole todellisia. Meiltä on pyydetty jopa maaliskuulta ylityökorvauksia koska siinä on enemmän päiviä kuin helmikuussa :D
      Kuukausipalkkalainen oli katkera.

      t. kusettava työnantaja

    • fffsss

      kyllä näitä kieroja työnantajia löytyy pilvinpimein suomen maasta ! Livistetään kaikesta mistä vain mahdollista. Ei makseta esim. sunnuntaita tuplana yms. On vain pidettävä puolensa tai sitten lähteä lätkimään ko firmasta . Kurjaa on epärehellisyys kyllä !!

    • kljklhh

      Kyllä ne kusetukset yleensä on ihan täysin todellisia. Aina kummasti "unohtuu" jotain maksaa, ei koskaan vahingossa niinpäin, että olisi maksettu liikaa. Puuttuvia palkkoja saa karhuta pitkään. Aina luvataan pistää seuraavaan palkkaan, mutta hups kun vieläkin yritetään jättää, jos ei kokonaan niin osa. Kokemuksia kahdesta isoimmasta työnantajasta.

      Lisää erilaisia kusetustapoja:
      - Ylityöt saa vapaana eli ne lisäprossat jää maksamatta.
      - Jos olet sairaslomalla ja sairasloma-ajan hommia siirtyy sulle itselle tehtäväksi kun palaat saikulta, et saa siitä sairaslomakorvausta. "Ei niitä tuplana makseta."
      - Ylityökorvaukset ja pyhäkorvaukset jää maksamatta. "Ei niitä Yrppyläisellekään makseta." Joskus saattaa saada erityisenä kiitoksena edes vähän, ja siitä sitten ollaan niin maireana, kuin joululahjan antaisi.
      -Luvataan joku työ, jonkun kesäloman tuuraus. Kun alat kysellä sen perään, se onkin luvattu jo aiemmin jollekin toiselle.
      - Toinen työntekijä saa valita aina kermat. Tulee uusi kohde, jolloin hän saa sen, ja toiselle siirtyy tämän vanha kohde, vaikka se uusi kohde olisi tälle helpomman matkankin päässä. Loogisesti se toinen jolla ei ole tunteja tarpeeksi, saisi sen uuden kohteen, tai niistä voisi edes sopia ja keskustella.
      -Perhevapaan tuuraaja heitetään kysymättä vajaammille tunneille ja muihin hommiin, kun alkuperäinen työntekijä päättääkin yhtäkkiä palata töihin ilmoittamaansa ajankohtaa aiemmin. Näinhän ei saisi tehdä, vaan tuuraaja saisi tehdä sen pätkän mikä on sovittu. Sopimaansa aiemmin palaavalle työntekijälle ei olisi pakko edes antaa töitä.

      Voi, näitä riittäisi vaikka kuinka.

    • siivousbotti

      Mulla osa työtunneista muuttui jotenkin mystisesti siirtymäajaksi. Niistä kun voi maksaa vähän pienempää palkkaa. Säästö se on pienikin säästö työnantajalle.

    • Ex_työntekijä

      Lue kokemuksia IHP

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5313
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4667
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      150
      1655
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1446
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1270
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1094
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      206
      987
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      64
      939
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      839
    Aihe