Tietojeni mukaan Egyptiin saapuessa on turistilla oikeus ostaa 24h aikana Tax Free alkoholia. Mitä se siis käytännössä tarkoittaa? Ohjataanko meidät johonkin kauppaan, mistä sitten ostat mitä ostat ja loppulomalla ei viinaa ostella? Onko hintataso korkeampi kuin suomessa, kannattaako ostaa yömyssy pullot jo helsingin lentokentältä? Jos siellä on tuontialkoholi kallista, niin onko mitään paikallisia kopioita esim. viskeistä ja viineistä, kuten on monissa muissa "halpojen maiden lomakohteissa"?
Alkoholia Egyptissä?
nippe
203027
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se tulomatkan taxfree-homma jäi meiltäkin ihan välistä, oltiin niin väsyneitä reissun jälkeen että ei huvittanut ajatellakaan viinaa silloin.
Mutta viinaa sai kyllä ostaa verojen kera koko loman ajan pienistä viinakaupoista, tosin jos niitä ei saa hotellille viedä niin en tiedä missä niitä voisi juoda. Meidän hotelliin ei periaatteessa saanut viedä, mutta ei siellä kukaan tullut reppuja tutkimaan joten kyllä meillä oli aina jääkaappi täynnä juomaa. :)
Ja lähtiessä lentokentällä sai taas ostaa taxfreestä sen 24-tunnin säännön mukaan.
Sharmissa tax free oli 48 tuntia saapumisen jälkeen ja tax free myymälä löytyi Naama baystä.
Suurin osa viinasta muuten on jotain heidän omia pullotuksia (siis niissä viinakaupoissa, tax freessä on ihan aitoa kamaa)eli kun tarkkaa lukee etiketin niin se ei olekaan ihan sitä mitä pitäisi ja kuulemma ihan kamalan makuisia litkuja. Niin ja tuo 48 tuntia ei ollut mitenkään tunnin päälle, koska viisumissa ei ole kellon aikaa eli 2 päivää saapumisen jälkeen pystyi tekemään ostoksia.
Meillä tais käydä tuuri kun saatin aidosta tax-free kaupasta Bacardin sijaan pullo reilua-ja-rehtiä pontikkaa... se oli todellista jalojuomaa!
Sääntö on tosiaan 48 tuntia... alkoholin hankkiminen on todella hankalaa, kaupoissa ei yleisesti esim olutta.
Ja ainakin meillä (Sindbad Aqua Park) huonepalvelu täytti jääkaappia todella satunnaisesti.
Tiedoksi: Jos alkoholin hankkiminen on hankalaa, niin hotelli Sharm Holidayn vieressä keskustaan johtavan tien varrella oli viinakauppa! :)
Odottelinkin missä tämä niin egyptiin ihastunut maailmanmatkailija viivytteli kullanarvoisine tietoineen...
mikähän lomakohde sinusta sitten on superia.Me just kaks viikkoa sharm el sheikissä ja paikka ihan ok.Samanlaista turistitouhua kuin muuallakin.Ennemmin lähden egyptiin kun kuluneeseen kanariaan tai kreikkaan,siellä ollaan jo tosi töykeitä.Thaimaaseen ei tietenkään voi verrat.Ihmiset oli ystävällisiä,meillä ainakin palvelut toimi,hotelli super siisti ja kun sen huijauksen tiesi osasi myös siihen varautua.
Kannattaisiko sun, Tiina, käydä ensin Egyptissä ennen kuin vastailet asiantuntevasti näihin viesteihin? Sun vastauksesi kun pyörii niin samaa kehää.
Keksi seuraavaksi vaikka jotain uutta.
Kaikkea muuta kuin ihastunut.. Sharm oli kiva lomapaikka ja ihanan lämmin siellä oli, kyllä siellä viikon jaksoi olla mutta en menisi toiste.
No minä taas odottelin koska se Bingo lappu Tiina sieltä taas iskee....Aika hörhö tyyppi...
Tax-freestä löytyy niukahko valikoima tuontiviinoja, vähän kalliimpia tosin kuin Seutulassa. Konjakkivalikoima on huono.
El Gounasta kävimme bussilla Hurghadan kaupunkiretken yhteydessä. Passi ja ulkomaanvaluuttaa mukaan. Malttamattomat ajoivat taksilla, hintaan 20 euroa edestakaisin (vähän yläkanttiin toki).
El Gounasta löytyy postin vierestä yksi kauppa josta voi ostaa paikallisia kopioita suht. edullisesti. Maku on joka pullossa sama vaikka etiketissä lukisi mitä. Pontikkaa mikä pontikkaa.
Ferrari-clubilta voi ostaa samaa tavaraa mukaankin, hinta halvempi kuin kaupassa, maku sama.
Jos joudut turvautumaan paikalliseen, osta ouzoa, se ei töki pahasti. Viskit ja konjakit kannattaa ehdottomasti viedä mukana.
Joku tuossa taas katsoi asialliseksi huomautella ettenkö olisi Egyptissä käynyt. Kuule ihan tiedoksesi että olen käynyt siellä 7 kertaa, ekan kerran vuonna 1989 ja viimeksi ( ja viimeisen kerran) loka-marraskuussa 2004. Ja tälle Seuutulan taxfreeostajalle tiedoksi, että silloin maksoin litrasta Courvoisieria Hurgadassa 12 euroa kun sama pullo oli seutulassa 40 euroa. En siitäkään huolimatta Egyptiä kenellekään suosittele koska röyhkeys,kusetus ja ylimielisyys on siellä arkipäivää ja tämänpäivän beduiinien "kansallisvelvollisuus". Toisaalta, on epämoraalista antaa tyhmän pitää rahansa...
..Tiina-ystävämme olet viihtynyt Epyktissä vallan hyvin kun noin monta kertaa olet käynyt?? Tosin olen ihan samaa mieltä tuosta röyhkeydestä ja kusetuksesta, kun sain sen itse kokea kantapään kautta.
Sinähän alat rakoilla ! Egyptissähän on mielestäsi kaikki niin iiihanaa...Suosittelen lämpimästi tutkimaan sitä iiihanuutta muutenkin kuin ruusunpunaisten linssien läpi, se maa on nykyisin korruptoitunut ja huijaukseen erikoistunut rahannyhtäjien paratiisi eikä mitään muuta. Muutos on tapahtunut yllättävän nopeasti, liekö sitten syynä siellä parveilevat venäläislaumat joita viedään kuin pässiä narussa ja suomalaisia perässä...
Lueppas nyt kaikki jutut uudestaan. En ole kertaakaan sanonut Egyptiä noin mahtavaksi ja ihanaksi kuin annat ymmärtää. Itse asiassa meille kävi tosi kusisesti siellä ja reissussa meni pieleen kaikki mikä voi mennä pieleen. Tarkoitukseni on ollut lähinnä valaista niitä, jotka luulevat matkustavansa johonkin ihme kehitysmaahan jossa ei ole mitään vaan kaikki pitää raahata koti-Suomesta. Sen takia pistin sen matkakertomuksenkin, ihan vain valottaakseni niitä tosiseikkoja...
...en kiellä etteikö Sharm olisi lomakohteena ihan hyvä, siinä missä moni muukin lämmin rantalomapaikka. Siellä oli meri, siellä oli hiekkaa, palmuja (tosin kuivahtaneita sellaisia), siellä oli kauniit maisemat ja ihana aurinko. Siellä on kaikki mitä rantalomaltaan voi toivoa eli siinä mielessä se on kyllä ihan käymisen arvoinen paikka. Mutta viikko siinä maailmankolkassa riittää, ei siellä mitään suurempaa nähtävää ollut.
Paljo niissä paikallisissa oluissa on prosentteja?
eli Stellassa 4.7%.
Pullot kyllä isompia kuin Suomessa eli puolilitraisia.
...oli prosentteja 5-6, merkistä riippuen. :O Stellaa juotiin normaalisti, joskus jotain muuta paikallista.
jos on vaihde vuodet niin ne on.älä viitsi sekoilla muiden unelmiin!ne eivät tuota vanhalle paskalle muuta kuin epätoivoa.egypti on ihan jees paikka
Sakkarassa ja Stellassa 4,0% Meisterissä enemmän, 7 tai 8 tai jotain siltä väliltä. Otos oli kyllä maantieteellisesti suppea; El Gounan baarit ja yksi hotelli. Variaatioita voi hyvin esiintyä.
Hyviä olivat joka tapauksessa.