Pakko käydä sosiaalivirastossa??

Tietääkö kukaan, että onko pakko käydä sosiaalivirastossa tekemässä elatusmaksupaperit? Jos siis isä maksaa elatusmaksun muutenkin, niin onko tuonne pakko mennä? Tuleeko myöhemmin joltain taholta ongelmia jos ei käy tuolla sosiaalitanttojen luona? Ymmärrän kyllä, että paperi on silloin hyvä olla olemassa jos sattuisi tulemaan riitatilanne.
7606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei kai sille mitään lakia ole. Mutta suosittelen kovin lämpimästi käymään. Miksi et kävisi? Ei ole iso asia, jos olette jo keskenänne sopineet kuviot.

Äänestä

Ei tartte sosiaalihuoltoon mennä, vaan lastensuojelu valvoja, kai oli oikea nimitys. Siellä missä on isyyden tunnustus hoidettu. Laittavat asian papereihin ja varmistavat, että on asiallinen summa. Aika nopea ja helppo käynti jos olette asiat etukäteen puhuneet ja sopineet. On tarpeellinen, jos isä sattuu vaikka kuolemaan tms. Jos jättää maksamatta, saat sosiaalihuollon kautta maksun, ja he ulosmittaa mieheltä. Kannattaa laitta paperit kuntoon, ennen kuin riita tilanne on päällä. Toivottavasti tietysti ei koskaan.

Äänestä

Ei tarvitse - vanhemmat voivat keskenään sopia ihan vapaasti miten hoitavat tämän asian. Jos etävanhempi jättää maksamatta niin maksuja ei voi laittaa ulosottoon jos ei ole käynyt vahvistamassa sopimuksia lastenvalvojan luona - tai hakenut vahvistuksen käräjäoikeudelta.

Äänestä

Elatusmaksun suuruuden voi vahvistaa samalla paperilla kuin avioeroilmoituksenkin. Silloin vahvistus sovitulle summalle eropäätöksessä ja se kelpaa myös ulosottotilanteeseen.

Äänestä

Jos ja KUN tulee erimielisyyksiä on ainakin paperi joka on kumpaakin osapuolta sitova. Jos kaikki on yhteisymmärryksessä sovittu ja kummallekkin käy, niin ilman muuta paperille. Se on kummankin eduksi.

Toki vaikka paperilla on maksupäivä ja summa, voivat vanhemmat silti joustaa yhteisymmärryksessä. Minäkin olen maksanut jo ensi kuunkin elarit, kun X tarvitsi rahaa =D

Äänestä
  • Elatusmaksuista ei voi saada verovähennystä, mikäli ei ole virallista paperia ja kuitteja maksetuista elareista. Ja tosiaan jos ilman paperia jättää maksamatta, niin niitä rahoja ei saa mistään enään.

    Äänestä

  • Timo kirjoitti:

    Elatusmaksuista ei voi saada verovähennystä, mikäli ei ole virallista paperia ja kuitteja maksetuista elareista. Ja tosiaan jos ilman paperia jättää maksamatta, niin niitä rahoja ei saa mistään enään.

    Saako elatusmaksut verovähennyksiin?

    Saakohan mun exsäki vaikka kunta maksaa ne hänen puolesta?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tietämätön äiti kirjoitti:

Tietääkö kukaan, että onko pakko käydä sosiaalivirastossa tekemässä elatusmaksupaperit? Jos siis isä maksaa elatusmaksun muutenkin, niin onko tuonne pakko mennä? Tuleeko myöhemmin joltain taholta ongelmia jos ei käy tuolla sosiaalitanttojen luona? Ymmärrän kyllä, että paperi on silloin hyvä olla olemassa jos sattuisi tulemaan riitatilanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu