Malediiveilla käyneet,
Olemme lähdössä toukokuun alussa omatoimimatkalle . Tarkoituksena olisi ensin suunnata Maafushiin. Millainen paikka on? Sitten haluaisimme käydä muutaman päivän jollain muulla saarella ( ei Resort ). Mitä suosittelette ja minkä hintaista lautta ja laivamatkat ovat? Mieluiten lähellä oleva saari.
Olemme googlannut tietoa, mutta ihan selväksi ei ole tullut miten esim. Maafushilta pääsee lentokentälle parhaiten, kohtuu hinnalla lähtöpäivänä? Vai olisiko parempi yöpyä viimeinen yö Malessa tai Hulhumalessa lähellä lentokenttää. Onko sieltä paremmat yhteydet kentälle?
Malediiveille
4
1714
Vastaukset
- Palvelujalöytyy
Hei. Maafushilta pääsee kätevästi suoraan lentokentälle monta kertaa päivässä. Venekyytien järjestäjiä on useita firmoja. Hinta noin 20€/hlö.
Ainoastaan jos on tosi aikainen aamulento kannattaa yöpymistä Hulhumalessa harkita. - Länteen123
Myös lauttaa voi käyttää, se on käytännössä ilmainen. Majapaikkanne osaa neuvoa lisää. Lautta-aikataulut löytyy atoll transferin sivuilta.
- Malediiveille
Kiitos neuvoista.
Mietimme myös jollain pienemmällä saarella käymistä. Joko Guraidhoo tai Fulidhoo. Onko suosituksia? - länteen123
Me oltiin Fulidhoolla viime toukokuussa, mahtava paikka! Lautta maksoi 3,5 usd Maafushilta ja matka kesti alle 2h. Fulidhoo oli meidän mielestä paljon parempi kuin Maafushi.
Siistimpää, paremmat rannat ja ystävällisempiä ihmisiä. Eikä juuri yhtään turisteja!
Maafushi on aika täysi ja ruuhkainen ja paljon rakennustöitä meneillään joten ns. rauhaa on vaikea löytää. Huomioi että rakennustöitä tehdään myös todella myöhäiseen iltaan koska silloin on hieman viilemäpää, majapaikka kannattaa valita niin ettei ole isoa hotellityömaata ihan vieressä!
Bikinibeach on myös aika pieni.
Maafushilla häiritsi myös todella paljon se jatkuva jätteenpoltto ja tuuli toi välillä todella pahaa poltetun muovin katkua!
Maafushilla kannattaa ostaa snorklausretki niin pääsee myös näkemään sandbankin. IComilla on hyvät retket, toimisto löytyy sataman läheltä.
Pikaveneet maksoi 16,50- 25 usd lentokentältä Maafushiin, lautta pari taalaa.
Atolltransferin nykyinen hinta sivuilla näyttää nyt olevan 30 usd.
Jos valitsette lautat niin ensin kentältä dollarin lippu Maleen, siitä taksi Villingilin terminaaliin ( kyyti lava-autolla maksoi 5 usd) ja lautta 306 kulkee Maafushiin ja Fulidhoolle.
Guraidhoosta ei ole kokemuksia, harkittiin sitä viime vuonna mutta päädyttiin Fulidhoolle.
Katsele vaikka google.mapsin kautta kumpi saari näyttää mielestäsi paremmalta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo862049Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345