Värikartat

Kukkariina

Miksi värikarttojen värit eroavat niin paljon todellisuudesta ? Ei raskisi kovin montaa koepurkkia ostaa, ovat kohtalaisen kalliita (esim. Uulan pienin purkki on 0,9 litraa ja maksaa yli 30 euroa). Etsin sopivaa valkean sävyä, mutta kun liikkeessä sävytettiin pyytämääni (Uulan sävyä) tulos oli ihan erilainen. Eivät käyttäneet Uulan omaa sävyä vaan etsivät suunnilleen vastaavan Tikkurilan sävykartasta.

1

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pytystämittaaja

      Väri on monimutkainen elämys. Helpoimpia värejä ovat yleensä täysin peittävät värit, koska niissä ei alustan väritys pääse vaikuttamaan lopputulokseen, mutta erilaiset kuullotteet ja kyllästeet muuttuvat täysin eri aluistoilla. Myös kiilto vaikuttaa siihen miten väri ymmärretään: kiiltävät, eli tasaiset pohjat, näyttävät kirkkaammilta kuin epätasaiset.

      Eri värivalmistajat tekevät värikartat niin etteivät kerro ulospäin tarkkaan sitä miten sen sävyn saa aikaan. Normaalisti sävytettäessä värejä tietokone laskee ennalta määritetyn kaavan mukaan kahdenkymmenen eri väripastan joukosta 1-4 pastaa, ja annostelee ne purkkiin. Siksi, jos kaupalla ei ole tikkurilan sävytyskonetta, aivan täsmällistä väriä voi olla hankala saada koska pitää katsoa jostain muusta värikortista lähin vastaava. Jos katsoja ei ole harjaantunut tai hänellä ei ole kunnollista värikarttaa, saattaa ero olla isokin.

      Useimmiten syynä on kumminkin huoltamatta jäänyt sävytyskone. Pastat kuivuvat sisälle ja suuttimiin, välykset muuttuvat, suuttimet eivät enää toimi kunnolla. Mutta mitä valkoisen sävyä hait? Monet valkoiset ovat nykyisin lähes saavuttamattomissa, koska useat perusmaalit on jo tehtaalla sävytetty paperinvalkoisiksi.

      Jos sinulla on selvästi eri sävy niin sinulla on oikeus reklamaatioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      3712
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      245
      3412
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      249
      3164
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      260
      2442
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1695
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      216
      1477
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      229
      1366
    8. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      11
      1285
    9. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      97
      1283
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1085
    Aihe