Miksi värikarttojen värit eroavat niin paljon todellisuudesta ? Ei raskisi kovin montaa koepurkkia ostaa, ovat kohtalaisen kalliita (esim. Uulan pienin purkki on 0,9 litraa ja maksaa yli 30 euroa). Etsin sopivaa valkean sävyä, mutta kun liikkeessä sävytettiin pyytämääni (Uulan sävyä) tulos oli ihan erilainen. Eivät käyttäneet Uulan omaa sävyä vaan etsivät suunnilleen vastaavan Tikkurilan sävykartasta.
Värikartat
Kukkariina
1201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Väri on monimutkainen elämys. Helpoimpia värejä ovat yleensä täysin peittävät värit, koska niissä ei alustan väritys pääse vaikuttamaan lopputulokseen, mutta erilaiset kuullotteet ja kyllästeet muuttuvat täysin eri aluistoilla. Myös kiilto vaikuttaa siihen miten väri ymmärretään: kiiltävät, eli tasaiset pohjat, näyttävät kirkkaammilta kuin epätasaiset.
Eri värivalmistajat tekevät värikartat niin etteivät kerro ulospäin tarkkaan sitä miten sen sävyn saa aikaan. Normaalisti sävytettäessä värejä tietokone laskee ennalta määritetyn kaavan mukaan kahdenkymmenen eri väripastan joukosta 1-4 pastaa, ja annostelee ne purkkiin. Siksi, jos kaupalla ei ole tikkurilan sävytyskonetta, aivan täsmällistä väriä voi olla hankala saada koska pitää katsoa jostain muusta värikortista lähin vastaava. Jos katsoja ei ole harjaantunut tai hänellä ei ole kunnollista värikarttaa, saattaa ero olla isokin.
Useimmiten syynä on kumminkin huoltamatta jäänyt sävytyskone. Pastat kuivuvat sisälle ja suuttimiin, välykset muuttuvat, suuttimet eivät enää toimi kunnolla. Mutta mitä valkoisen sävyä hait? Monet valkoiset ovat nykyisin lähes saavuttamattomissa, koska useat perusmaalit on jo tehtaalla sävytetty paperinvalkoisiksi.
Jos sinulla on selvästi eri sävy niin sinulla on oikeus reklamaatioon.