Maanomistajille oli uudessa metsästäjä lehdessä tietoa mitä huomioida metsänhoidossa jotta hirvivahingot metsälle saadaan pidettyä pienenä.Maanomistajana asia kiinnosti myös itseä ja tulevissa metsänhoidoissa yritän sitä myös noudattaa riista hyväksi.
Vastaukset 1
Kyseinen keskustalaisten pää äänen kannattaja lehti jahtien kaupallistamisineen ja savolaisine lintukosteikko projekteineen menee itselläni usein suoraan jätepaperiin mutta metsäjuttuun voisi vähän perehtyäkin. Itse metsäalalla toimivana olen yrittänyt etenkin männyn kasvatusta markkinoida etelä-suomalaisille maanomistajille sillä mänty pystytään mainiosti kasvattamaan myös hirvitiheillä alueilla rinnan hirvien kanssa. Kuusiahan laitetaan ihan järkyttävän paljon myös alueille joilla kuusen kasvu ei edes ole luontaista hirvituhojen pelossa.
Ensinnäkin mänty pitää kasvattaa joko siemenpuilla kylvämällä tai sitten mekaanisesti alue kylväen. Männyn pitää antaa kasvaa tiheänä ja ensimmäinen raivaus on suoritettava niin että mänty jää ns liian tiheään kappalemäärään vähintään 3000 runkoa/ha. Lopullinen raivaus 2000 runkoon tehdään vasta kun mänty on kasvanut jo yli hirviriskin. Tällä tavoin mäntyä voidaan kasvattaa myös tiheän hirvikannan alueella.
Pottitaimia perustellaan kasvun nopeudella mutta potti istutus tehdään alkuunkin liian harvaan eli 2000 tainta/ha. On selvää että mänty kysyttynä katkotaan kasvuvaiheessa vajaatuottoiseksi. Jos potti istutuksella haluaa männikön se on istutettava todella tiheään mutta potin hinta huomioiden kukaan ei tähän juuri suostu. Siksi käytännössä aina pottitaimi männikkö alueet poikkeuksetta syödään vajaatuottoiseksi. Kellä on varaa kasvattaa vajaatuottoista metsää joka lopulta sitten uusiutuu jollekin hieskoivun ja pihlajan sekametsäksi niin ihan vapaasti. Omassa metsässäni toteutan männyn kasvatuksen siemenpuilla ja männiköt ovat varttuneet komeiksi taimikoiksi oikeaoppisella harvuudella kasvattaen ja vaikka hirvet välillä puita välistä katkoi kasvoi vierestä uusi mänty josta lopulta valikoitui itse kasvatuspuu.
Metsää ei pidä kasvattaa tyyliin kaikki mulle heti menetelmällä. Siemen kasvatus vie muutaman vuoden kauemmin kun pottikasvatus mutta takaa lopulta parhaimman tuloksen ja on näinollen myös taloudellisesti järkevin josta saa varmemman voiton tulevaisuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri391138- 71858
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40710Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40696Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus203569- 47502
- 43499
jumala ei auta hittojakaan..
kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir204473Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,174462Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä
Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan6447