Degerforsissa tilanne on vakava

Ruosu

Degerforsin kunta suhtautuu ynseästi suomenkielisen vanhustenhoidon järjestämiseen.

Sosiaalilautakunnan vastauksessa selvityspyyntöön sanotaan, että suomen kielen tarve voidaan korvata sanakirjalla.

Samalla aloite suomenkielisen vanhustenhoidon järjestämisestä on jäänyt käsittelemättä vuosikausiksi!

Suomenkielisen sosiaalidemokraatin Tauno Karppisen pyyntöön selvittää suomenkielisen vanhustenkodin tarve Degerforsissa sosiaalilautakunta vastaa muunmuassa, että kunta on hankkinut sanakirjan, jonka avulla suomenkielisten ikä-ihmisten hoitotarvetta äidinkielellään voidaan kattaa.

Vasemmistopuoluelaisen Mauri Sukuvaaran aloite suomenkielisen vanhustenhoidon järjestämisestä on maannut käsittelemättömänä jo viisi vuotta.

Lähde: Sisuradio/ Merja Laitinen

5

546

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porin poika

      Miksi suomen valtion herrat ei painosta ruotsia niin, että saadaan ruotsinsuomalaisten asiat kuntoon. Täällä vaan käydään kumartelemassa ruotsia.

    • miia-riina

      Voisiko mitenkään ajatella että ne vanhukset menisivät ihan samaan vanhainkotiin ruotsalaisten kanssa ?Miksi pitäisi olla omat kodit ja aina erottua joukosta?

      Muuttaessani ruotsiin tiesin ettei siellä ole suomenkielisille mitään omia koteja ,tiesin myös vanhenevani ja että joudun vanhainkotiin joskus mutta ei tullut mieleenikään ettenkö voisi mennä samaan hoitoon valtaväestön kanssa.

      Miksi minun pitäisi olla erikoisasemassa vain koska olen Suomalainen.

      Maassa maan tavalla jne.

      Tietysti ymmärrän että tarkoitatte kielen takia. So what? Eihän vanhainkodissa asuvat ihmiset tänäpäivänä juurikaan puhu tai jos puhuvatkin mitä väli millä kielellä, ei heille juuri kuitenkaan kukaan vastaa.

      He ovat niin lääkepöpperössä että eipä taitaisi tulla sanat ulos paljo millään kielellä.
      Ja kohta on eutanaasia laillista joka maassa ei pojat tarvita vanhain koteja.
      Alkakaa ennemmin vaatimaan suomalaisia hautausmaita sitä viimeistä lepokotia. Siellä tuskin on edes kieliriitoja, alistajista tai alistetuista puhumattakaan.

      Leppoisia vanhuudenpäiviä kielellä kuin kielelä;)

      • Vanhuksia

        Kuinkas on käynyt Degerforssissa?

        Pikku kylä, miten ruotsinsuomalaiset vanhukset viihtyy?


      • Anonyymi
        Vanhuksia kirjoitti:

        Kuinkas on käynyt Degerforssissa?

        Pikku kylä, miten ruotsinsuomalaiset vanhukset viihtyy?

        Nykyään on suomalainen dementiaosasto.


    • Anonyymi

      Kaikki jotka ovat vanhustenhoitoa vailla voivat muuttaa Suomeen. Suomi pystyy järjestämään vanhustenhoidon sillä täälä valmistuu vuodenvaihteeseen kymmeniä uusia palvelutaloja. Tervetuloa.

      Hoitohan maksetaan Ruotsin valtion kukkarosta, joten lisäraha Suomen valtionburjettiin on tervetulut. Toisaalta, kun katsotaan mikä on lähitulevaisuuden tilanne Ruotsissa, niin ostovoiman ja BKT:n romahtaminen ihan muutamassa vuodessa ei lupaa ainakaan mitään hyvää eläkeläisille tai vanhuksille. Eikä varsinkaan vaustenhoidolle. Asiaa listattuna oheisesa linkissä:

      http://www.deagel.com/country/Sweden_c0192.aspx

      On aika harkita ja tehdä päätöksiä siitä haluaako olla Ruotsissa pelinappulana elämänsä loppuun asti. Vai haluaako muuttaa Suomeen ja elää turvallisessa kotimaassaan ne viimeiset vuodet olematta se "jävla finne" jota aina halveksitaan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1036
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      832
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      663
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      606
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      575
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe