1. Mitä tarkoittaa, jos vuokra-asunnon vesimaksut ovat "Vesimaksu: 10 euroa/hlö/kk. Vesimaksuennakko 10 euroa/kk/hlö (tasataan puolivuosittain)"? Maksetaanko tällöin joka kuukausi 20 euroa vedestä? Ja puolen vuoden jälkeen lisää, jos on kuluttanut enemmän vai mitä tuo tasaus tarkoittaa?
2. Mikä on tietoliikennemaksu? Ymmärsin, että maksetaan vielä vuokran lisäksi, mutta varmistetaan nyt vielä. Onko 20 e/kk kohtuullinen?
Kiitos, jos joku jaksaa vastailla. Olen alle 18 ja edelleen aivan pihalla näistä asioista, vaikka kuinka olen yrittänyt etsiä tietoa ja ymmärtää.
Vuokra-asunnon vesi- ja tietoliikennemaksut?
4
4423
Vastaukset
- Ei_mitään_ihmeellistä
Vesimaksua peritään ennakolta kymppi henkilöltä kuukaudessa. Jos talossa ei ole vesimittareita, se on sitten siinä. Jos on mittarit, ne luetaan kahdesti vuodessa ja lasketaan hinta todellisen kulutuksen mukaan. Sitten laskutetaan lisää tai palautetaan liikaa perittyä ennakkomaksua.
Kun tuossa aloituksessasi näyttää olevan yhtäaikaa molemmat vaihtoehdot, kyseessä on ilmeisesti ison vuokranantajan vakioteksti joka pätee kummankinlaisissa taloissa.
Tietoliikennemaksu kattaa verkkoyhteydet. Luultavasti tämä on erotettu vuokrasta tilinpidon helpottamiseksi. Kaksikymppiä on ihan käypä kiinteän yhteyden hinta, ainakin jos yhteys on nopea ja isäntä hoitaa kunnossapidon.- SopimuksenMukaan
Mainitaan nyt vielä se että vuokralaisen kulut menee vuokrasopimuksessa sovitun mukaan ja se voi poiketa siitä miten taloyhtiö perii maksuja asunnon omistajalta. Julkisuudessa on ollut tapauksia, joissa vuokrasopimukseen on esimerkiksi kirjattu että vesimaksu on 25€/kk. Jos tuossa ei ole mainittu että per henkilö, niin vuokrantaja voi ottaa vesimaksuissa tappiota, jos vuokralainen perheytyy ja taloyhtiö periikin maksut asukasluvun mukaan.
- eawsrtfyfdrse
Vesimaksu tulikin tuossa hyvin selitettyä, tietoliikennemaksulla tarkoitetaan asunnossa olevaa taloyhtiön nettiyhteyttä, josta taloyhtiö/vuokranantaja laskuttaa 20€/kk.
- pihalla
Ok, kiitoksia!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122