On täysin käsittämätöntä, että kaveriani on nyt pidetty putkassa kohta kaksi viikkoa! Häntä muka kuulustellaan jostain, kukaan ei oikein tiedä mistä ja miksi... Sen verran olen saanut tietoa, että tiedän kaverini olevan aivan sivullinen tähän ko. tapahtumaan. Mitä h...ä suomen poliisit oikein ajattelevat vai ajattelevatko mitään? Näin niitä veronmaksajien rahoja käytetään "hyödyllisesti"!!
Hahhah, kyllä poliisit osaa
Mitä ihmettä?
81649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tällaistahan se on rikollisuus Suomessa. Kaikki
ovat aina syyttömiä. Jos kaverisi on vangittuna,
niin ainakin kerran on asiaa jo käsitelty kärä-
jillä vangitsemisoikeudenkäynnissä ja asiaa on
sielläkin puntaroitu.
Sinuna en olisi niin varma kaverisi syyttömyydestä. Mistä tiedät vaikka kaverisi olisi sotkeutunut huumeisiin?! Kyllä poliisit ovat pääsääntöisesti ystäviämme. Mahtaakohan sinulla itselläsikään olla ihan puhtaita jauhoja pussissa, kun ensimmäisenä alat epäillä poliisia etkä kaveriasi?
Ovat ja pysyvät, kunnes toisin todistetaan.
Näyttö edelleen syyttäjällä.
Näinhän ne rosvot hampaat irvessä väittävät.
Tee sinäkin silleen.
Yhteiskunta niin väittää, veliseni.
Olet maksavaa osaa, mitä konnat maksaa linnassa
makaamisestaan.
Mikä se budjetti oli.
Putkassa 2 viikkoa...just just...Oliskohan niin että "paras" kaverisi on vangittuna ? Ei vain tutkinnan turvaamiseksi ja asian vaikeuttamiseksi ole annettu soittaa mihinkään muualle kuin omais/e/i/lle. Et ilmeisesti kuulukkaan kovin läheisiin kun et asiasta tiedä.
EPÄILTYNÄ olo on aivan eri asia kuin vastaajana olo. Esitutkinnassa jota juuri "parhaan" kaverisi kohdalla tehdään, tutkitaan mikä on hänen osuutensa asiaan.
Vaikeaksi on kaverisi asian tehnyt jos on jouduttu vangitsemaan...
Käräoikeus päättää vangitsemisesta, ei poliisi, joten ota asioisa selvää ennenkuin syytät poliisia. Vittuile sinne käräjäoikeuteen.
Kyllä kaveri saa pitää yhteyttä asianajajaansa.
Esitutkintaan voi kutsua oman asianajajan.
Jokaiseen kuulusteluun nimenomaan pitää pyytää
asianajaja matkaan. Jos pystyt niin vihjaa ettei
mene putkastakaan kuulusteluun ilman asianajajaa.
Samoin vangitsemisoikeudenkäyntiin. Viesti asianajasta omaisille mikäli välität kaveristasi.
Olet ollut lojaali häntä kohtaan.
Ja kun saa päätöksen ja mikäli syyttäjä ei syytä
vahingonkorvauskanne alioikeuteen valtiota
vastaan. Siellä on selvät pykälät. Joko valtio-
konttorin kautta tai alioikeuden kautta haettava
vahingonkorvausta.
mistä tiedät ettei kaverisi ole sotkeutunut asiaan... jos poliisi häntä epäilee niin sitten epäilee, jokuhan siitä rikoksesta on saatava tuomiolle ja jos kaverisi sopii siihen niin hänestä tehdään syyllinen vaikkei se ihan oikeasti olisi sotkeutunut juttuun. turha edes yrittää poliisia vastaan taistella, kaverillasi on käynyt huono säkä tällä kertaa. ole tyytyväinen ettet itse ole kaverisi tilalla. maailma on julma.