Mihin kannattaa suunnata, kun isännöitsijän työ alkaa lopullisesti ottaa pannuun? Työmäärä ja raha kun eivät kohtaa ollenkaan sillä tavalla kuin kuuluisi. Tuntipalkka on laskennallisesti sama kuin siivoojalla, mutta töitä joutuu painamaan 12 tuntista päivää. Ylitöitä ei saa koskaan pitää vapaana.
Tässä ei vaan ole pidemmän päälle mitään järkeä. Elämässä pitäisi olla vähän muutakin kuin viettää koko valveillaoloaika toimistolla työmatkat siihen päälle, että tienaa nettona 2000 €/kk.
Kiitti mulle riitti.
Tässä ei vaan ole pidemmän päälle mitään järkeä. Elämässä pitäisi olla vähän muutakin kuin viettää koko valveillaoloaika toimistolla työmatkat siihen päälle, että tienaa nettona 2000 €/kk.
Kiitti mulle riitti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihan ensimmäisenä kannattaisi vaihtaa työnantajaa ja katsella sen jälkeen uudestaan. Toimin itse isännöitsijänä pk-seudun ulkopuolella, työkokemusta 2 vuotta ja palkka 2900€ kokous- ja urakkapalkkiot. Lisäksi käytössä työaikapankki 80h asti joten kevään pitkistä päivistä tulee helposti pari viikkoa lisää kesälomaa.
Omana toiveenani on, että saisin edes pitää vuosilomani. En osaa kuin haaveilla siitä, että ylitöitä saisi pitää vapaana. Sekin tässä työssä kypsyttää, että keväällä paiskitaan paljon ylitöitä, mutta kesän ja syksyn hiljaisina päivinä pitää istua toimistolla joka päivä vähintään se 8 tuntia. Työantajani ei tunne alle 8 tunnin työpäivää.
En ymmärrä mitä hienoa on siinä, että pitää tulla heinä-elokuussa töihin 8 tunniksi tekemään neljän tunnin työt. Eli suomeksi sanottuna istuskella tyhjän panttina, kun ei ole tarpeeksi tekemistä täyttämään jokaista vuoden hiljaisimmista työpäivistä kahdeksan tunnin työtehtävillä.
Aika monessa isännöintitoimistossa on jäänyt miettimättä, miten parhaiten järjestellään työaika joustavaksi: keväällä pitkää päivää, kesällä ja syksyllä lyhyttä päivää. Meillä tämä järjestely koskee vain toimitusjohtajaa. Hän osaa tehdä lyhyttä päivää, kun on hiljaista. Työntekijät istuvat toimistolla 8 tuntia päivässä paitsi silloin, jos saa pitää vuosilomaa.
Minä lopetin kanssa aikoinani isännöitsijän hommat usean vuoden jälkeen,kun mitta tuli yksinkertaisesti täyteen. Isännöitsijän töissä ei jäänyt aikaa harrastuksille ja yksityiselämä kärsi. Katsoin ettei se työ ole sen arvoista, että uhraisin oman hyvinvointini sille. Vaihdoin kaupallisen alan töihin, jossa on normaalit työajat ja huomattavasti mukavampi työnkuva ja viihdyn hyvin. Nykyään jää aikaa harrastuksille ja perheelle.
Moni lopettaa isännöinnin juuri tuon työn liiallisen kuormittavuuden ja ikävän työnkuvan vuoksi. Eikä ihme, itse en alaa ainakaan suosittele kenellekään.
"Katsoin ettei se työ ole sen arvoista, että uhraisin oman hyvinvointini sille."
Itselläni on juuri tuosta kyse. Voisin tehdä pitkää päivää, mutta silloin houkuttimena pitäisi olla hulppea ansiotaso, että voisi vaikka halutessaan haaveilla eläkkeelle jäämisestä 50-vuotiaana. Tässä on tosiaan se ongelma, että ylitöitä saa painaa niin paljon, ettei laskuissa pysy mukana ja kokouspalkkioineen ylityökorvauksineen kaikkineen koko vuoden bruttoansioni on selvästi alle 40'000 euroa. Jos alle 40'000 euron bruttovuosipalkan eteen pitää vuositasolla tehdä yli 200 tuntia ylitöitä, on se aika säälittävää.
Nykyisen ansiotasoni (siis alle 40 tuhatta euroa vuodessa, brutto) voisin sietää, mutta se pitäisi tulla ilman tunninkaan ylityötä. Katson vuosipalkkaani ja tulee sellainen olo, että teen kaiken ylityön ikäänkuin ilmaiseksi, ilman palkkaa. Ei näin voi olla.
Joku taisi joskus sanoa, ettei isännöintialalla ole mitään järkeä olla työntekijänä. Yrittäjänä tienaa saman paljon vähemmällä työllä tai samalla työmäärällä paljon enemmän.
Oletko miettinyt oman yrityksen perustamista? Mikä on yleinen hintataso paikkakunnalla? Porukalla 4 hengen yritys? Ei turhaan renkinä olemista. Vai onko niin, jotta taloyhtiöt ei helpolla vaihda isännöitsijää.
Hintoja ei ole kilpailtu pohjamutiin. Isännöintibisnes on kannattavaa liiketoimintaa tällä seudulla. Jostain syystä on sellainen tilanne, että taloyhtiöiden liikkuvuus minimaalista. Isännöintitoimistoa ei vaihdeta, isännöintiä ei kilpailuteta. Ei tosin kilpailuteta talohuoltoakaan vaikka oltaisiin tyytymättömiä. Mottona taitaa olla, "ettei se vaihtamalla parane". Kuulemma Tampereella on päinvastainen tilanne. Siellä taloyhtiöt ovat paljon aktiivisempia.
Uuden toimiston perustaja voi yrittää löytää asiakkaita pienimpien taloyhtiöiden joukosta. Siellä on jonkin verran liikkuvuutta, kun paikkakunnan halvimmilla hinnoilla kilpailevien isännöintitoimistojen asiakkaiksi hakeutuneet taloyhtiöt huomaavat tehneensä ison virheen. Mutta kuka haluaa isännöitäväkseen pikkuyhtiöitä, joissa ei ole tehty mitään remontteja pariin vuoteen ja raha-asiatkin on saatu alustavasti sotketuksi?